
Spalio mėnesio Plungės rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdis buvo kiek neįprastas. Komiteto nariai, aptarę keletą darbotvarkės klausimų, darbą tęsė už Savivaldybės kabineto sienų – išvyko susipažinti su Plungės socialinių paslaugų centru ir Plungės specialiojo ugdymo centru. Pastaroji įstaiga gyvena galimų pokyčių laukimu: ruošiasi dalyvauti specialiųjų mokyklų, pretenduojančių tapti regioniniais centrais, atrankoje.
Apie Plungės specialiojo ugdymo centrą ir jo galimybes tapti regioniniu centru pasikalbėta dar prieš išvyką. Klausimą šia tema Švietimo, kultūros ir sporto komitetui pristatė Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Vitalija Pociutė. Ji informavo, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija inicijuoja pokyčius šalies specialiojo ugdymo centrų veikloje. Planuose – kad visoje šalyje liktų veikti 10 regioninių centrų, teikiančių pagalbą intelekto sutrikimų ar kitų kompleksinių negalių turintiems vaikams ir jų šeimoms.
Plungės specialiojo ugdymo centras pretenduoja toks tapti, todėl iki gruodžio 6 dienos būtina pateikti paraišką, kad galima būtų dalyvauti atrankoje. Tam reikalingas komiteto pritarimas. Pažymėta, kad visa dokumentacija paruošta. Kaip akcentavo direktorė Kamilė Kundrotaitė-Astreikienė, Plungės specialiojo ugdymo centras veiklą, kurios tikimasi iš regioniniais tapsiančių centrų, vykdo jau septynerius metus. „Todėl galime pereiti atranką, nes tikrai atitinkame visus kriterijus“, – sakė direktorė ir pridūrė, jog regioninio centro statusas leis į Plungės specialiojo ugdymo centrą kviesti ir reikiamą pagalbą teikti ir kitų savivaldybių vaikams.
Akcentuota, kad regioninio centro veikla būtų finansuojama iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, savivaldybių biudžetų ir kitų finansavimo šaltinių.
Sėkmės atveju Plungės specialiojo ugdymo centro struktūros pertvarkymas į regioninį centrą būtų vykdomas ne vėliau kaip iki 2023 metų rugsėjo 1 dienos. Regioniniam centrui būtų priskirta konsultuoti ir kaimynines savivaldybes, kuriose ugdoma ne mažiau kaip 20 tūkst. mokinių pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas.
Regioniniame centre savivaldybių mokykloms konsultuoti būtų steigiamos ne mažiau kaip 4 papildomos specialistų pareigybės. Specialistai užtikrintų konsultacinės pagalbos teikimą kiekvienoje įstaigoje, turinčioje specialiųjų ugdymo(si) poreikių mokinių.
Švietimo, kultūros ir sporto komitetas dalyvavimui atrankoje pritarė. Pasinaudota proga ir su įstaiga susipažinti iš arčiau – surengta komiteto narių išvyka į Plungės specialiojo ugdymo centrą. Juos lydėjo mero pavaduotoja Asta Beierle Eigirdienė, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas, Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, Socialinės paramos skyriaus vedėja Jolanta Puidokienė.
Komiteto nariai ir svečiai apžiūrėjo įstaigos patalpas (klases, relaksacijos kambarius, valgyklą, bendrabučio patalpas), pasikalbėjo su darbuotojais apie jų atliekamą darbą, pabendravo su vaikais, aptarė su vadovais šiandienos aktualijas, didžiausias problemas ir iššūkius, su kuriais susiduriama darbinėje veikloje.
Po apsilankymo Specialiojo ugdymo centre delegacija užsuko į Socialinių paslaugų centrą, į kai kuriuos jo padalinius. Apsilankyta Bendruomeniniuose vaikų globos namuose, Krizių centre, kur susipažinta su ten įsikūrusių moterų ir vaikų gyvenimo sąlygomis ir kt.