
2015 metų gruodžio mėnesį Seimas pritarė reformos projektui, kuriuo numatoma stambinti Lietuvos teismus. Iš dabar veikiančių 49 apylinkių teismų liks dvylika, vienas jų – mūsų mieste. Įgyvendinus reformą, prie Plungės rajono apylinkės teismo bus prijungti Palangos, Kretingos ir Skuodo teismai. Šie pokyčiai – tik 2018 metais. Tačiau esama ir artimesniu laiku įvyksiančių permainų – nuo rytojaus, sausio 20-osios, Plungės teisme darbą pradeda teisėja Ieva Juodviršytė.
Kaip pasakojo Plungės rajono apylinkės teismo pirmininkas Vaidas Gasiūnas, šiuo metu šalyje veikia 49 apylinkių teismai, kurių teritorijos dažniausiai atitinka savivaldybių teritorijas, ir penki apygardų administraciniai teismai, nagrinėjantys bylas pagal įstatyme nustatytas teritorinio teismingumo taisykles.
2018 metais vietoj 49 apylinkių teismų liks tik dvylika, tiek pat bebus ir jų pirmininkų. Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apygardų administraciniai teismai bus sujungti į vieną – Regionų apygardos administracinį teismą su keturiais regioniniais padaliniais. Jam vadovaus vienas pirmininkas. Vilniaus apygardos administracinis teismas, atsižvelgus į jo išimtinę kompetenciją ir darbo krūvį, į reorganizaciją neįtrauktas.
Šiuo metu apylinkių ir apygardų administraciniams teismams ir jų teisėjams tenka nevienodas bylų skaičius, todėl įstaigose, turinčiose didesnį krūvį, ilgiau nagrinėjamos bylos, nukenčia proceso operatyvumas ir jo kokybė. Pavyzdžiui, Plungės rajono apylinkės teismo vieno teisėjo, nagrinėjančio tik civilines bylas, darbo krūvis yra toks, koks visų Skuodo rajono apylinkės teismo teisėjų. Taigi teismų darbo krūvį būtina suvienodinti, tačiau dabartinio teisinio reglamentavimo nepakanka tolygiai paskirstyti bylas tarp teismų.
Kaip minėjo V. Gasiūnas, sustambinus apylinkių ir apygardų administracinius teismus efektyvaus žmogiškųjų ir materialinių resursų perskirstymo mechanizmo pagrindu bus siekiama sparčiai reaguoti į gaunamų bylų srautų pokyčius. Šia reforma norima ne tik suvienodinti teisėjų darbo krūvius, bet ir sukurti prielaidas teisėjams specializuotis pagal tam tikras bylų kategorijas, teisės šakas, pošakius ar institutus. Šiuo metu daugiau nei pusėje apylinkių teismų yra tik 3–5 teisėjų etatai, todėl specializuotis neįmanoma. Tiesa, Plungės teisėjai specializuojasi – nagrinėja įvairių kategorijų bylas, todėl proceso kokybė, sparta, rezultatas yra geresni nei teismuose, kuriuose netaikoma specializacija.
Pačių teismo rūmų, kuriuose dirbs teisėjai, po reformos išliks tiek pat – gyventojams teismo paslaugos bus prieinamos jų gyvenamosiose vietovėse. Tačiau administravimas bus vykdomas iš dvylikos pagrindinių centrų, kurių vienas, kaip minėjome, bus Plungėje. Bylą inicijuojančius dokumentus gyventojai galės pateikti ne tik Plungės, bet ir Palangos, Kretingos ar Skuodo filialuose. Įgyvendinus reformą, daugiau bylų turinčiam filialui į pagalbą galės ateiti kitų teismo rūmų teisėjai. Kitas reformos tikslas – taupyti teismams skiriamas lėšas. Mat, sumažinus administravimui skirtas išlaidas, turėtų atsirasti galimybių nupirkti trūkstamos kompiuterinės įrangos, skirti lėšų patalpoms renovuoti.
V. Gasiūnas kalbėjo: „Man, kaip teismo pirmininkui, privaloma atlikti ne tik vadovo, bet ir teisėjo darbą, o darbo krūvis yra toks pat, kaip ir kitų teisėjų.“ Pasidomėjus, kas taps Plungės teismo rūmų pirmininku, jis patikino, kad į šį klausimą atsakyti negali – bus skelbiama atranka, o vadovo postą penkerių metų kadencijai rotacijos principu galės užimti bet kuris teisėjas.
Pirmasis teismų reformos etapas, pasak V. Gasiūno, įvyko 2013 metais. Tada buvo sujungti Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose veikę apylinkių teismai. Nuo 2018-ųjų šalyje beliks 22 teismai: 12 apylinkių teismų, 5 apygardų teismai, 2 apygardų administraciniai teismai, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, Lietuvos apeliacinis teismas ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.
Plungės rajono apylinkės teisme iki 2015-ųjų spalio 23-iosios dirbo šeši teisėjai. Minėtąją dieną, sulaukus įstatyme numatyto amžiaus, baigėsi teisėjos Aldonos Šukienės įgaliojimai. Nuo tada Plungės teisme dirbo tik penki teisėjai, bet jau sulaukta ir šeštojo.
Kaip sakė pirmininkas V. Gasiūnas, paskelbus atranką į laisvą teisėjo vietą, kreipėsi dešimt pretendentų. Vėliau jų skaičius sumažėjo iki šešių. Nacionalinėje teismų administracijoje atranka į teisėjus vyko gruodžio 14-ąją. Komisijos posėdyje, kuriame kaip teismo vadovas dalyvavo ir V. Gasiūnas, buvo vertinami penki pretendentai, nes vienas iš jų kone paskutinę akimirką persigalvojo.
Nacionalinės teismų administracijos teisėjų atrankos komisija nusprendė Prezidentės Dalios Grybauskaitės vertinimui teikti tris kandidates: Astą Matulevičienę, Moniką Lapukaitę ir I. Juodviršytę. Šalies vadovė, pritarusi I. Juodviršytės kandidatūrai, sausio 5-ąją pasirašė dekretą dėl kreipimosi į Teisėjų tarybą, ar ši pritaria, kad minėtoji pretendentė būtų paskirta į Plungės rajono apylinkės teismo teisėjo pareigas.
Teisėjų taryba, surengusi neeilinį posėdį, Prezidentei patarė skirti Ievą Juodviršytę į teisėjas.
Naujosios teisėjos priesaikos ceremonija prezidentūroje numatyta šiandien, sausio 19-ąją, o jau kitą dieną ji pradės darbą Plungėje.
I. Juodviršytė turi 9 metų darbo patirtį, yra dirbusi teisėjo padėjėja Panevėžio ir Klaipėdos miestų apylinkių teismuose, o pastaruoju metu – Lietuvos saugios laivybos administracijos vyr. specialiste.