Praėjusią savaitę UAB „Plungės vandenys“, kaip ir kitos Savivaldybės įmonės, Savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetui teikė 2011 metų finansinę ataskaitą. Akcentuota, kad pernai bendrovė įgyvendino gana brangų Europos Sąjungos finansuotą vandentvarkos projektą. Būtų džiugu, bet… Dėl esą menkučio pažeidimo projekto finansavimas sumažintas puse milijono litų – dėl to „Plungės vandenys“ kreipėsi į teismą ir žada bylinėtis su Aplinkos ministerija.
Kaip posėdžio metu pasakojo UAB „Plungės vandenys“ direktorius Antanas Borumas, pernai bendrovė baigė didžiulį darbą – įgyvendino 28 milijonų litų vertės projektą „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Plungėje. II etapas“.
Įgyvendinus projektą, nemaža dalis plungiškių, Varkalių, Babrungo gyvenviečių, sodų bendrijų gyventojų galės prisijungti prie centralizuotos vandentiekio ir nuotekų surinkimo sistemos, o tai reiškia, kad mažiau bus teršiama aplinka. Atrodo, viskas puiku, bet, lyg yla iš maišo, išlindo vienas „bet“…
Anot direktoriaus A. Borumo, Valstybės kontrolė, tikrindama projekto dokumentaciją, aptiko vieną visiškai niekinį pažeidimą – vienoje grafoje trūko elektroninio pašto adreso. Ir tas pažeidimas „Plungės vandenims“ brangiai kainavo. Tiesa, iš pradžių nuobauda buvo nesuvokiamai griežta – už neįrašytą elektroninio pašto adresą finansavimas buvo sumažintas net 25 procentais, o tai yra… 7 milijonai litų!
Vėliau, kaip komiteto posėdžio metu pasakojo įmonės direktorius, po ilgo susirašinėjimo nuobauda buvo sušvelninta, finansavimą sumažinant tik dviem procentais. Tačiau ir tai didžiuliai pinigai – 552 tūkstančiai litų.
„Plungės vandenų“ valdyba, nesutikdama su paskirtąja nuobauda, ėmėsi ieškoti teisybės – Vilniaus administraciniam teismui pateiktas ieškinys, bendrovė bylinėsis su Aplinkos ministerija. „Mes savo ieškinį motyvuojame tuo, kad pažeidimas buvo tik formalus, neturėjo jokių neigiamų finansinių pasekmių, todėl taikyti nuobaudos nebuvo būtinybės“, – sakė A. Borumas. Taigi ieškinys teismui jau pateiktas, tačiau kuo viskas baigsis, dar nežinia.
Kalbėdamas apie bendrovės finansinę veiklą, direktorius A. Borumas akcentavo ir keletą kitų svarbių dalykų. Problemų kyla dėl skolininkų – įmonės ir gyventojai už suteiktas paslaugas skolingi 1 089 812 Lt (palyginti su ankstesniais metais, skola padidėjo 195 827 Lt).
Kita bėda – įgyvendinus minėtąjį Europos Sąjungos finansuotą projektą, prie centralizuotų vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo tinklų turėtų prisijungti apie 2 800 naujų vartotojų, tačiau jungiamasi vangiai. Kol kas naujokų – tik 400. Jei planas nebus vykdomas, įmonei gresia finansinės sankcijos.
Stengdamasi paaktyvinti gyventojus, bendrovė „Plungės vandenys“ kartu su Plungės rajono aplinkos apsaugos agentūra planuoja reidus į privačias valdas. Tikimasi, kad tokie patikrinimai pastūmės gyventojus jungtis prie centralizuotų tinklų.
Dar vienas svarbus dalykas – 2012 metais baigiasi „Plungės vandenų“ paslaugų kainų galiojimo laikas, todėl bendrovė privalės teikti skaičiavimus Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai – dėl kainų perskaičiavimo. Į naujas kainas bus įtraukti ir numatomi naujų tinklų ir nuotekų valyklų, įrengtų ES lėšomis, eksploatavimo kaštai.
Ar dėl to kils vandens ir nuotekų surinkimo kaina? Tikinama, kad kainų didinti įmonė neplanuoja.