Neseniai Vyriausybė Seimui pateikė siūlymą koreguoti Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą – norima kontroliuoti visų kategorijų ginklų turėtojus. Iki šiol mažiausiai pavojingus dujinius, nedidelės nukaunamosios galios šaunamuosius ir pneumatinius ginklus be jokių suvaržymų galėjo įsigyti kiekvienas pilnametystės sulaukęs asmuo. Jei Seimas pritars pataisoms, pirkėjų laisvė bus ribojama – policijos leidimo reikės ir pramogai naudojamam pneumatiniam šautuvui, kuris vadinamas orinuku, įsigyti.
Kol kas leidimo nereikia
Šiuo metu policija neturi duomenų, kiek asmenų laiko mažiausiai pavojingus D kategorijos ginklus. Mat jų kol kas gali įsigyti kiekvienas, specializuotoje parduotuvėje pateikęs dokumentą, jog yra sulaukęs 18 metų. Jokio policijos leidimo tam nereikia.
Pasak policijos pareigūnų, ginklų, kuriems įsigyti nereikalingas policijos leidimas, apyvartoje yra labai daug. Jie ypač populiarūs tarp jaunimo – ginkluotieji jaučiasi stipresni, pranašesni, o kilus kokiam konfliktui, turi kuo pagąsdinti savo priešininkus. Nors Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas bet kokį ginklą leidžia naudoti tik savigynai, daug kas to nepaiso. Tiesa, yra ir tokių, kurie D kategorijos ginklus sumano perdirbti į gerokai pavojingesnius žmogaus gyvybei, pritaiko juos šaudyti kulkomis.
Leidimus turi 620 asmenų
Šiuo metu policijos leidimai reikalingi tik savigynai ar medžioklei išduodamiems B ir C kategorijų ginklams. Pavojingiausius A kategorijos ginklus gali įsigyti ir turėti tik specialaus statuso subjektai, valstybinės kriminalistinės ekspertizės įstaigos.
Lietuvoje apie 90 tūkstančių žmonių yra įsigiję B ir C kategorijų ginklus savigynai arba medžioklei. Visų šių ginklų savininkai įregistruoti policijos duomenų bazėje.
Pasak Plungės policijos komisariato Prevencijos poskyrio specialistės Loretos Jonušienės, mūsų rajone leidimai B ir C kategorijų ginklams išduoti 620 asmenų. Iš jų 100 leidimus gavę būtent savigynos ginklams. Registruotų ginklų skaičius didesnis – 1 038. Mat kai kurie iš jų turi ne po vieną.
Leidimas – ne kiekvienam
Pasak L. Jonušienės, norintieji laikyti (nešiotis) ginklą savigynai poreikį turi motyvuoti – nurodyti, ką ir nuo ko žada ginti. Daugelis aiškina, jog ginklas jiems reikalingas asmeniniam, šeimos, turto saugumui garantuoti.
Žinoma, to nepakanka. Dar reikia būti nepriekaištingos reputacijos (tikrinama, ar per 3 metus neįkliuvo už administracinius teisės pažeidimus, ar per 3 metus nepažeidė medžioklės taisyklių), leidimo ginklui negauna ir teistieji, įtariamieji. Dar viena būtina sąlyga – medicininė pažyma, o norinčiajam turėti medžioklinį ginklą – dar ir medžiotojo bilietas. Policijos išduotas leidimas galioja 5 metus.
Ginklai paimami
Specialistės L. Jonušienės teigimu, kiekvienas, kuris įsigyja ginklą, kartu prisiima ir tam tikras pareigas bei atsakomybę, kurias reglamentuoja Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas.
Nepaisantieji įstatymo gali netekti ir leidimo, ir paties ginklo. Šiemet 2 asmenims panaikinti leidimai ginklui laikyti dėl to, kad neblaivūs padarė administracinius teisės pažeidimus, 3 asmenims – už iškeltas baudžiamąsias bylas. Pernai vienas leidimas buvo panaikintas dėl pablogėjusios ginklo savininko sveikatos būklės.
Panaikinus leidimą, policijos pareigūnai ginklą (ar ginklus) iš savininko paima laikinai saugoti – 30 dienų. Per tą laiką žmogus gali susirasti pirkėją savo ginklui ir jį parduoti. Jei neranda, terminui pasibaigus, ginklas atiduodamas į Ginklų fondą. Ten sprendžiama, ar jį parduoti, ar sunaikinti. Jei parduodamas, pinigai grąžinami savininkui.
„Ginklai“
Nuo lapkričio 15 iki gruodžio 15 dienos policija vykdys prevencinę priemonę „Ginklai“. Jau dabar patikrinta, ar ginklų savininkai yra nepriekaištingos reputacijos, ar jiems nepateikti kokie įtarimai, ar nebuvo teisti. Be to, bus ieškoma tų, kurie, praėjus 5 metams, nepratęsė leidimo ginklui laikyti – galbūt vieni apie tai pamiršo, kiti išvykę į užsienį. Žadama kalbėti ir su medžiotojų būrelių vadovais – kad šie griežčiau kontroliuotų, jog per medžiokles arba po jų nebūtų vartojamas alkoholis.
Kaip bus, neaišku
Kokios bus Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisos, kol kas neaišku. Numanoma tik tiek, kad duomenų bazėje atsiras ne tik B, C, bet ir D kategorijų ginklų savininkų pavardės. Ko gero, ir įsigyti D kategorijos ginklų galės ne bet kas, o gavusieji policijos leidimus, be to, turbūt bus privalu legalizuoti ir jau turimus ginklus.
Kaip sužinojome ginklais prekiaujančioje „Oksalio“ parduotuvėje, anksčiau D kategorijos ginklų buvo nuperkama išties daug – po 30-40 per mėnesį. Dabar – keliskart mažiau. Matyt, perka tik tie, kuriems tikrai tas ginklas būtinas. Anksčiau ne vienas pirko pramogai (pavyzdžiui, pneumatinius šautuvus), savo pranašumui parodyti (dujinius pistoletus). Dabar tokių pirkėjų kaip ir nebėra.
Nors leidimo D kategorijos ginklams pirkti ir nereikia, parduotuvė savo pirkėjus registruoja. Jei pasikeis įstatymas, ginklų savininkus žinos ir policija.