Pastaruoju metu Plungėje ypač suaktyvėjo telefoniniai sukčiai, iš pagyvenusių žmonių sugebėję išvilioti tūkstančius juodai dienai laikytų litų. Ketvirtadienį policija paskelbė gerą žinią – trys apgavikai įkliuvo. Nustatyta ir tai, kad grupuotės vadavietė – Marijampolės pataisos namai, kuriuose dienas leidžia nusikaltimus organizavęs ketvirtasis plungiškis.
Ketvirtadienį Plungės policijos komisariato viršininkas Saulius Vaičekauskas ir Kriminalinės policijos skyriaus viršininkė Loreta Tamaliūnaitė informavo, kad sekmadienį su įkalčiais buvo sulaikyti trys telefoniniai sukčiai, vienas iš jų – nepilnametis. Visi įkliuvusieji – jau teisti,
niekur nedirbantys, nesimokantys. Ir gyvenantys, ko gero, iš to, ką jiems sumoka patiklūs senukai.
Pasak viršininko S. Vaičekausko, telefoniniai sukčiai kurį laiką tylėjo, tačiau pastaruoju metu buvo ypač aktyviai kibę į darbą. Policijos komisiariatas kone kasdien sulaukdavo pranešimų iš nukentėjusiųjų.
Pasak viršininkės L. Tamaliūnaitės, nuo metų pradžios dėl telefoninių sukčių veiklos pradėti 8 ikiteisminiai tyrimai. Nusikaltimų, kuriuos pareigūnai vadina „alio, mama“, aukomis tampa pagyvenę žmonės. Jiems nusikaltėliai „gieda“ vis tą pačią giesmę – vaikas ar anūkas pakliuvo į avariją arba padarė nusikaltimą, o kad išvengtų problemų, reikia pinigų. Pagyvenusieji išsigąsta, pasimeta ir, nieko negalvodami, atiduoda pinigus. Pasak pareigūnų, nusikaltėliai nekuklūs – prašo 20 tūkstančių litų, bet, išgirdę, kad žmogus tiek neturi, pasako paimsią ir mažiau, o likusią dalį užrašysią skolon.
Pareigūnų teigimu, telefoniniai sukčiai – puikūs psichologai, sugebantys paveikti žmogų, žinantys silpniausias jo vietas. Žinoma, daugybė žmonių ant jų kabliuko neužkimba, bet pasitaiko ir patiklių. Keista tai, kad viena iš nukentėjusiųjų į sukčių pinkles pakliuvo… antrąjį kartą – analogišku būdu pinigai iš jos išvilioti ir pernai. Gaila, bet netgi sykį likusi be pinigų, moteris nepasimokė.
Anot L. Tamaliūnaitės, dauguma nukentėjusiųjų vėliau teigia buvę labai sutrikę, neatsimeną, kaip atrodė pinigus paėmęs žmogus, negali atpažinti nusikaltėlių. „Tačiau vieną močiutę galime pagirti – ji tikrai drąsiai ėjo į akistatą su sukčiumi ir į akis jam išrėžė – tu buvai pas mane ir paėmei pinigus. Džiugu, kai žmonės stoja ginti savo interesų“, – kalbėjo kriminalinės policijos viršininkė.
Policijai pavyko nustatyti ir tai, kad nusikaltėliams vadovavo Marijampolės pataisos namų „gyventojas“ – policijai gerai žinomas, ne už vieną nusikalstamą veiką sėdintis plungiškis. Plungėje darbavęsi vyrukai – tik pasiuntinukai, kuriuos patys nusikaltėliai vadina „kojomis“.
Pastaruoju metu populiarūs ir kiek kitokio pobūdžio telefoninių sukčių nusikaltimai – kai paskambina, prisistato banko ar „Sodros“ darbuotoju ir paprašo suderinti elektroninės bankininkystės duomenis: ID kodą, slaptažodį, prisijungimo kodus. Patikėjusiųjų – penkios moterys ir vyras. Policijoje pradėti 6 ikiteisminiai tyrimai, keturios bylos jau aiškios ir netrukus turėtų pasiekti teismą. Dar paskelbta vieno įtariamoje šiose bylose paieška.
Plungės policijos komisariatas įspėja – nors nusikaltėliai pričiupti, tai dar tikrai nereiškia, kad tokių skambučių nebebus. „Žmonės, nebūkite tokie patiklūs, neatiduokite sukčiams savo pinigų“, – kreipdamasis į plungiškius sakė policijos komisariato viršininkas S. Vaičekauskas.
Policija dar kartą primena – nepatikėkite, kai jums skambina ir sako: „alio, mama, padėk“. Tai gali būti sukčiai. Be to, privalu žinoti, kad niekas neturi teisės prašyti jūsų elektroninės bankininkystės duomenų – net banko darbuotojas.