Neretai nesusimąstome, kad, atrodo, toks elementarus dalykas kaip paprastas garsas savyje slepia netgi labai dideles galimybes. Svarbu žinoti, kaip tai išgauti, pristatyti, kokias formas ir priemones tam panaudoti – nebijoti improvizuoti. Būtent apie tai buvo liepos 12 dienos vakarą Plungės viešosios bibliotekos organizuotas renginys. Erdvė prie kunigaikščių Oginskių laikrodinės, kur įsikūrusi biblioteka, viliojo, reikia pripažinti, neįprastu ne tik garsu, bet ir vaizdu. O ir laikinai Plungės bibliotekos direktorės pareigas einanti Gintarė Gurevičiūtė-Gailė intrigavo: „Plungė dar to tikrai nematė. Neišsigąskite.“
Plungės parkas penktadienio vakarą skambėjo nuo įvairiausių garsų, kurie, reikia pripažinti, turbūt stebino ne vieną klausytoją. G. Gurevičiūtė-Gailė tikrai neperdėjo sakydama, jog šito Plungė dar nematė. Renginio žiūrovai išvydo tikrą improvizacijos šou, kuriame – itin originalūs, galbūt kai kam nelabai suprantami, bet, be jokios abejonės, įtraukiantys garso menininko Simono Nekrošiaus ir Plungės viešosios bibliotekos orkestro, suburto vos vienam vakarui, pasirodymai.
Improvizacinė muzika. Tai buvo tą vakarą bibliotekos iniciatyva vykusio renginio esmė. Pamatyti, ką gali garsas, iš kur jį galima išgauti, kuo paversti, kaip pateikti, kad jis atlieptų meninę savo išraišką – uždavinys, tekęs renginio kūrėjams ir dalyviams. Pagirtina, kad Plungės biblioteka visada ieško netradicinių sprendimų, inicijuoja renginius, projektus, kurie suteikia galimybę skaitytojams ir lankytojams patirti kitoniškesnį, vadinamąjį alternatyvųjį meną. Kad menas gali būti „kitoks“, įrodė prieš kurį laiką Plungės viešosios bibliotekos organizuotas ekspresyvusis neskubėjimo festivalis „Upė“, bene septynias vasaras iš eilės kvietęs būtent alternatyviojo meno gerbėjus į Plungę.
„Nenorėjome, kad šis festivalis virstų tradiciniu, todėl šiemet jo neorganizavome. Tačiau taip, kitas mūsų projektas – „Biblioteka – spalvotos kultūros ir meno žurnalas“, galima sakyti, kažkiek atliepia „Upę“, – „Plungei“ sakė G. Gurevičiūtė-Gailė ir pridūrė, jog jų tikslas yra pritraukti visuomenę, ugdyti skaitytojus, lavinti kultūrinį ir meninį skonį, suteikti bibliotekai naujų, netikėtų spalvų.
Netikėtų spalvų liepos 12-osios vakarą Plungės bibliotekos kiemelyje tikrai nepritrūko. Įdomu tai, jog pristatydama renginį G. Gurevičiūtė-Gailė pažymėjo, kad to vakaro programa jai ypatinga dar ir tuo, jog tai – jos magistro studijų Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigiamasis darbas.
„Improvizacinė muzika. Ji gali būti ir solinė, ir grupinė. Abu šiuos renginius šįvakar išvysite. Visų pirma matysite Simono Nekrošiaus elektroakustinį eksperimentinį pasirodymą „Paraobjektai“. Vėliau jūsų dėmesiui – eksperimentinis orkestras, kurį sudaro vietiniai įvairaus amžiaus žmonės. Beveik visi orkestrantai esame be muzikinės patirties, muzikinio išsilavinimo. Šis orkestras suburtas tik vieninteliam pasirodymui. Pirmą kartą susirinkome į repeticiją šį trečiadienį, repetavome dvi dienas, o mums pasiruošti padėjo profesionalai dirigentas, kompozitorius Dalius Naujokaitis ir perfomanso ir šokio judesio meistras Denisas Kolomyckis. Orkestras pristatys improvizacinį pasirodymą. Muziką mes sukūrėme pagal tam tikrus specifinius dirigavimo ženklus, kur muzika atsiranda čia ir dabar. Orkestro instrumentuotė labai įvairi, kai kas yra pritaikyta iš vietos išteklių ir vietos istorijos aspektų, tiesiog šįvakar visi 22 orkestrantai tapsime garso laidininkais. Kai kurie patys susikūrėme instrumentus, naudojome keramiką…“ – pristatydama renginį kalbėjo Plungės bibliotekos direktorė.
Garso improvizacijos žiūrovams paliko įspūdį ir, reikia manyti, neišgąsdino, nes renginys sulaukė susižavėjimo šūksnių ir gausių aplodismentų.
Giedrės UGIANSKĖS nuotr.