Jau kurį laiką redakcija sulaukia plungiškių skundų, kad jiems tenka keisti išvažiavimo iš vadinamosios Plungės kultūros centro automobilių stovėjimo aikštelės įpročius. Iš jos anksčiau buvo galima važiuoti tiesiai į Telšių gatvę. Rekonstravus šią gatvę, tokios galimybės neliko: išvažiuojant iš aikštelės buvo pastatytas eismą draudžiantis kelio ženklas – „plyta“, o įvažiuojant – žymintis vienpusį eismą. Vairuotojai nepatenkinti, nes dabar iš kultūros centro aikštelės turi riedėti aplinkinėmis gatvėmis, kad patektų į miesto centrą.
Pokyčiai
Vidiniame Plungės kultūros centro, prokuratūros ir „Gintarinės“ vaistinės kieme esanti automobilių aikštelė yra viena didesnių mūsų mieste. Čia įrengta keliasdešimt stovėjimo vietų, veikia dvi elektromobilių įkrovimo stotelės. Vieta patogi, tad savo transporto priemones statančiųjų netrūksta. Rekonstravus Telšių gatvę, šios aikštelės prieigose, kaip minėta, atsirado pokyčių – pastatyti vienpusį eismą žymintis ir išvažiavimą draudžiantis kelio ženklai.
„Plyta“ reiškia, kad aš važiuosiu aplink, sudeginsiu daugiau degalų ir daugiau teršiu aplinką…“, „Šitos eismo korekcijos yra visai nelogiškos!“, „Čia judėjimas nėra toks intensyvus, kad reikėtų „plytos“ ir vienpusio eismo…“ Tokius priekaištus redakcija girdėjo ne iš vieno vairuotojo. Galbūt nepatenkintųjų būtų mažiau, jei iš aikštelės patekimas į miesto centrą nebūtų ribojamas dar vienu kelio ženklu: dabar išvažiuojant į Dariaus ir Girėno gatvę sukti į kairę dėl riboto matomumo negalima – būtina važiuoti į dešinę pusę. O tada norint atsidurti, pavyzdžiui, Vytauto gatvėje, tenka riedėti „garbės“ ratą S. Nėries gatve, S. Nėries skersgatviu, iš jo sukant į Telšių gatvę, tuomet į Minijos gatvę, iš jos – į Sinagogų, toliau – J. Tumo-Vaižganto, ir tik tada – į Vytauto gatvę. Kantrybės vairuotojams reikia, ypač žinantiems, kad anksčiau buvo galimybė judėti trumpesniu ir patogesniu maršrutu – išvažiuojant iškart į Telšių gatvę.
Jokia paslaptis, jog ne vienas vairuotojas iš kultūros centro aikštelės važiuoja taip, kaip ir buvo įpratęs – suka į Telšių gatvę. Nežinia, ar dėl įpratimo, ar dėl to, kad nepastebi naujojo kelio ženklo, o gal tiesiog norėdamas pademonstruoti nepritarimą naujai tvarkai. Tokiu atveju gali tekti ir baudą sumokėti.
Apklausa… į vienus vartus
Pasidomėjome, kokios nuomonės dėl važiavimo ypatumų mūsų minimoje aikštelėje vyrauja tarp vairuotojų. Įdomu tai, jog apklausos rezultatai buvo… į vienus vartus. Visi sprendimą pakeisti eismo kryptį kritikuoja: „Nereikalinga šita „plyta“ tikrai. Erzina, kad reikia išvažiuoti pro kitą pusę ir dar išvažiuojant galima sukti tik į dešinę. Labirintai tikri…“; „Pamenu, savaitgaliais čia būdavo neįmanoma pravažiuoti, paprastomis dienomis tikrai eismo nėra“; „Kiek važiuodavau, visada būdavo įmanoma pravažiuoti. Kas turi teises ir moka važiuoti, prasilenkia, kur reikia“; „Kažkas sugalvojo nesąmonę. Tiek metų visiems gerai buvo, o dabar… Ne vieną kartą mačiau, kad visi pro tą „plytą“ išvažiuoja, nes tikrai nesąmonė važinėti ratais“; „Jei išvažiuojant būtų galima sukti į abi puses, dar, sakyčiau, nieko, bet kad sukti galima tik į dešinę pusę ir važiuoti gerą kelio atkarpą, kad galėtum apsisukti, tai logikos trūksta“; „Taip, žiauriai persistengė…“; „Tiek metų nebuvo „plytos“, o vietos visiems – ir įvažiuojantiems, ir išvažiuojantiems – užteko… Niekam jos ir nereikėjo užkrauti“; „Reikia jos ar nereikia, čia vienas klausimas. Bet kodėl vieni važiuoti per „plytą“ gali ir dar burbuliuoja, kad važiuoji jiems prieš nosį, o kiti gali ir apvažiuoti S. Nėries gatve? Kodėl policija nebaudžia tų, kurie pažeidžia eismo taisykles? Kad tas ženklas sudarė daug nepatogumų, sutinku 100 proc.“
Vairuotojai negailėjo kritikos tiems, kas tokį sprendimą priėmė. „Tai tik parodo, kad per daug tarnybose etatų. Sėdi sau ir galvoja, ką čia nuveikus. Ir štai! Eureka, pakabinsiu ženklą, o paskui gal nukabinsiu“; „Iš didelio rašto išėjo iš krašto. Visiška nesąmonė tokie apribojimai“; „Pasipinigaus pradžioje ir nuims“, – savo nuomonę dėstė internetinės apklausos dalyviai.
Diskutuoti visada galima, bet…
Ar tikrai dar galima tikėtis, kad naujieji ženklai bus nuimti? Plungės rajono savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus vedėjas Arvydas Liutika mano, kad diskutuoti dėl to, aišku, galima, tačiau ar reikia? „Juk kiek buvo nepatenkintų ir kitais pokyčiais miesto gatvėse: tai Rietavo gatvė po rekonstrukcijos per siaura, įrengti žiedai per maži, šviesoforas prie tunelio per trumpai dega. Reikia laiko, kad žmonės apsiprastų su pokyčiais“, – sakė jis. Vedėjo teigimu, nepasitenkinimą daugiau sąlygoja vairuotojų ankstesnis įpratimas iš aikštelės išvažiuoti per Telšių gatvę.
A. Liutika aiškino, jog minėtieji ženklai nebuvo pastatyti šiaip sau: buvo paruoštas gatvės tvarkymo projektas, viskas suderinta su atitinkamomis institucijomis, įvertinti visi sprendimai, tarp kurių – ir užtvaro pastatymo galimybė – jos atsisakyta. „Aišku, visokių nuomonių yra, kai kam projektuotojai gali pasirodyti neprotingi, kaip ir jų sprendimai, tačiau tikslas buvo atskirti automobilių srautus, kad eismas taptų saugesnis“, –
pažymėjo Savivaldybės atstovas.
Vedėjas taip pat pridūrė, jog neretai vairuotojai siekia su automobiliu „vos ne į kavinę įvažiuoti, kad galėtų kavos pasiimti“. Jo manymu, gal vertėtų gyvenantiems mieste dažniau apsvarstyti galimybę apskritai palikti mašiną savo kieme ir rinktis jei ne vaikščiojimą, tai kitas judėjimo priemones. O labai nepatenkintiems vairuotojams prieš nusprendus važiuoti į mūsų minimą aikštelę gal rinktis kitą? „Suprasčiau, kad kita aikštelė būtų kažkur prie ligoninės, o dabar juk centre yra ir daugiau mašinų stovėjimo vietų“, –
dėstė A. Liutika.
Plungės rajono saugaus eismo organizavimo komisijos pirmininkas Arūnas Juozas Auškalnis priminė, jog Telšių gatvės rekonstrukcijos projektas su jame numatytais sprendiniais buvo viešinamas ir pristatomas visuomenei – pastabų tuomet nesulaukta. „Pasvarstykime – tiesiog nuimame tuos ženklus, bet ar tada aikštelėje taptų saugu? Eismas ratu visada yra pats saugiausias. Be to, Telšių gatvės atkarpa toje vietoje buvo suprojektuota tik vienpusiam eismui: gatvės plotis dabar ten pritaikytas vienai mašinai“, – kalbėjo pirmininkas. Jis abejojo, ar tikrai vien dėl to, kad vairuotojams kyla problemų pavažiuoti papildomus kelis šimtus metrų, verta vėl imtis pertvarkų?
„Aišku, gyvename teisinėje valstybėje. Žmonės gali rodyti iniciatyvą ir kreiptis, rašyti raštus bei išdėstyti argumentuotą nuomonę, kodėl prieštarauja esamai tvarkai. Nesutikus su sprendimu, savo nuomonę ginti ir teisiniu būdu“, – pažymėjo A. J. Auškalnis.
Minėtuoju klausimu buvo trumpai diskutuota per Saugaus eismo organizavimo komisijos posėdį kovo mėnesį. Jo metu nuspręsta, kad būtina imtis priemonių ir raginimų, padėsiančių vairuotojams atkreipti dėmesį į naujuosius ženklus ir taip keisti senuosius įpročius.
aisku, kad kvailyste ta plyta… as atvaziuoju is gandingos g i pasta, pasistatau automobili ir man tenka vaziuot aplink plunge, kad gryzt namo… nera logikos visiskai. panaikinti ta zenkla, panaikinti ta „liezuvi” kuri pestiesiems praeiti tipo iskiso ir vel padaryt sena tvarka. nei avariju buvo, nei problemu.
Įvažiavus į Plungės kultūros centro automobilių stovėjimo aikštelę pasijunti pakliuvęs lyg į spąstus. Ta *plyta* tikrai ne vietoje. Nes atvažiavus iš Rietavo gatvės pusės ar iš Mačernio mikrorajono po to labai nepatogu vėl gyžti į ta pusę. Kviečiu *specialistus* vadovautis sveika logika.