Vaikų globos namai bus likviduojami, o juose augantys nepilnamečiai apsigyvens šeimose ir šeimynose. Tokios kardinalios permainos Plungėje turėtų įvykti iki 2020 metų, t. y. per artimiausius trejus su puse metų. Ar tai realu, kol kas neaišku, bet siekiamybė būtent tokia.
Antradienį Plungės vaikų globos namų pertvarkos klausimas gvildentas Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdyje. Esamą padėtį ir numatomas naujoves politikams pristatė Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Aldona Striaukienė ir Vaikų globos namų direktorė Genovaitė Ūsienė.
Kaip pasakojo A. Striaukienė, Plungės rajone šiuo metu globojami 108 vaikai: 61 – šeimose, 47 – globos įstaigose (42 – Plungės vaikų globos namuose, 2 neįgalūs – Šiauliuose, 3 kūdikiai – Klaipėdoje). Beje, Plungės vaikų globos namuose iš viso gyvena 46 nepilnamečiai: 42 – iš mūsų Savivaldybės, 4 – iš kitų.
Kalbėdama apie augančiuosius Vaikų globos namuose A. Striaukienė konstatavo ne vieną skaudų faktą. Visi globotiniai – iš socialinės rizikos šeimų (našlaičių tarp jų nėra); daugiau nei trečdalis (37 proc.) jų – paaugliai, kurie globėjų dažniausiai nebedomina; trys ketvirtadaliai (73,8 proc.) turi vienokių ar kitokių specialiųjų poreikių. Per 2015 metus dėl nepilnamečių neprognozuojamo elgesio (girtavimo, pabėgimų ir kt.) įstaigos darbuotojams 55 kartus teko kreiptis į policiją, 8 globotiniai nuolat gydomi Klaipėdos psichiatrijos ligoninėje.
Galimų įvaikinti vaikų sąraše – 7 Plungės vaikų globos namų auklėtiniai. „Šis procesas nėra toks sklandus, kokio norėtųsi. Šiuo metu šeima iš Vilniaus ruošiasi įsivaikinti vieną iš mūsiškių. Žinot, visi nori šviesiaplaukių, žydraakių ir, žinoma, sveikų, o dauguma įstaigos globotinių – socialiai pažeisti, turintys sutrikimų. Tokių įvaikinti dažniausiai nenorima“, – pasakojo skyriaus vedėja.
Nelengva ir globėjų paieška. Mat ir pastarieji pageidauja sveikų vaikų, be to, priglausti nori tik vieną. „Vaikų globos namų auklėtiniai dažniausiai turi brolių, seserų. Išskirti jų mums neleidžia Civilinis kodeksas. Tad norintiesiems globoti siūlome imti ne vieną, o visus šeimos narius. Tokiais atvejais dažniausiai sulaukiame neigiamo atsakymo ir dar priekaištų – esą norime globoti svetimą vaiką, padaryti gerą darbą, o mums neleidžiama“, – kalbėjo A. Striaukienė.
Jei vaikas nebegali gyventi biologinėje šeimoje, Vaiko teisių apsaugos skyrius pirmiausia ieško jį priglausti galinčių giminaičių, jei neatsiranda, ieško globėjų, o jei ir šių nėra, nelieka nieko kito kaip globa įstaigoje. „Pas mus vaikams sudarytos puikios gyvenimo sąlygos, rūpinamasi jų užimtumu. Gal jie nėra labai geri mokiniai, bet dauguma turi vienokių ar kitokių gabumų menui, sportui“, – pasakojo G. Ūsienė.
Planuojamųjų pertvarkų tikslas – kad tėvų globos netekę vaikai patektų ne į įstaigas, o į globėjų šeimas ir šeimynas. Nuo 2020 metų išsiversti be vaikų globos namų – kilnus, bet, ko gero, vargiai pasiekiamas tikslas. O kaip link jo einama? „Planas yra, bet įstatyminė bazė kol kas neparengta. Suprantame, kad bus sunku. Reikės daug dirbti su visuomene, parengti daugiau globėjų. Žinoma, pagrindinis mūsų siekis – kad vaikas laimingas augtų su savo tėvais. Vadinasi, ypatingą dėmesį teks skirti socialinės rizikos šeimoms, iš kurių nepilnamečiai ir paimami“, – sakė A. Striaukienė. Tiesa, globėjai ir įtėviai pagal specialią programą ruošiami jau dabar – Plungės socialinių paslaugų centre dirba dvi GIMK – globėjų ir įtėvių mokymo ir konsultavimo – specialistės.
Šioms esminėms permainoms įgyvendinti Plungės rajono savivaldybė gaus apie 278 tūkstančius eurų. Kaip pastebėjo komiteto nariai, įgyvendinti viską, kas numatyta, ir atsisakyti Vaikų globos namų bus sudėtinga, juolab kad ir pinigų skiriama ne tiek ir daug. Ar padaugės šeimų norinčių įsivaikinti ar globoti tėvų paliktus vaikus, ar steigsis šeimynos (kurių, beje, Plungės rajono savivaldybėje kol kas nėra nė vienos), sunku prognozuoti. Bet jei planas yra, panašu, kad jį vienaip ar kitaip reikės įgyvendinti.
Lietuva – be vaikų globos namų. Vis vaikai – su tėvais, įtėviais ar globėjais. Gražu, tik ar įmanoma? Na, pagyvensim tuos pusketvirtų metų ir pamatysim.