
Antradienį ne vienas plungiškis atkreipė dėmesį į po miestą važinėjantį džipą, ant kurio stogo buvo užkeltas… karstas. Mašina su neįprastu bagažu stovėjo Vytauto gatvėje, priešais Savivaldybę, vėliau – prekybos centro „Maxima“ automobilių aikštelėje. Tai buvo vieša akcija, kuria Lietuvos balzamuotojų asociacija siekė atkreipti visuomenės dėmesį į įstatymų negeroves, o kartu ir išreikšti pasipiktinimą.
Kaip sakė Lietuvos balzamuotojų asociacijos prezidentas Petras Beinoras, nuo šių metų sausio 1-osios įsigaliojo Žmogaus palaikų laidojimo įstatymo pakeitimai, kuriems nepritaria dauguma laidojimo paslaugas teikiančių įmonių. P. Beinoro teigimu, Lietuvos ritualinių paslaugų asociacija, kuriai priklauso ir UAB „Beinoro gedulo namai“, sužinojusi apie numatomus pakeitimus, kreipėsi į Seimą, tačiau jos balsas nebuvo išgirstas.
Vienas iš absurdiškiausių pakeitimų, kaip sakė P. Beinoras, – kad palaikus galima vežti reikalavimus atitinkančiomis transporto priemonėmis, tačiau šitų reikalavimų niekas nepaiso. Kokie tie reikalavimai? Plungiškio teigimu, jokių oficialių reikalavimų neliko, nes nuo naujų metų panaikinus licencijavimo tvarką, nieko vietoj jos nesukurta. „Aplinkos ministerija jau seniai turėjo tuos reikalavimus išleisti ir patvirtinti, tačiau tai iki šiol nepadaryta. O kol reikalavimų nėra, išeitų, kad tinka visos transporto priemonės, katafalkas nebereikalingas“, – kalbėjo P. Beinoras.
Užsikeldamas karstą ant džipo stogo, P. Beinoras sakė norėjęs parodyti, ką leidžia naujasis įstatymas. „Galiu pasiimti artimojo palaikus ir, užsidėjęs karstą ant mašinos stogo, važiuoti į Savivaldybę tvarkyti velionio dokumentų, į „Maximą“ apsipirkti. Šito man įstatymas nedraudžia“, – piktinosi P. Beinoras.
Nors kol kas tokių „dyvų“ nei Plungės, nei kitų miestų gatvėse nematėme, P. Beinoras įsitikinęs – greitai atsiras, nes taip pigiau. O kam katafalką samdyti, jei galima ir sava mašina nuvežti? Juolab kad jokie reikalavimai transporto priemonei nepatvirtinti. „O ką aš pažeidžiu? – rodydamas į savo automobilį, klausė P. Beinoras. – Karstas gerai pritvirtintas, ne per didelis, neišsikišęs“.
P. Beinoras vardijo ir kitus įstatymo pakeitimus, kurie, anot jo, – tarsi iš piršto laužti. Ypač neramu dėl to, kad ritualines paslaugas teikiančioms įmonėms nebereikia licencijų.
Kitas absurdas – kad įstatymo pakeitimai nesutampa su Europos Sąjungos standartais, kuriuos Lietuva esą priėmusi dar 2005 metais. Pasak P. Beinoro, Europoje jis – tarptautinį diplomą turintis kvalifikuotas tanatopraktikas balzamuotojas. Lietuva, jei vadovautųsi ES standartais, tokį diplomą turėtų pripažinti, tačiau… Pas mus galioja kitos normos. Pavyzdžiui, sveikatos apsaugos ministro pasirašytame įsakyme nurodyta, kad atlikti balzamavimą turi teisę gydytojas patologas, gydytojas teisės medicinos ekspertas, patologijos technologas ir autopsijų technologas. Įdomu tai, kaip sakė P. Beinoras, kad dviejų pastarųjų specialybių Lietuvoje net nėra, o tanatopraktikai balzamuotojai, kurie ruošiami, įsakyme net nepaminėti.