Esami ir buvę kuliškiai, miestelio svečiai puikiai žino, ką veiks artimiausią savaitgalį po liepos 16-osios – jie trauks į Kulių Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčią. Juk čia kasmet vyksta Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės atlaidai. O prieš juos dar Vasaros šventė suorganizuojama. Tad ir šiemet liepos 18-ąją visi rinkosi į miestelio renginį, o kitą dieną meldėsi.
Į atlaidus – jaunas ir senas
Dar iki krikščionybės įvedimo liepos 16-oji buvo vadinama prapjovomis – kai pradedama rugiapjūtė. Anksčiau tuo laiku būdavo apeinami rugiai, šeimininkas nupjaudavo pirmą pluoštą javų ir parnešdavo šeimai. Dirbti šią dieną buvo nevalia, rugius pjauti pradėdavo per mėnulio pilnatį, tik ne savaitės viduryje.
Įvedus krikščionybę, šią dieną pradėta šlovinti Švč. Mergelė Marija. Liaudyje paplito tikėjimas, kad būtent tądien ji išvaduoja sielas iš skaistyklos. Yra padavimas, jog 1251 metais apsireiškusi Mergelė Marija įteikė škaplierius Anglijos karmelitų vienuoliui Simonui Stockui, pažadėdama, kad tie, kurie juos nešios, nepateks į pragarą, o škaplieriai bus išgelbėjimo, pagalbos pavojuje simbolis.
Gal šio tikėjimo vedami, o gal iš senelių, tėvų perėmę tradiciją, kuliškiai traukė į šv. Mišias, dalyvavo ir procesijoje aplink bažnyčią. Dievulis, lyg matydamas besimeldžiančius, už blogus darbus atgailaujančius, net lietumi jų nepašlakstė. Tad į eiseną įsitraukė ne tik vyresnės kartos kuliškiai, bet ir jaunimas, vaikai. Procesijoje ėjo ir garbingi svečiai iš sostinės, Savivaldybės valdžios atstovai.
Žinodami, kad į atlaidus suvažiuoja tolimi ir artimi giminaičiai, buvę kraštiečiai, Kulių bendruomenė, seniūnija ir kultūros centras prieš kelerius metus „išaudė“ mintį dieną prieš atlaidus surengti Vasaros šventę. Tad ne veltui Škaplierinės atlaidai ir yra visų kuliškių apsilankymo gimtinėje diena.
Vasaros šventė – proga
pasivaržyti
Liepos 18-ąją pirmieji dalyviai pradėjo rinktis vos gaidžiams pragydus – vasaros šventė pradedama žvejų varžybomis. Žinoma, oficialus renginio atidarymas vyksta su Kulių vėliavos pakėlimu ir sveikinimo kalbomis. Šiais metais vietiniai ir svečiai džiaugėsi kuliškių darbštumu, tvarkingumu ir netgi vieningumu. Nes, pasak kalbėjusiųjų, tik vieninga bendruomenė gali sukviesti žmones į bendrus pabuvimus, pabendravimus…
Kaip ir minėta, pirmieji savo jėgas išbandė žvejai. Žuvis iš tvenkinio traukė ir vietos gyventojai, ir atvykėliai – negi uždrausi žvejoti. Juolab kad laimikio pakako žvejams ir atklydusiam murkliui pasivaišinti. Susumavus rezultatus paaiškėjo, jog daugiausia žuvies sugavo klaipėdietis Renaldas Žurauskas, nedaug nuo jo atsiliko kuliškis Žilvinas Juzėnas ir kumžaitiškis Sigitas Gulbinskis. Kas žino, gal visiems laimėtojams nosį būtų nušluostę jauniausi žvejai, bet… Ko tik gyvenime nebūna. Pasirodo, vaikinukas neparuošė bučiaus, tad visos sugautos žuvelės, smagiai plekštelėjusios uodega, išplaukė į laisvę.
Antri metai kuliškiai ir svečiai varžosi orientavimosi rungtyje. „Apsiginklavę“ kompasais, žemėlapiais, vyrai ir moterys klaidžiojo Kulių parke. Vyrų grupėje greičiausiai finišą pasiekė Rimantas Sabaliauskas, jaunimo grupėje – Arnas Serva, moterų – Lina Servienė. Nemažai aistrų sukėlė ir lanko sukimo rungtis. Penkios lanksčios merginos lanką suko taip ilgai, kad teisėjams varžytuves teko nutraukti. Na, o nugalėtoja išrinkta Kamilė Valauskaitė. Varžytasi dar ir automobilių lėtojo slalomo, krepšinio, stalo teniso, dviračių slalomo, smiginio, padangos ir bato metimo, alaus „bambalių“ laikymo rungtyse.
Labiausiai šventės dalyviai laukė tradicinių futbolo rungtynių, kurias žaidžia jaunimas ir senjorai. Ne vienerius metus patirtis ėmė viršų, ir jaunuomenė turėdavo nusileisti senjorams. Tačiau šiais metais fortūna atsigręžė į jaunystę – jaunimo komanda šventė pergalę. Laimėtojai taip džiaugėsi iškovoję taurę, kad pastatę ją ant automobilio suko Kuliuose garbės ratus.
Tvarkingos sodybos – gražus miestelis
Tradiciškai po Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės atlaidų Kulių seniūnija padėkoja tiems žmonėms, kurie gražindami savo sodybas, ūkius prisideda prie miestelio patrauklumo didinimo. Už geriausiai tvarkomą ūkininko ūkį padėkos raštas įteiktas kumžaitiškiams Laimai ir Algirdui Kniukštoms. Reginos Vasylienės sodyba išrinkta gražiausiai tvarkoma ūkininko sodyba. Už gražiausiai tvarkomą sodybą padėkos raštai skirti kuliškiams Aldonai ir Kazimierui Petrauskams, Marytei ir Povilui Jundulams, Irenai ir Zigmui Butkams.
Ilgus metus Kulių žmonės džiaugėsi tvarkinga Barboros Mockienės sodyba. Garbingo amžiaus moteris iš miestelio išsikraustė, tad padėkos raštas jai įteiktas už ilgus metus puoselėtą sodybą ir Kulių vardo garsinimą.
Bendruomenių šventės suartina visus: jaunus ir senus, buvusius ir esamus kaimynus, žmones, gyvenančius šalia ir už kelių šimtų kilometrų. Tomis dienomis norisi ne tik mintimis sugrįžti į gimtinę, bet ir atsisėsti prie bendro stalo, pasidalyti su kitais džiaugsmais ir rūpesčiais.