Nors visai neseniai Plungės rajono savivaldybės tarybos nariai išgirdo apie kriminogeninę situaciją Plungės rajone ir kaip su ja kovojama, rugsėjo 18 dieną vykusiame Kaimo reikalų komitete ši informacija išklausyta dar kartą. Tiesa, šįkart didesnis dėmesys skirtas kaimiškosioms vietovėms. Pasak policijos pareigūnų, pagrindinė jų, o ir visuomenės problema, – vis labiau plintantys kvaišalai.
Kaip sakė Plungės policijos komisariato viršininkas Gintautas Pocevičius, bendrai mūsų rajone registruoto nusikalstamumo situacija gerėja, registruojama mažiau nusikalstamų veikų. Jų ištyrimas siekia net 95 procentus. Pareigūnas pažymėjo, jog kalbant apie nusikalstamas veikas, kas svarbu kaimo žmonėms, – ženklus vagysčių skaičiaus mažėjimas. Nebepastebima sisteminio pobūdžio vagysčių. Tiesa, komisariato vadovas prisiminė padegimus Glaudžių gyvenvietėje, bet jau galima nurimti – padegėjas sulaikytas, byla perduota teismui.
Gera žinia, kad pastaraisiais metais kaimiškosiose vietovėse sumažėjo arba visai neberegistruojama ūkininkų technikos, įrankių, degalų vagysčių. Anksčiau jos buvo kur kas dažnesnės. Nebefiksuojama ir plėšimų atvejų vienkiemiuose, atokiau esančiose sodybose. G. Pocevičius pastebėjo, jog policijai labai padėtų, jei kaimiškosiose vietovėse atsirastų daugiau šiuolaikiškų techninių priemonių, t. y. vaizdo stebėjimo kamerų.
Aktualiausia problema, su kuria tenka susidurti policijos pareigūnams, – narkotinės medžiagos, elektroninės cigaretės tarp nepilnamečių. „Žinoma, negalima pasakyti, kad tai vyksta tik mieste ir nevyksta kaimuose. Mieste mastai didesni, bet turime informacijos ir apie kaimuose vykstančias šias nusikalstamas veikas. Šiais metais buvo atvejų Alsėdžių, Žemaičių Kalvarijos, Platelių, Nausodžio, Stalgėnų, Šateikių seniūnijose“, – kalbėjo G. Pocevičius. Pasak jo, šie reiškiniai paplitę visame rajone. Siekiant pažaboti šių veikų plitimą, pareigūnai glaudžiai bendrauja ir bendradarbiauja su švietimo įstaigomis, seniūnais, socialiniais darbuotojais, bendruomenėmis.
Komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas domėjosi, kokių priemonių policijos pareigūnai tikėtųsi iš Savivaldybės narkotinių medžiagų plitimo suvaldymui rajone.
„Mūsų stiprybė yra bendradarbiavimas ir dalijimasis informacija. Informacija – pagrindinis mūsų ginklas. Jos turime nemažai, bet svarbu, kad ji būtų savalaikė. Dažnai mes informaciją gauname jau pavėluotai, kai problema įsisenėjusi. Aktyvesni gyventojai iškart turėtų pranešti kai būna tik užuomazgos: kas renkasi, kur renkasi, ką veikia vyresni, kas su transporto priemonėmis privažiuoja prie mokymo įstaigų, koks judesys vyksta… Pagrindinis ginklas kovoje su šiuo reiškiniu – informacija“, – sakė G. Pocevičius.
Kaip turėtų dirbti ir kokių priemonių turėtų imtis švietimo įstaigos, pareigūnas sakė vieno recepto pateikti negalintis, tačiau neabejojo, jog tik laiko klausimas, kada mokyklos bus aptvertos ir į jas bet kas patekti nebegalės. „Ateitis tokia, kad apsauga turės būti didesnė“, – reziumavo Plungės PK viršininkas.
Vasaros pradžioje Plungės policijos komisariatas įsigijo 10 greitųjų testų, kurių pagalba galima nustatyti, ar elektroninių cigarečių skystyje yra narkotinių medžiagų pėdsakų. Iš penkių panaudotų testų teigiamo atsakymo nebuvo. Tačiau, kaip pažymėjo G. Pocevičius, vasaros metu mažiau būna mokinių susibūrimų, tad tik įvertinus visus rezultatus bus galima pasakyti, ar ši priemonė efektyvi. Jei pasitvirtintų efektyvumas, pareigūno manymu, šią priemonę būtų galima plačiai taikyti ir neapsiriboti vien administracine atsakomybe už tai, kad nepilnametis rūko elektronines cigaretes.