Telšius sukrėtė precedento neturintis įvykis: Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Kriminalistinių tyrimų poskyrio viršininkas Algirdas Norkus įtariamas sunkiais nusikaltimais. Pranešama, kad aštuonioliktus metus policijos sistemoje dirbantis pareigūnas galimai pasamdė žudiką, kad šis nušautų dvidešimtmetį vaikiną. A. Norkus įtariamas ir kitomis nusikalstamomis veikomis.
Šiaulių miesto apylinkės teismas A. Norkų leido suimti dviem mėnesiams. Pareigūnas laikomas Šiaulių tardymo izoliatoriuje.
Įtariamojo žmona neslepia, kad sutuoktinis galėjo palūžti dėl įtampos darbe bei jo atžvilgiu pradėtos baudžiamosios bylos.
Situacija – kaip filmuose
Prokurorų teigimu, ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai teigti, kad 51 metų telšiškis pareigūnas organizavo žmogaus nužudymą.
Šiaulių apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Kastytis Šikšnys prasitarė, kad situaciją – kai užsakomas tokio pobūdžio nusikaltimas realizuojamas, tačiau viskas baigiasi sėkmingai – jis įsivaizdavo galįs išvysti tik filmuose.
Skaitytojams primename nekaltumo prezumpcijos doktriną, skelbiančią, jog asmuo laikomas nekaltu, kol jo kaltumas neįrodytas įstatymo nustatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.
Informacijos apie tai, kad Telšių rajone organizuojamas žmogaus nužudymas, Šiaulių apygardos prokuratūros pareigūnai gavo gruodžio 2 dieną. Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriuje pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Nužudymo organizavimu įtariamas A. Norkus buvo pradėtas sekti.
Šiaulių apygardos prokuratūros prokurorai kartu su Šiaulių apskrities VPK Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro pareigūnais galimai žmogžudystę užsakiusį A. Norkų sulaikė šeštadienį, tarnybos metu, Telšių apskrities VPK patalpose. Tai buvo pirmoji pareigūno diena darbe po dešimties dienų komandiruotės Vilniuje.
Šeštadienį Norkų namuose buvo atliekama krata, iš namų paimtas kompiuteris.
Pranešama, kad auka turėjo būti nušauta. Ginklas, kuriuo turėjo būti nužudyta, rastas ir paimtas.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyti ir kitų galimai padarytų nusikalstamų veikų, kuriais įtariamas A. Norkus, požymiai: neteisėtas laisvės atėmimas panaudojant smurtą, piktnaudžiavimas, poveikis liudytojui, neteisėtas disponavimas dideliu kiekiu šaudmenų. Dėl šių nusikalstamų veikų išaiškinimo taip pat yra atliekamas ikiteisminis tyrimas.
Įtarimai dėl neteisėto laisvės atėmimo taip pat pareikšti dviem A. Norkaus bendrininkams, gyvenantiems Telšių rajone. Pranešama, kad jie nėra pareigūnai.
Keitė parodymus
Policijos departamentas informuoja, kad A. Norkus užsakė nužudyti 1990 m. gimusį Telšių rajono Tryškių seniūnijos gyventoją V. P. Šis asmuo esą buvo nuskriaudęs A. Norkaus pusseserės sūnų – iš vaikino atėmė banko kortelę.
Anot šaltinių, V. P. praėjusių metų rugsėjo 6-ąją kreipėsi į Telšių regioninę ligoninę. Nustačius galvos smegenų sukrėtimą, girtas vaikinas buvo paguldytas į Traumatologijos skyrių.
Jaunuolis kreipėsi į policiją, nurodydamas, kad A. Norkus su dviem bendrininkais jį nuvežė į mišką, ten sumušė ir paliko. Kriminalistinių tyrimų poskyrio viršininkas tai neigė – esą vaikiną norėjo nuvežti į policiją, tačiau šis iš automobilio paspruko.
Vėliau V. P. pakeitė parodymus pareigūno naudai. Tyrimą kuruojantys prokurorai patraukė jaunuolį baudžiamojon atsakomybėn už melagingų parodymų davimą.
Pabūgęs vaikinas grįžo prie pirminių parodymų. Toks V. P. poelgis reiškė, kad A. Norkus praras darbą Telšių apskrities VPK ir pensiją, iki kurios likę vos dveji metai.
Tyrimą vykdantys prokurorai atskleidė, kad už 1990 m. gimusio V. P. nužudymą jau buvo sumokėta dalis pinigų. Nusikaltimą padaryti turėjo dvidešimt septynerių metų vaikinas D. K. Jis nuomojosi pareigūno šeimai priklausantį butą Telšiuose.
D. K. nėra sulaikytas, įtarimai jam nepareikšti. Spėjama, kad šis asmuo galėjo talkinti teisėsaugos institucijoms.
Pirmadienį A. Norkus buvo apklaustas. Ar jis pripažįsta savo kaltę – neatskleidžiama.
Galėjo patirti spaudimą
Sunkiais nusikaltimais įtariamo Kriminalistinių tyrimų poskyrio viršininko brolis, Telšių rajone laidojimo paslaugas teikiantis Justinas Norkus „Telšių ŽINIOMS“ teigė, kad apie broliui mestus įtarimus sužinojo tik pirmadienį vakare, žiūrėdamas žinias.
Verslininkas turi dvi galimas versijas. Pirmoji – brolis galėjo „palūžti“, antroji – buvo „pakištas, nes lindo ten, kur jam buvo uždrausta“. Anot J. Norkaus, brolis dėl savo atliekamo darbo esą jau du kartus buvo perspėtas, kad kai kur nelįstų.
J. Norkus pasakojo, kad jo brolis Algirdas yra ramiausias iš visos šeimos, net ir jaunystėje neturėjęs problemų, nevartojęs alkoholio, vedęs tik 32 m., o prieš darbą policijoje dirbęs gamykloje.
Anot A. Norkų pažįstančių žmonių, pareigūnas buvo reketuojamas, iš jo reikalauta didžiulių pinigų sumų. Spaudimas esą buvęs toks stiprus, kad Kriminalistinių tyrimų poskyrio viršininkas kaip vieną iš išeičių regėjo savižudybę. Kalbama, kad apie A. Norkaus problemas žinojo nemažai bendradarbių, tačiau kodėl jie nepadėjo pareigūnui, – nežinia.
Žmona jautė pokyčius
Įtariamojo A. Norkaus žmona Aldona sako, kad dar praėjusią vasarą pastebėjo vyro psichikos pokyčius, kurie galėjo atsirasti dėl darbo pobūdžio. Moteris pasakojo, kad sutuoktiniui ne kartą teko rinkti žuvusių žmonių kūnų dalis, dirbti lavoninėje kartu su teismo medicinos ekspertu.
Žmona prasitarė, kad, be viso to, vyrui kažkas esą darė stiprų spaudimą – į mobilųjį telefoną jam buvo siunčiamos žinutės. Pareigūnas žmonai sakęs, kad jam reikėtų psichologo pagalbos.
Nuovargis, anot žmonos, taip pat galėjo daryti neigiamą reikšmę vyro psichikai – jis dirbo ilgas darbo valandas, naktimis, jautė didžiulę įtampą, atsakomybę už apskrities kolegų darbą.
Šiemet šeima dviem savaitėms buvo išvykusi pailsėti į užsienį.
Sunkiais nusikaltimais įtariamo pareigūno žmona pasakoja, kad maždaug prieš pusantrų metų buvo užpultas vyro giminaitis, iš kurio atimta banko kortelė.
A. Norkus tuomet svarstė, kad iškart reikia kreiptis į policiją, tačiau jį sustabdė tai, kad už giminaitį, kuris galbūt to nesugebėtų, tektų rašyti pareiškimą, atlikti kitus veiksmus. Galbūt dėl to A. Norkus nusprendė skriaudėją rasti pats. Aldona sako, kad tąkart vyras, grįžęs namo, pasakojo, jog iš skriaudėjo atgavo banko kortelę. Neva vežė jį į policijos komisariatą, tačiau šis iš mašinos pabėgo.
Anot moters, byla dėl kaltinimų vyrui buvo nutraukta, tačiau šiemet, per savo gimtadienį, sutuoktinis sužinojęs, kad ji atnaujinta. Devynių klasių išsilavinimą turintis V. P. grįžo prie pirminių parodymų.
Moteris mano, kad viskas būtų buvę kitaip, jei vyras nebūtų policijos pareigūnas. Telšiškė įtaria, kad banko kortelę iš sutuoktinio giminaičio atėmęs asmuo turėjo užnugarį ir kažkas pamokė, kaip iš pareigūno išpešti naudos. Ji neneigia, kad jos vyras galėjo būti reketuojamas.
„Keista, kad visuomenės padugnės turi daugiau teisių ir labiau ginami, negu padorūs žmonės, kurie yra ne robotai ir gali klysti. Manau, kad ši byla gali būti sąmoningai vilkinama, norint spausti ir sužlugdyti policijos pareigūną“, – verkdama kalbėjo Aldona.
Labiausiai moteris bijo, kad jos vyras visiškai nepalūžtų.
Komisariato viršininko nuomonė
A. Norkų, kaip darbuotoją, Telšių apskrities VPK viršininkas Alfonsas Motuzas apibūdina teigiamai: kaip profesionalą, kokių apskrityje nėra daug. A. Norkus be atsikalbinėjimų vykdydavo jam pavestas užduotis, buvo uždaro būdo, vengiantis problemų, nedalyvaudavo renginiuose.
Galiojančių nuobaudų A. Norkus neturėjo, paskutinį kartą skatintas 2009 m. spalio mėn. – jam skirtos kelios dienos papildomų atostogų.
Prokuroro sprendimu A. Norkus nušalintas nuo Kriminalistinių tyrimų poskyrio viršininko pareigų.
Kad pavaldinys galimai buvo reketuojamas, Telšių apskrities VPK viršininkas sako nežinojęs. Tačiau neslėpė, kad policijos pareigūnai dėl savo atliekamo darbo patiria spaudimą, sulaukia įvairių grasinimų. Didžiausia grėsmė, anot A. Motuzo, kyla Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus darbuotojams.
Apskrities policijai vadovaujantis pareigūnas teigia, kad dėl savo darbo A. Norkus negalėjo jausti spaudimo, nes jo, kaip nusikaltimų eksperto, balsas neturėjo sprendimo priėmimo galios. A. Motuzo manymu, jei A. Norkus buvo šantažuojamas, tai dėl asmeninių reikalų.
A. Motuzo manymu, pavaldinys tikriausiai sirgo depresija, todėl dėl sutrikusios psichikos galėjo ryžtis tokiam nusikaltimui.