Prieš daugiau nei du mėnesius paaiškėjo, kad ne visi Rietavo politikai lėšas, skirtas Savivaldybės tarybos nario veiklai vykdyti, naudojo skaidriai. Šaukštas deguto medaus statinę pagadina, tad nepasitikėjimo šešėlis krito ant visų taryboje rinkėjams atstovaujančių vietos politikų – juk liaudyje įprasta sakyti: „Visi jie vienodi.“ Atsiprašyti kolegų už sugadintą reputaciją, nors ir buvo paraginti, „prisidirbusieji“ neskubėjo, bet Kontrolės ir audito tarnybos rekomendacijų pro ausis nepraleido. Šeši tarybos nariai – keturi socialdemokratai, vienas „darbietis“ ir vienas liberalas – sugrąžino dalį gautų išmokų į Savivaldybės biudžetą.
Pro ausis rekomendacijų nepraleido
Priminsime, kad Rietavo savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba auditą atliko atsižvelgdama į Specialiųjų tyrimų tarnybos rekomendaciją. Praėjusią kadenciją (2019–2023 m.), skirtingais laikotarpiais, tarybos nario išlaidos buvo apmokėtos 7–9 politikams. Du gavo labai nedideles išmokų sumas, o aštuoni niekada neprašė kompensuoti išlaidų, susijusių su politine veikla.
Pagal galiojusią tvarką (nuo liepos mėnesio ji pasikeitė) tarybos nariai privalėjo dokumentais pagrįsti patirtas išlaidas. Išnagrinėjusi tuos dokumentus, tarnyba aptiko nemažai pažeidimų. Akyla auditorių akis sužiūrėjo, kad kai kurie vietos politikai, atsiskaitydami už degalus, naudojo daugiau banko kortelių, nei patys nurodė jų turintys. Savotišku rekordininku tapo socialdemokratas Vytautas Blažaitis – jo pateikti čekiai buvo apmokėti net 7 skirtingomis kortelėmis, nors politikas auditoriams nurodė jų turintis tik dvi. Galai nesuėjo ir daugumos kitų išmokų už degalus prašiusių tarybos narių kortelių turėjimo ir atsiskaitymo jomis už degalus aritmetikoje.
Paaiškėjo ir tai, kad vietos politikai degalus ne visada pylė į savo ar savo šeimos nariams priklausančių automobilių bakus. V. Blažaitis, Algimantas Mickus, Augustas Šlimas prašė apmokėti už kitą degalų rūšį, nei naudoja jų turimi automobiliai.
Auditoriai pastebėjo, kad kai kurie tarybos nariai – Viktoras Krajinas, Juozas Barsteiga, Alfredas Mockus, A. Šlimas, Vaida Vaičikauskienė – nemažai degalų sunaudojo karantino laikotarpiu, kai judėjimas tarp savivaldybių buvo ribojamas, o posėdžiauta tik nuotoliniu būdu. Ypač darbingas karantinas buvo trims politikams: A. Mickui, kuris išdegino degalų už 1 746 eurus, Virgilijui Ruškiui (1 136 eurai), V. Blažaičiui (783 eurai).
Audito ataskaitoje akcentuota ir tai, kad kai kurie politikai automobilių bakus papildė net po du kartus per dieną arba dvi dienas iš eilės. Čia ir vėl labiausiai pasižymėjo V. Blažaitis ir V. Ruškys. Taip pat kolegos J. Barsteiga, V. Krajinas, A. Mickus, A. Šlimas.
Neatitikimų rasta ir dokumentuose, kuriais vietos politikai pagrindė ryšio, pašto, kanceliarijos prekių išlaidas. Pastebėta, kad apmokėjimo dokumentai nedetalizuoti ir pagal juos neįmanoma tiksliai nustatyti, už kokias paslaugas mokama. Netikslūs dokumentai tikrintojams kėlė abejonių, o vietos politikams sudarė galimybę „improvizuoti“ leidžiant politiko veiklai skirtus pinigus – nusipirkti telefonus, kompiuterius, žiūrėti „Telia“ televiziją, apmokėti kelių telefonų ryšio paslaugas ir t. t. Pastabų tikrintojai turėjo V. Blažaičiui, J. Barsteigai, A. Mockui, V. Ruškiui, A. Šlimui.
Konstatavusi, kad vietos politikai nebuvo visiškai skaidrūs naudodami biudžeto lėšas, Kontrolės ir audito tarnyba pateikė rekomendaciją – į Rietavo savivaldybės biudžetą grąžinti karantino laikotarpiu automobilių degalams panaudotas lėšas. Tarybos nariams, kurie degalų tą pačią dieną pylėsi keletą kartų ar nedideliu laiko skirtumu arba dideliais kiekiais, taip pat tiems, kurie ne pagal paskirtį pasinaudojo išmokomis, apsvarstyti galimybę grąžinti lėšas į biudžetą.
„Reikia – telefoną, kompiuterį perki, reikia – damoms likerį“
Rugsėjo mėnesį Lietuvos socialdemokratų partijos Rietavo skyriaus pirmininkas V. Krajinas išplatino viešą pranešimą, kuriame informavo, kad dalį gautos išmokos sumos grąžino į Savivaldybės biudžetą.
Politikas atviravo, kad priimti tokį sprendimą jį paskatino Lietuvos socialdemokratų partijos suvažiavime patvirtinti principai. Vienas iš jų – kilus bent menkiausiai abejonei dėl veiklos pagrįstumo, ją nedelsiant išsklaidyti ir imtis priemonių, kad tokios situacijos niekada nepasikartotų.
V. Krajinas sutiko su Kontrolės ir audito tarnybos nuomone, kad jo veikloje degalų poreikis COVID-19 karantino metu gali kelti abejonių.
Viešai išplatintame pranešime rašoma: „Nesiteisinu nepakankamu išlaidų kompensavimo tvarkos reglamentavimu ir neieškau kitų priežasčių, kaip pateisinti savo bei kolegų iš Rietavo ar kitų rajonų savivaldybių išlaidas, o tik nuoširdžiai visų atsiprašau.“
Žurnalistams politikas sakė, kad kiekvienas jo partijos kolega buvo paragintas asmeniškai apsispręsti, ar grąžinti ir kokią sumą grąžinti į biudžetą. „Apsvarstęs partijos rekomendacijas nusprendžiau, kad teisingiau būtų atiduoti abejones keliančias išmokas. Dviprasmė padėtis: negrąžini pinigų – verti žmones abejoti tavo teisingumu, grąžini – tarsi pripažįsti neskaidriai naudojęs lėšas. Nors aš tikrai važinėjau karantino metu – gyventojai skambino dėl kelių būklės, kitų problemų, tad vykau jų apžiūrėti. Juk nebūtinai kontaktuoti tiesiogiai. Tikiuosi, kad žmonės supras ir atleis mums klaidas. Nepamenu, kas yra pasakęs: „Klysti yra žmogiška, klaidą kartoti – ne“, – kalbėjo V. Krajinas.
Dabar politikai už darbą, susijusį su tarybos nario veikla, gauna nustatytą atlyginimą. Pasak V. Krajino, tai labai geras sprendimas: „Gavęs pinigus, darai su jais, ką nori: reikia – telefoną, kompiuterį perki, reikia – damoms likerį.“
Kiek grąžinti, nusprendė patys
Susisiekę su Rietavo savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos ir ūkio skyriaus vedėja Ina Vytiene, sužinojome, kad šiuo metu išmokas į Savivaldybės biudžetą grąžino šeši vietos politikai. Vienų grąžintos pinigų sumos didesnės, kitų – mažesnės. Daugiausia – 3 773,85 euro – atidavė socialdemokratas A. Mockus. Jo partijos kolegos – mažiau: V. Krajinas – 454,29 Eur, A. Mickus – 625,75 Eur, V. Blažaitis – 700 Eur. Darbo partijos atstovas taryboje A. Šlimas mundurą „apsivalė“ grąžindamas 1 212,13 Eur. Liberalų sąjūdžio narys V. Ruškys nusprendė, kad „skaidrinimuisi“ užteks grąžinti 338,73 Eur.
Taigi įkliuvusieji politikai į Savivaldybės biudžetą grąžino daugiau kaip 7 tūkst. eurų.
Vagie, kepurėlė dega?