
Tokio balagano, koks ketvirtadienį vyko Savivaldybės tarybos posėdyje, seniai neteko nei matyti, nei girdėti. Gal todėl, kad… Helovinas. Politikai riejosi, šmaikštavo, svaidėsi kaltinimais dėl viešųjų ir privačių interesų painiojimo, netgi ryžosi vienas kitą tolėliau pasiųsti. Taigi sukėlė turgų, o, atrodo, turėtų protingai ir konstruktyviai darbuotis – visų mūsų labui.
Nebalsuoti nevalia
Posėdžio pradžioje į Savivaldybės tarybos narius kreipėsi Savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo skyriaus vedėjas Jonas Gasiūnas. Jo kreipimasis susijęs su rugsėjo 26-ąją vykusiu Savivaldybės tarybos posėdžiu.
J. Gasiūnas sakė nenorįs pamokslauti žmonių išrinktiesiems, bet turįs jiems priminti, kad būtina laikytis tvarkos. „Stebėdamas jus iš šono, štai ką galiu pasakyti: jūs įeinat, išeinat, kalbat iš vietos, diskutuojat tarpusavyje, o paskui liekat nebalsavę“, – piktinosi skyriaus vedėjas.
Jo teigimu, politikai, spausdami mygtukus, privalo pasirinkti vieną iš trijų variantų: už, prieš arba susilaikė. Būti salėje ir nebalsuoti – nevalia. Na, o paliekant posėdį, nors ir trumpam laikui, kortelę reikia išimti. „Sakau tai dėl to, kad dažnai pasitaiko, jog politikas posėdyje dalyvauja, bet nebalsuoja. Tada, sistemai skaičiuojant balsus, įvyksta nesusipratimai, lieka nepriimti sprendimai“, – kalbėjo J. Gasiūnas.
Būtent toks nesusipratimas įvyko aną posėdį, kai politikai balsavo dėl sutarties, kurios vis nepasirašo Savivaldybės administracija, UAB „Plungės šilumos tinklai“ ir UAB „Plungės kooperatinė prekyba“ (sutartis – dėl šilumos trasos nuo Birutės g. iki V. Mačernio g., kurią „Plungės kooperatinė prekyba“, įrengusi savo lėšomis, padovanotų Savivaldybei). Anot J. Gasiūno, dėl nebalsavusiųjų įvyko taip, kad sprendimo negalima laikyti galiojančiu, teko jį teikti dar kartą – perbalsavimui.
Kyšojo privačių interesų ausys
„Be to, turiu pastebėti, kad aną posėdį, balsuojant šiuo klausimu, labai jau kyšojo privačių interesų ausys. Taigi dar kartą turiu jums priminti, kad valstybės politikai, o jūs tokie ir esate, negali painioti viešųjų ir privačių interesų“, – kalbėjo Juridinio ir personalo skyriaus vedėjas. Anot jo, jei sprendimas susijęs su giminaičių ar verslo partnerių interesais, politikui privalu nuo balsavimo nusišalinti. „Sprendžiant klausimus, susijusius su „Vičiūnų“ įmonių grupės interesais, savo nešališkumą visuomet puikiai pademonstruoja nuo nagrinėjimo ir balsavimo nusišalinantis toje įmonėje dirbantis Robertas Endrikas. Tačiau joks kitas tarybos narys taip nesielgia“, – sakė J. Gasiūnas.
Būtinybe nusišalinti nuo balsavimo sakė domėjęsis ir Savivaldybės tarybos narys Romas Remėza, kuris yra ir Savivaldybės antikorupcijos komisijos pirmininkas. „Iš STT gavau tokį atsakymą: jei tarybos narys balsuoja už įmonės, kurioje pats dirba, interesus, tai jau pirmieji politinės korupcijos daigeliai“, – kalbėjo R. Remėza. Panašu, kad pastarasis omenyje turėjo tarybos narius Janutę Stancelienę ir Juozą Šlepetį, dirbančius UAB „Plungės šilumos tinklai“, bet niekuomet nenusišalinančius, kai svarstomi su bendrove susiję klausimai.
Akys nukrypo į J. Stancelienę ir J. Šlepetį
Kaip jau minėjome, klausimas dėl trišalės sutarties tarp Savivaldybės, „Plungės šilumos tinklų“ ir „Plungės kooperatinės prekybos“ pasirašymo šįkart Savivaldybės tarybai pateiktas perbalsuoti. Vengdami viešųjų ir privačių interesų painiavos, iš posėdžio salės iškart pasišalino R. Endrikas ir Raimondas Doviltis, kuris yra „Vičiūnų“ įmonių grupės bendraturčio Liudo Skieraus pusbrolis. Tada visų akys nukrypo į J. Stancelienę ir J. Šlepetį – jei jau pusbrolis nusišalino, tai „Plungės šilumos tinklų“ darbuotojai tikrai turėtų nebalsuoti.
Kad ir kiek piktinosi bei bambėjo tarybos nariai, J. Stancelienė ir J. Šlepetis, palaikydami vienas kitą reikšmingais žvilgsniais, „nepalūžo“ – nuo savo kėdžių jiedu nepakilo. „Be to, dar juk yra ir padorumo bei nešališkumo principai“, – tarsi ragino politikus juristas J. Gasiūnas. Tačiau ir tai nepadėjo – „Plungės šilumos tinklų“ darbuotojai nuo balsavimo nenusišalino. Juos palaikė ir J. Šlepečio partijos kolega Albertas Krauleidis, sakydamas, kad R. Endrikas privalo nusišalinti, nes „Vičiūnuose“ užima vadovaujančias pareigas, o J. Šlepetis ir J. Stancelienė tokių pareigų „Plungės šilumos tinkluose“ neužima. „Negi kiekviena valytoja turėtų nusišalinti“, – šmaikštavo A. Krauleidis.
Sprendimas… vėl nepriimtas
Kol politikai grupelėmis diskutavo, kaip čia turėtų pasielgti J. Stancelienė ir J. Šlepetis, balsavimo procedūros laikas baigėsi. Daugelis politikų buvo taip įsiaudrinę, kad net nepajuto, kaip bėga balsuoti skirtos sekundės, ir mygtuko spustelėti… nesuspėjo. Balagano pasekmė: 2 – už, 9 – susilaikę, 10 nebalsavusiųjų (iš 21 tarybos nario). Taigi sprendimas vėl liko nepriimtas. Klausimas „keliauja“ į lapkričio mėnesio posėdį. Tad gal trečias kartas nemeluos?
Suvokę, kad sprendimas nepriimtas, politikai ėmė svarstyti – o gal skelbti balsavimą iš naujo, jei jau taip įvyko. Deja, perbalsuoti tuo pačiu klausimu galima tik po mėnesio, taigi vienu ypu žioplos klaidos ištaisyti nepavyko.
Baigus diskusijas šiuo klausimu, į kolegas politikus kreipėsi R. Endrikas: „Svarbų klausimą pavertėm turgum. Juk nuo tos sutarties priklauso, ar bus sužiedintos trasos, ar sumažės šilumos kaina. Na, o Krauleidį už posėdžio trukdymą norėčiau toli pasiųsti, bet, kai pasižiūri, tai jis… visur jau buvęs.“
Spektaklis gal ir būtų juokingas…
Savivaldybės tarybos posėdyje dalyvavęs „Vičiūnų“ įmonių grupės bendraturtis L. Skierus vėliau sakė, kad „Plungės kooperatinei prekybai“ šis sprendimas nėra labai svarbus. „Aš jau ne kartą sakiau, kad „Vičiūnai“ iš šilumos biznio nedaro ir nedarys. Mūsų siekis – kad šiluma plungiškiams atpigtų. O štai „Plungės šilumos tinklai“ desperatiškai bijo konkurencijos – kad kažkas ims ir sutrikdys jų biznį“, – kalbėjo L. Skierus. Verslininko teigimu, „Plungės šilumos tinklai“, klodami trasą nuo Lenpjūvės iki Birutės gatvės, esą pažeidžia specialųjį planą. Jame nurodyta, kad vamzdžiai turi būti 200 mm diametro, o klojami esą 150 mm. „Mažesniu diametru „Plungės šilumos tinklai“ palaidoja galimybę pigią Lentpjūvės g. biokuro katilinės šilumą patiekti į V. Mačernio g. katilinę“, – sakė L. Skierus.
Verslininko teigimu, ketvirtadienį Savivaldybėje įvykęs spektaklis (taip jis pavadino tarybos posėdį) gal ir būtų juokingas, jei ne vienas dalykas – didžiulės sąskaitos už šildymą, kurias gauna ir gyventojai, ir pati Savivaldybė. „O mes, jei turėsim perteklinės šilumos, teiksim paraišką, kad ji būtų perkama. Tada nutiesim trasą nuo Birutės g. iki V. Mačernio gatvėje esančios katilinės ir tieksim ten šilumą. O tam mums tikrai nereikės Savivaldybės tarybos leidimo“, – reziumavo L. Skierus.