
Greitieji kreditai išlieka vienu populiariausių gelbėjimosi „šiaudų“, kurio griebiamasi, susidūrus su laikinais finansiniais sunkumais. Tai – greita, patogi ir lanksti finansinė paslauga, prieinama kiekvienam mokiam, greitųjų kreditų sritį reglamentuojančius įstatymus atitinkančiam Lietuvos piliečiui. Tiesa, nepaisant šio finansinio produkto populiarumo, ne tik besiruošiantys pasinaudoti greitojo kredito galimybe, bet netgi jau esami kažkurios kredito bendrovės klientai, išgirdę vieną ar kitą faktą apie greitąsias paskolas, pasimeta: tai – tik mitas, o gal – tiesa?
Pakankamas informacijos kiekis – būtina sąlyga, jog greitieji kreditai taptų teigiama patirtimi. Tad, turėdami tikslą prisidėti prie visuomenės finansinio raštingumo didinimo, straipsnyje apžvelgsime (o galbūt – ir „susprogdinsime“!) dažniausius mitus, „apraizgiusius“ greituosius kreditus.
Greitieji kreditai – brangus malonumas
Greitieji kreditai, lyginant su, pavyzdžiui, komercinių bankų teikiamomis vartojimo paskolomis, iš tiesų gali nustebinti aukšta palūkanų norma. Tai – kaina, kurią klientams tenka mokėti už finansinės paslaugos paprastumą ir greitį, o neretai – ir kreditorių prisiimamą riziką, skolinant asmenims su blogesne kredito istorija.
Tiesa, reikia pabrėžti, jog palūkanų normos dydis „neišlenda“ netikėtai, atėjus pirmai įmokos diena. Preliminari kredito kainos informacija yra pateikiama kiekvieno kreditoriaus interneto svetainėje. Prieš „suraitant“ fizinį ar virtualų parašą ant kredito sutarties, Jūs galite (tiksliau – privalote!) susipažinti su visomis sutarties sąlygomis, tarp jų – ir įmokos apskaičiavimo tvarka.
Galiausiai, laisvai ir nemokamai prieinamas automatinis paskolų palyginimas leidžia išsirinkti individualiu atveju geriausią greitojo kredito alternatyvą, taip „atsijojant“ tikrai brangius pasiūlymus.
Greitojo kredito palūkanos gali keistis
Su kintančiomis ir fiksuotomis palūkanomis, nuo kurių ir priklauso Jūsų finansinių įsipareigojimų kaita/pastovumas, plačiau susipažinti galite šiame informacinio portalo „Delfi“ straipsnyje. Tiesa, kalbant apie greituosius kreditus, kuriems įprastai taikoma fiksuota palūkanų norma, įmokos dydis išlieka toks pats, koks ir yra nurodytas sutartyje esančiame mokėjimų grafike. Visgi, jei individualiu Jūsų atveju galiotų kitos sąlygos, visą susijusią informaciją rasite sutartyje.
Kredito grąžinimas tik atėjus sutarties pabaigai: nei anksčiau, nei vėliau
Vėluojant mokėti kredito įmokas, „kapsi“ delspinigiai bei kyla reali grėsmė „susitepti“ kredito istoriją. O tai reiškia blogesnes sąlygas, nusprendus skolintis kitą kartą ar net apskritai tokios galimybės nebuvimą. Tiesa, susidūrus su sunkumais tinkamai vykdyti paskolos sąlygas, kredito bendrovės įprastai siūlo galimybę atidėti įmokų mokėjimą.
Pagerėjus finansinei situacijai, logiška, jog, nenorint permokėti palūkanų, neretai pagalvojama apie kredito grąžinimą anksčiau laiko. Ir į tokį kliento ketinimą dažna kredito bendrovė žiūri palankiai.
Kokias sąlygas, kalbant apie paskolos grąžinimą anksčiau laiko ar įmokų atidėjimą, taiko Jūsų kreditorius, rasite kredito sutartyje. Tikriausiai nereikia sakyti, jog su tuo derėtų susipažinti prieš pasirašant sutartį, o ne susidūrus su kažkurios galimybės poreikiu.
Greitasis kreditas prieinamas tik dirbantiems Lietuvoje
Nors gali atrodyti, jog, dirbant svetur, pinigais tiesiog „lyja“, realybė yra kitokia. Net ir dirbantys užsienyje neretai susiduria su vienokiais ar kitokiais poreikiais, kurių patenkinimui turimų asmeninių lėšų nepakanka. Gera žinia: Lietuvos kredito bendrovės mūsų šalies piliečiams, dirbantiems svetur, durų neužtrenkia. Tiesa, šiai klientų kategorijai gali būti taikomi griežtesni reikalavimai (daugiau apie tai skaitykite čia), o ir įmonių, siūlančių tokią paslaugą, ratas mažesnis.
Greitieji kreditai suteikiami tik asmenims, dirbantiems pagal darbo sutartį
Oficialios, pastovios, reikiamo dydžio pajamos – būtina sąlyga, norint gauti greitąjį kreditą. Paprasčiausias ir greičiausias paskolos išdavimo procesas yra tuo atveju, kai dirbama „normalų“ darbą, tai yra – pagal darbo sutartį. Tačiau greitieji kreditai gali būti išduodami ir tais atvejais, kai oficialios pajamos gaunamos kitais būdais: dirbant savarankiškai su IV ar verslo liudijimu, gaunant senatvės ar nedarbingumo pensiją ir kitais atvejais, numatytais konkretaus kreditoriaus finansinių paskolų teikimo taisyklėse. Tiesa, tada klientui gali tekti pateikti papildomus dokumentus, pagrindžiančius gaunamų pajamų dydį, pastovumą, šaltinį ir pan.