Kartais vis kas nors prabyla apie tai, kad esą mūsų šalies ekonomika, buvusi pačiame dugne, jau po truputį kyla, o gyvenimas lietuvaičiams – nebe toks juodas. Tačiau vargu ar sunkmečio sienos eižėja… Tai kažkiek atspindi ir faktas, kad šiemet paramos maisto produktais prašė keliais šimtais daugiau rajono gyventojų nei pernai.
Maisto produktų iš ES intervencinių fondų gali gauti šeimos ar pavieniai asmenys, kurių pajamos neviršija 525 litų per mėnesį, tai yra 1,5 VRP (Vyriausybės patvirtintų valstybės remiamų pajamų).
Pernai Europos komisijos skiriami maisto produktai plungiškiams buvo dalinami šešis kartus, šiemet – jau tik penkis, tačiau, nepaisant to, prašančiųjų paremti maisto produktais skaičius išaugo nuo 10 147 iki 10 601. Beje, 2008-aisiais tokios paramos prašė tik 4 438!
Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus duomenimis, daugiausiai prašančiųjų šiemet buvo Nausodžio seniūnijoje – 1 045, kiek mažiau Šateikių – 832, Žemaičių Kalvarijos – 724, Platelių – 712, Žlibinų – 475, Paukštakių – 468, Alsėdžių – 467, Babrungo – 454, Stalgėnų – 337, Kulių – 328. Plungės miesto seniūnijoje šis skaičius sudarė kiek mažiau nei pusę viso skaičiaus – 4 759 (įdomumo dėlei: mieste gyvena apie 23 tūkstančiai gyventojų).
Prašymų daugiau ir Rietave
Šios paramos prašančiųjų padaugėjo ir Rietavo savivaldybėje: pernai maisto produktų išdalinta 2 190 asmenų, o šiemet – 2 486.
Gruodžio pradžioje labdaros organizacijos „Caritas“ Plungės skyrius paskutinį kartą šiais metais dalino maisto produktus. Vienam asmeniui skiriamą maisto produktų davinį sudarė: po du vienetus kvietinių miltų, trijų grūdų kruopų košės ir nesaldinto sutirštinto pieno bei vienas vienetas makaronų ir 3 vienetai sausų miežinių pusryčių.
Ar atsitinka taip, kad į maisto produktų dalinimą užsuka „prašalaičiai“? Pasak Plungės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausiosios specialistės Kristinos Karalienės, anksčiau pasitaikydavo vienas kitas atvejis, tačiau dabar – jau nebe. O jei taip ir nutinka, anot K. Karalienės, produktai tokiems asmenims tikrai nedalinami, jie nebent gali pateikti prašymus kitam dalinimui.
O štai pakalbinta „Caritas“ sandėlininkė Irena Čiutienė sakė, kad šįkart į maisto produktų dalinimą užsuko du prašymų nepateikę asmenys. „Jie kur nors pasiskaito ar nugirsta ir ateina, dokumentus atsinešdami…“ – pasakojo I. Čiutienė. Ji prasitarė, kad produktų šiek tiek duodama ir jiems, kadangi visada kažkiek maisto lieka.
Beje, dvi plungiškės – Meilutė Brauklienė ir Rita Gvozdienė – nuolat pačios nuperka ir atneša žmonėms maisto produktų. Nemažai paaukojo ir šįkart.
Kaip panaudojami likučiai?
Žinoma, atsitinka ir taip, kad kas nors neatvyksta ir nepasiima davinio. Kur dedami likučiai? Pasak I. Čiutienės, tuomet maisto produktai atiduodami bažnyčiai, nakvynės ar senelių globos namams, namuose lankomi pasiligoję senukai. Anot sandėlininkės, pasitaiko, jog žmonėms maisto produktų davinys būna… per didelis, tuomet dalį palieka sandėlyje. Tačiau, aišku, ne visi tokie, ypač daugiavaikėms šeimoms tai – didelė parama.
Anot Žemės ūkio ministerijos, kai kurių savivaldybių žmonės skundžiasi, kad esą kitų rajonų gyventojai gauna kitokius, neva geresnius produktus. Tačiau ministerija pabrėžia, kad visur šalyje teikiama parama yra vienoda. I. Čiutienė sakė, kad duodamais maisto produktais plungiškiai daugmaž patenkinti, tačiau kartais išreiškiama įvairių nuomonių.
Kaip nurodė K. Karalienė, kol kas neaišku, ar ši parama gyventojams bus teikiama ir kitais metais. Tačiau jei vis dėl to maisto produktai ir vėl bus dalinami, gyventojai su prašymais kviečiami kreiptis į Socialinės paramos skyrių maždaug iki vasario 15-osios.