
Už savaitės Lietuvos miškuose nuaidės medžioklės ragai, sulos skalikai, triukšmą pakels varovai, subildės šūviai, degs medžioklės laužai.
Kaip ir praėjusiais metais, apie ateinantį sezoną pakalbinau Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Plungės skyriaus pirmininką Zenoną Vaištarą.
„Saugumas medžioklėje – pagrindinis dalykas, nuo kurio turi prasidėti visos medžioklės. Kaip saugiai elgtis, labai atsakingai turi priminti vadovai. Beveik visų klubų ir būrelių medžiotojai šiemet išlaikė saugaus elgesio medžioklėje egzaminus, o medžiotojų bilietuose apie tai yra įrašai.
Kitas žinių patikrinimas, kaip nurodyta naujosiose Medžioklės įstatymo pataisose, bus po penkerių metų. Tada jau reikės išlaikyti ir šaudymo egzaminą.
Be to, naujosiose Medžioklės įstatymo pataisose yra vienas svarbus dalykas – sumedžiojus žvėrį, tuoj pat reikia užpildyti licenciją. Anksčiau licenciją galėjai užpildyti išveždamas žvėrį iš medžioklės plotų. Man atrodo, kad šioje vietoje įstatymo kūrėjai nuėjo į šoną… Juk ne itin patogu miške tvarkyti dokumentus. Visiškai užtenka apie sumedžiotą žvėrį vienu brūkštelėjimu pažymėti medžioklės lape.
Tačiau yra ir pagirtinas dalykas. Nuo dabar taurųjį raguotą elnią bus galima sumedžioti iki lapkričio 15 dienos. Ankstesnis terminas (iki spalio 15 d.) tikrai buvo per trumpas, be to, ne visada pasisekdavo šio žvėries medžioklės.
Šiemet mūsų medžiotojams sekasi. Iš penkių numatytųjų trys elniai jau sumedžioti. Neeilinė sėkmė nusišypsojo Arūnui Tarvydui („Ąžuolas“), Mindaugui Preibiui („Kontaučiai“), Mindaugui Saliui („Purvaičiai“). Teisę sumedžioti elnią dar turi „Žemaitijos“ ir „Rietavo“ būrelių medžiotojai.
Pagal naująsias įstatymo pataisas vasarą žvėrių šėryklose begali būti papilta 20 kilogramų pašaro. Žodžiu, tegu eina į ūkininkų pasėlius. Kiekvienam aišku, kad šėrykloje žvėris eina į mirtį. Tačiau tai – ir jų skaičiaus reguliavimas. Pagaliau galimi kiti medžioklės terminai.
O kaip naikinti plėšrūnus? Juk jų medžioklė, naudojantis prožektoriumi, draudžiama. Žiemą manguto nesumedžiosi – jis tūno urve ir miega. O ten, kur medžiotojai išnaikino daug šių plėšrūnų, atsirado daugiau kiškių, net tetervinų. Gerokai mažesnė tikimybė, jog plis pasiutligė.
Dar noriu medžiotojams priminti, kad neretai savaitgaliais į miškus gyventojai išveža pasibėgioti savo šunis. Vienas dalykas – jie vaiko žvėris, o jei dar ir agresyvūs, gali užpulti net medžiotojus. Šiemet taip ir atsitiko. Agresyvus šuo puolė medžiotoją, ir šis buvo priverstas jį nušauti. Kaip visada tokiu atveju šuns šeimininkas mano esąs teisus. Be jokios abejonės, medžiotojas turi įvertinti, ar būtina panaudoti ginklą. Juk konfliktas su savininku – garantuotas! Šiuo konkrečiu atveju medžiotojas lyg ir kaltas būtų, bet taip atsitiko pirmiausiai dėl šuns savininko kaltės.
Su Medžioklės įstatymo pataisomis turi susipažinti kiekvienas – laikraštyje to neatpasakosi. Viena aišku – geros jos ar blogos, bet laikytis teks.
Kolegos, sveikinu jus prasidėjus medžioklės sezonui. Ir, kaip sakoma, nei plauko, nei tauko!