Trečiadienį Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamente buvo dar kartą aptartas UAB „Saukupa“ sumanymas Plungėje teikti medicininių atliekų apdorojimo paslaugą. Dalyvavo departamento Poveikio aplinkai vertinimo ir normatyvų skyriaus vedėja Nijolė Martinaitienė, vyr. specialistė Ingutė Šalkauskienė, Telšių visuomenės sveikatos centro atstovė Giedrė Petraitytė. „Saukupai“ atstovavo direktoriaus konsultantas Ričardas Jovaiša ir ekonominės plėtros asociacijos „Westin“ atstovas Raimundas Vaitiekūnas. Plungės rajono savivaldybės poziciją pristatė vicemeras Juozas Šlepetis ir ekologė Asta Beierle Eigirdienė.
Gruodį nepritarta
Priminsime, jog „Saukupos“ sumanymas steigti medicininių atliekų (panaudotų švirkštų, tvarsliavos, organinės kilmės atliekų ir kt.) apdorojimo įstaigą gvildenamas jau nebe pirmą kartą. Šis klausimas aptartas ir gruodį vykusiame Vietos ūkio ir ekologijos komiteto posėdyje. Tiesa, „Saukupos“ idėja tąsyk sulaukė neigiamos reakcijos. Esą Pramonės prospektas, kuriame įsikūrusi „Saukupa“, – vakarinėje miesto dalyje, todėl, vyraujant vakarų vėjams, link miesto nuolat bus nešami ir nemalonūs kvapai, ir teršalai. „Dorokit tas atliekas užmiestyje, šalia sąvartyno, bet ne pačiame mieste“, – taip tąkart pasakyta projektą pristačiusiems „Saukupos“ atstovams R. Jovaišai ir R. Vaitiekūnui.
Tuomet sumanymui nepritarta. Nutarta susilaikyti. Bent jau tol, kol kažką konkretaus pasakys visuomenės sveikatos ir aplinkosaugos specialistai.
Plungiškiai gynė savo poziciją
Savivaldybei atstovavę J. Šlepetis ir A. Beierle Eigirdienė nusistatymą prieš planuojamąją veiklą išsakė ir Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamente vykusio aptarimo metu. „Į mus kreipiasi priešiškai nusiteikę gyventojai – niekas nenori, kad šalia būtų vykdoma tokio pobūdžio veikla. Be to, įtarimų kelia ir tai, kad projektą bandoma prastumti slapčia – nepateikiama išsami informacija, nė su kuo nederinama, neatliktas poveikio aplinkai vertinimas. Taigi mes esame prieš tokią veiklą“, – kalbėjo vicemeras. Jam antrino ir ekologė A. Beierle Eigirdienė. Anot jos, gyventojai tarsi įsielektrinę – nenorėjo, kad Jėrubaičiuose būtų įrengtas regioninis atliekų tvarkymo sąvartynas, bet jis atsirado, ilgai kovota, kad Plungėje nebūtų pastatyta asfaltbetonio gamykla, o čia dar kažkam kilo mintis medicinines atliekas apdoroti.
„Juk Plungėje nedaug medicinos įstaigų. Taigi ir atliekų nebus daug. Kodėl jums nepasiieškojus kitos vietos – Vilniuje, Klaipėdoje ar dar kur nors?“ – teiravosi ekologė.
A. Beierle Eigirdienė „Saukupos“ atstovams turėjo ne vieną klausimą: kas į tą konverterį bus dedama ir kas iš jo išeis, ar išskiriamos medžiagos nebus kenksmingos, kokį dezinfekuojantį skystį ketinama naudoti, kodėl pateiktuose dokumentuose nenurodoma, kad į aplinką pateksiančios medžiagos nėra nei kenksmingos, nei agresyvios.
„Jei mums įrodysite, kad jūsų veikla niekam jokios žalos nedarys, gal savo nuostatas ir pakeisime. Žinot, jei statytumėt bandelių kepyklą, jokių pretenzijų niekas ir nereikštų. Tačiau jūs tvarkysit medicinines atliekas“, – kalbėjo ekologė.
„Saukupos“ teigimu, nekenksminga
UAB „Saukupa“ atstovas susirinkusiesiems priminė, jog Plungėje planuojama statyti italų gamybos H serijos konverterį, apdorosiantį ir sterilizuosiantį visas medicinines atliekas – nuo švirkštų iki žmogaus kūno dalių. Tiesa, Lietuvoje to kol kas nėra, tačiau Italijoje, Graikijoje, Kroatijoje, Bulgarijoje, Lenkijoje ir kitose šalyse medicininės atliekos apdorojamos būtent tokiuose konverteriuose. Anot R. Jovaišos, dabar odontologai visas atliekas išmeta į buitinius konteinerius, sąvartynuose aptinkama nupjautų kojų. Na, o, įsigijus konverterį, atliekos būtų apdorojamos pačiu civilizuočiausiu ir moderniausiu būdu.
Pasak R. Vaitiekūno ir R. Jovaišos, medicininių atliekų išties nėra labai daug. „Verslo plane esame nurodę, jog per dieną apdorosime apie 150 kilogramų“, – sakė R. Jovaiša. Beje, konverteris tiek apdoroti pajėgus per vieną valandą, bet daugiau atliekų, kaip skaičiuojama, nebus.
„Saukupa“ planuoja įsigyti autobusiuką su šaldytuvu, juo iš medicinos įstaigų rinkti atliekas, gabenti į savo įmonę ir dėti tiesiai į konverterį. Jame atliekos smulkinamos bei apdorojamos aukštoje temperatūroje. Jos nebus deginamos. Galutinis produktas – briketai, kurie bus gabenami į Vokietiją ir ten kaip kuras naudojami sunkiosios pramonės aukštakrosnėse.
„Tačiau schemoje nurodyta, kad perdirbimo proceso metu naudojamas kažkoks dezinfekcinis skystis, be to, dalis proceso metu išsiskiriančių medžiagų patenka į kanalizaciją“, – neatlyžo A. Beierle Eigirdienė.
Keičia į saugesnį
R. Jovaiša jai atsakė: „Po mūsų svarstymo Vietos ūkio ir ekologijos komitete kreipėmės į konverterius gaminančius italus ir išsakėme jiems plungiškių nuogąstavimus. Jie mums pasiūlė išeitį – statyti ne H 150, o H 200 serijos konverterį.“ Pastarasis būsiąs kur kas saugesnis ir patikimesnis. H 200 esąs visiškai sandarus, perdirbimo procesas vykstąs uždaru ciklu. Jo metu niekas neišsiskiria – nėra nei dūmų, nei garų, nei skysčių. O tai reiškia, jog nebūsią jokių teršalų ir jokių kvapų.
„O kodėl nenorite atlikti poveikio aplinkai vertinimo?“ – klausė J. Šlepetis. Anot R. Jovaišos, tai kad nėra ko vertinti, nes į aplinką niekas nepatenka. „Duodame 100 procentų garantiją!“ – tikino „Saukupos“ atstovai.
„O kas, jei vokiečiai tų jūsų briketų neims? Kur juos dėsite?“ – vėl klausinėjo ekologė. Pasak R. Jovaišos, vokiečiai juos tikrai ims. Jei ne, briketai būsiantys visiškai nekenksmingi, todėl juos, kaip atliekas, būsią galima šalinti sąvartyne. „Yra ir kita išeitis – iš jų galima gaminti pastatų šiltinimo vatą. Tačiau, manau, susidurtume su psichologiniais stabdžiais – kas norės, kad jų namas būtų apšiltintas medžiaga, pagaminta iš medicininių atliekų“, – kalbėjo R. Jovaiša.
Ragino nebijoti naujovės
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento specialistės sakė esančios susipažinusios su konverteriais ir manančios, kad šis medicininių atliekų apdorojimo būdas nei aplinkai, nei žmonėms žalos nedarys. Panašiai kalbėjo ir Telšių visuomenės sveikatos centro atstovė: „Nebijokite jūs šios naujovės, išbandykite. Gal ateityje didžiuositės ir visiems girsitės, kad Plungėje turite tokią technikos naujovę.“
Nesibaiminti dar kartelį paragino ir „Saukupos“ atstovai. Anot jų, daug kur tokie konverteriai stovi ne užmiestyje, o pačiame miesto centre ir netgi ligoninėse. O tai reiškia, jog jie tikrai nekenksmingi ir jokių nemalonių kvapų neišskiria.
Baigiantis diskusijai, vicemeras J. Šlepetis ir ekologė A. Beierle Eigirdienė kiek atlyžo. Tačiau galutinis taškas dar nepadėtas. Nutarta, kad „Saukupa“ savo sumanymą dar turės pristatyti Plungės visuomenei ir Savivaldybės tarybos nariams. Jei prieštaraujančiųjų nebus, leidimas gal ir bus duotas.
R. Jovaiša ir R. Vaitiekūnas pažadėjo: viešą aptarimą tikrai surengsim ir kuo išsamesnę informaciją pateiksim. „Na, o jei atsiras norinčiųjų įsitikinti, kad perdirbimo procesas nedaro jokio poveikio, savo lėšomis nuvešime į Lenkiją, Bulgariją ir aprodysime analogišką konverterį“, – pažadėjo R. Jovaiša.
Belieka laukti, kokia bus visuomenės reakcija į planuojamąją „Saukupos“ veiklą.