Birželio 16 dieną Plungėje lankėsi Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus. Apsilankymo tikslas – susipažinti su Plunge – šiemetine Lietuvos kultūros sostine.
Iš Mažeikių važiuodamas į Plungę, Prezidentas pirmiausia nutarė aplankyti Žemaičių Kalvariją, garsią Švč. Mergelės Marijos apsilankymo mažąja bazilika ir Didžiaisiais atlaidais.
Žemaičių Kalvarijos atstovai Prezidentą pasitiko prie Šv. Jono kalno. Be abejo, ši sakralinė vieta jam padarė didžiulį įspūdį. Miestelyje būriavosi vietos, Šarnelės ir kitų aplinkinių kaimų gyventojai, pasitikę Prezidentą plojimais. Jį lydėjo Telšių vyskupas Jonas Boruta, Žemaičių Kalvarijos dekanas Andriejus Sabaliauskas, Plungės merė Elvyra Valerija Lapukienė, Savivaldybės administracijos direktorius Albertas Krauleidis, vietos seniūnas ir bendruomenių vadovai.
Pirmiausia Prezidentas, lydimas vyskupo ir dekano, aplankė mažąją baziliką. Dekanas A. Sabaliauskas apžvelgė bazilikos istoriją ir svečią palydėjo į parapijos salę, kurioje jo jau laukė seniūnijos atstovai.
Susitikimą pradėjo Žemaičių Kalvarijos kultūros centro direktorė Rima Jokubauskienė. Padėkojusi svečiui už apsilankymą, ištikimybę ir meilę Lietuvai, žodį suteikė „Gardų“ bendruomenės pirmininkui Broniui Kleinauskui. Jis Prezidentą supažindino su bendruomenių veikla, jų nuveiktais darbais ir uždaviniais, papasakojo apie darbščius ir dorus seniūnijos žmones, kurių bendras tikslas – siekti, kad visiems būtų geriau gyventi. Beje, dar prieš bendruomenės pirmininką svečią šiltai pasveikino ir už vizitą padėkojo merė E. V. Lapukienė.
Prezidentas V. Adamkus pasidžiaugė, jog, apsilankęs Žemaičių Kalvarijoje, pamatė dalį savo tautos istorijos, o žmonių veiduose išvydo šviesos spindulėlį, kuris toks ryškus tamsiame mūsų visuomenės tunelyje. Tik tokia bendruomenė turi išskirtinį istorinį pagrindą, į kurį gali lygiuotis kiti. Prezidentas prisiminė, jog prieš dešimt metų, matydamas dvasinį tautos pakilimą, tikėjosi, jog užteks penkerių metų visiems pabusti ir vieningai žengti tautos pasirinktu keliu. Deja, taip neįvyko. Prabėgo dešimt metų, o situacija vis dar sudėtinga. Prezidentas įsitikinęs, jog reikės dar gero dešimtmečio, kad jaunimas sukurtų savo vertybių skalę, kad pamatytume ir gražius dalykus, kurių pas mus pakankamai daug, bet prieš juos dažniausiai užsimerkiame. Svečias dėkojo visiems už darbštumą, linkėjo ilgų ir laimingų gyvenimo metų.
Seniūnijos atstovai Prezidentui padovanojo vietos tapytojos Lidijos Kazlauskienės paveikslą. Atsisveikinant susirinkusieji rikiavosi bendrai nuotraukai su Prezidentu.
Iš Žemaičių Kalvarijos Prezidentas atvyko į Plungę, į Žemaičių dailės muziejų. Čia jį pasitiko muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas. Susipažinęs su muziejaus ekspozicija, garbus svečias susitiko su miesto kultūros atstovais. Pagarbiai svečią pristatęs A. Bakanauskas žodį suteikė Plungės kultūros centro direktoriui Romui Matuliui. Jis supažindino su savitomis ir turtingomis Plungės kultūros tradicijomis, pristatė artėjančios šventės maršrutus, iš kurių vienas – sakralinis, antras – muzikinis-literatūrinis, trečias – meninių galimybių. Jo žodžiais, per trejetą dienų plungiškiai pamatys net 30 renginių.
Prezidentas, pasveikinęs plungiškius, pažymėjo, jog jam dabar visiškai aišku, kodėl Plungė tapo Lietuvos kultūros sostine, ir linkėjo, jog tas entuziazmas, su kuriuo dirbama dabar, neišblėstų ir po šventės.
Plungės merė E. V. Lapukienė pažymėjo, jog plungiškiai kultūros žmonės gali ir privalo padaryti viską, kad Lietuva didžiuotųsi jais. Muziejaus direktorius A. Bakanauskas pakvietė visus paragauti žemaitiško sūrio ir medaus.