Ar kada nors keliavote į užsienio šalį? Tikėtina, kad atsakymas neabejotinai yra teigiamas. Tokiu atveju jūs taip pat turėtumėte puikiai prisiminti, kaip pirmiausia nukeliaudavote į banką arba valiutų keityklą, kurioje savo turimą valiutą išsikeisdavote į oficialią užsienio šalies valiutą. Pavyzdžiui, nuvykę į Italiją jūs galėsite lengvai atsiskaityti eurais, tačiau jei nuvyksite į Jungtines Amerikos Valstijas, jums eurus reikės išsikeisti į JAV dolerius – priešingu atveju negalėsite atsiskaityti už prekes ar paslaugas.
Investavimas į kriptovaliutas yra labai panašus į pinigų iškeitimą kitoje užsienio šalyje. Bitcoin, Litecoin ir Ether yra keli „užsienio valiutų“ pavyzdžiai, kurie veikia specifiniame tam tikrų internetinių bendruomenių kontekste.
Bet kurios valiutos keitimas yra paremtas ir pasitikėjimu. Trumpiau tariant, mes vertiname euro ir JAV dolerio valiutas, nes mes žinome, kad jų pagalba bet kuriuo metu galėsime įsigyti atitinkamas prekes ar paslaugas, kurios mums yra būtinos.
Tačiau tokiu atveju kyla labai pagrįstas klausimas, ar mes galime pasitikėti kriptovaliutomis? Ir taip pat, ar jūs turėtumėte žengti į šiuolaikinę kriptovaliutų rinką, investuojant į pasirinktas kriptovaliutas?
Kas gi yra tos kriptovaliutos?
Kriptovaliutos yra skaitmeninės priemonės, kurias vartotojai pasitelkia kaip investicijas arba kaip prekių ir paslaugų įsigijimo būdą internetu. Vartotojas realią valiutą, tokia kaip euras, iškeičia į virtualią valiutą, kuri egzistuoja tik virtualioje aplinkoje. Šiuolaikinėje rinkoje yra tūkstančiai skirtingų kriptovaliutų. Turbūt kiekvienas iš jūsų žino, kad Bitcoin yra pati populiariausia ir žinomiausia kriptovaliuta pasaulyje, tačiau Ether, Bitcoin Cash, Litecoin ir Ripple taip pat yra gerai žinomos bei plačiai naudojamos. Be to, pastarosios kriptovaliutos anaiptol nėra vienintelės. Jau nekalbant apie tai, kad kasdien pasaulyje pasirodo naujos kriptovaliutos, apie kurių dalį dauguma žmonių nė niekuomet nebuvo girdėję. Ką jau kalbėti apie tai, kad net ir visiems puikiai pažįstamas „Facebook“ yra sukūręs savo kriptovaliutą, pavadinimu „Libra“.
Žodžiu „kriptografija“ yra apibūdinamas programinių kodų rašymas arba jų sprendimas. Tuo tarpu kiekviena kriptovaliuta yra unikalaus programinio kodo linija. Kriptovaliutos negali būti dublikuotos, tokiu būdu jas paverčiant kur kas patogesnėmis atliekant piniginius pervedimus.
Ir taip pat labai tikėtina, kad iki šiol jūs ne vieną kartą buvote girdėję pačių įvairiausių istorijų apie tai, kaip vieni žmonės uždirbo arba prarado labai daug pinigų investuodami į kriptovaliutas. Tokiais atvejais atrodo, kad kriptovaliutos yra moderniųjų laikų aukso karštinė. Tačiau iš tikrųjų kriptovaliutos egzistuoja jau daugiau nei dešimtmetį. Pirmoji ir ankstyviausia kriptovaliuta buvo Bitcoin, kuri sukurta dar 2009 m. Iki šiol nėra žinoma, kas iš tikrųjų yra šios žinomiausios ir populiariausios kriptovaliutos kūrėjas, kuris vadinamas Satoshi Nakamoto.
Kaip veikia kriptovaliutos?
Kriptovaliutos tarp žmonių yra keičiamos be jokių tarpininkų, tokių kaip komerciniai bankai ar vyriausybė. Dėl šios priežasties visa tai gali atrodyti kaip laukiniai vakarai skaitmeniniame pasaulyje. Taigi, šioje srityje nėra jokių įstatymų, kurie reguliuotų prekybą kriptovaliutomis ir jų kainas.
Tuo tarpu, jei kai kuriems vartotojams vis dar yra sudėtinga suprasti, kaip veikia kriptovaliutos ir kas tai yra, būtų galima pateikti labai paprastą, tačiau lengviau suprasti padedantį pavyzdį. Pavyzdžiui, ar jūs kada nors buvote sumokėję kaimynų vaikui už tai, kas jis nupjautų jūsų veją iš išvestų pasivaikščioti jūsų šunį, kol jūs buvote išvykę atostogų? Jei taip, labai tikėtina, kad tokiu atveju jūs jam sumokėjote grynaisiais pinigais. Jums nereikėjo keliauti į banką ir atlikti oficialaus lėšų pervedimo. Lygiai tas pats vyksta ir su kriptovaliutomis. Jos yra decentralizuotos. Nei vienos šalies vyriausybė ar bankas nekontroliuoja to, kaip jos yra „gaminamos“, kokia yra jų vertė ir kaip jomis yra keičiamasi. Viso to rezultatas yra labai elementarus – kriptovaliutų vertė yra nustatoma atsižvelgiant į tai, ką už jas yra pasiruošę mokėti žmonės.
Tuo tarpu kalbant apie kriptovaliutų veikimą, taip pat neabejotinai reikėtų paliesti ir labiau technologinį klausimą. Jūsų kriptovaliuta yra laikoma jūsų asmeninėje skaitmeninėje „piniginėje“. Jūsų „piniginė“ turi privatų raktą – unikalų kodą, kurį įrašote tam, kad galėtumėte prisijungti prie savo „piniginės“ ir atlikti skaitmeninius pervedimus savo turima kriptovaliuta. Ir šiuo atveju visas šis procesas vyksta „blochchain“ technologijos pagalba. „Blockchain“ grandinė auga su kiekvienu nauju pervedimu, kuris yra įrašomas į šią grandinę. Trumpiau tariant, „blockchain“ būtų galima suprasti kaip absoliučiai visų konkrečia kriptovaliuta atliktų piniginių pervedimų įrašų sąranką.
Ką galima įsigyti kriptovaliutos pagalba?
Iki šiol didelė dalis žmonių į kriptovaliutas žvelgia kaip į investicinį instrumentą. Tačiau iš tikrųjų naudojimasis kriptovaliutomis perkant prekes ir paslaugas pastaruoju metu taip pat labai sparčiai populiarėja, o tai reiškia, kad vis daugiau vartotojų visame pasaulyje savo kasdienybėje ima naudoti ne realius pinigus, o virtualias valiutas. Trumpiau tariant, kriptovaliutų naudojimas kasdieniuose sandoriuose populiarėja augant žmonių pasitikėjimui šiuolaikinėmis kriptovaliutomis. Visą tai labai akivaizdžiai patvirtina ir nuolatos didėjantis prekybininkų, kurie priima apmokėjimus kriptovaliutomis, skaičius. Ir, žinoma, nereikėtų manyti, kad kriptovaliutas priima tik tie pardavėjai ir paslaugų teikėjai, kurie veikia tik virtualioje aplinkoje. Lygiai tą patį galima pasakyti ir apie fizinius pardavimus bei fizinių paslaugų teikimą.
4 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš investuojant į kriptovaliutas
Taigi, jau sužinojote, kas yra kriptovaliutos ir kaip jos veikia. Turbūt šią akimirką jaučiatės pakankamai tvirtai pasiruošę žengti į kriptovaliutų pasaulį? Tačiau tokiu atveju jūs turėtumėte stabtelėti, nes to, kas buvo paminėta tikrai nepakanka. Prieš nuspręsdami, kurias kriptovaliutas jūs norėsite pirkti ir prieš investuodami savo pinigus į kriptovaliutų rinką, jūs turite labai gerai susipažinti su pagrindinėmis investavimo taisyklėmis ir sudaryti savo investavimo strategiją.
Be to, yra dar daugybė svarbių detalių, su kuriomis jums tiesiog būtina susipažinti, jei jūs norite išvengti didelių ir brangiai kainuojančių klaidų. Dėl šios priežasties jūs jokiu būdu neturėtumėte stačia galva pulti į kriptovaliutų rinką tikėdamiesi, kad jau labai greitai jūs tapsite kriptovaliutų rinkos milijonieriais. Taigi, pateiksime jums keletą patarimų, kurie turėtų pagelbėti judant pirmyn.
- Kriptovaliutos yra labai nepastovios. Kriptovaliutų rinkoje bėgant metams mes galėjome stebėti pačius įvairiausius pokyčius ir labai reikšmingas kainų korekcijas. Pavyzdžiui, 2017 m. Bitcoin kaina nuo 900 USD pakilo iki 20 000 USD. Tai buvo pirmasis toks reikšmingas šios kriptovaliutos vertės šuolis. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad neilgai trukus Bitcoin vertė reikšmingai nukrito, o tai reiškia, kad daugybė į šią kriptovaliutą investavusių žmonių prarado daugybę pinigų. Tuo tarpu šiandien mes vėl galimybe matyti dar didesnį Bitcoin kainos pakilimą ir tikrai niekas negali žinoti, kiek šios kriptovaliutos vertė dar kils, o kada ji ims ir nukris į pradinę padėtį. Visa tai tik dar kartą parodo, kad kriptovaliutos yra labai nepastovios ir rizikingos.
- Yra labai daug nežinomų veiksnių. Vis dar yra daugybė veiksnių, į kuriuos reikia atsižvelgti, kai yra kalbama apie kriptovaliutas ir investavimą į šią rinką. Be to, yra ir daug nežinomų veiksnių, kurie tokį investavimą paverčia dar rizikingesniu. Pavyzdžiui, niekas iki šiol nežino, kas yra Bitcoin kūrėjas. Be to, tik nedidelė dalis žmonių visame pasaulyje supranta, kaip veikia „blockchain“ technologija ir kaip galima sukurti bei valdyti kriptovaliutas. Žinių trūkumas žmones paverčia labiau pažeidžiamais, o jų priimamus sprendimus – kur kas rizikingesniais. Todėl jei jūs galvojate apie investavimą į kriptovaliutų rinką, visų pirma jūs turite sukaupti kuo daugiau informacijos ir įgyti kuo daugiau žinių bei patirties.
- Kartais kriptovaliutos yra naudojamos neteisėtai veiklai. Iki šiol yra žmonių, kurie norėdami išlikti anonimiškais ir išvengti bankų arba vyriausybės reguliavimo, naudoja kriptovaliutas užsiimdami įvairia neteisėta veikla juodojoje rinkoje. Pinigų plovimas taip pat yra labai rimta ir opi problema kriptovaliutų pasaulyje. Be abejo, jokiu būdu nevertėtų suprasti klaidingai – tai tikrai nereiškia, kad kiekvienas žmogus, kuris naudoja kriptovaliutas, daro ką nors neteisėto. Tačiau akivaizdu, kad žmonės, kurie nori atlikti ką nors neteisėto ir nelegalaus, siekdami išvengti būti sučiupti, dažnai pasirenka kriptovaliutas kaip priemonę neteisėtiems sandoriams atlikti.
- Investavimo į kriptovaliutas grąža nėra apibrėžta. Prekyba kriptovaliutomis yra tarsi lošimas. Kadangi šioje rinkoje neegzistuoja jokie įstatymai ir standartais, nėra jokios galimybės apibrėžti bei nustatyti galimą investicinę grąžą. Trumpiau tariant, jūs negalite numatyti kainų pokyčių ar apskaičiuoti investicinės grąžos, kaip tai galite padaryti akcijų atveju. Tiesiog nėra pakankamai duomenų ar pakankamo patikimumo, kurio reikia norint sukurti ilgalaikį investicinį planą investavimui į kriptovaliutas.
Ar aš turėčiau investuoti į kriptovaliutas?
Turite suprasti vieną labai svarbų dalyką. Jei jūs nebeturite jokių finansinių įsipareigojimų, turite suformavę nenumatytiems atvejams skirtą fondą, kurį sudaro nuo trijų iki šešių mėnesių jūsų patiriamų mėnesinių išlaidų, ir jūs jau esate investavę 15 % savo gaunamų pajamų į įvairias investicines priemones – tai yra šimtus kartų saugiau nei kriptovaliutos. O tai reiškia, kad jei jūsų situacija yra būtent tokia, dalį lėšų jūs galite skirti investavimui ir į kriptovaliutas, pernelyg nesibaimindami, kad tai yra rizikingas sprendimas ir jūs galite prarasti savo investuotus pinigus.
Taigi, kaip jau turbūt supratote, jei jūs nuspręsite žengti koją į kriptovaliutų pasaulį, turite būti pasiruošę ir atsisveikinti su savo pinigais, kuriuos investuosite. Tai tikrai nėra gera priemonė sukurti savo finansinei nepriklausomybei. Ir su tuo neabejotinai sutiktų tūkstančiai milijonierių visame pasaulyje.
Neturėtumėte pasiduoti visuotiniam sujudimui ir akimirksniu pulti investuoti į kriptovaliutas. Yra daugybė žmonių, kurie tikėdamiesi užsidirbti daugybę pinigų, netgi užstatė savo turtą ir kreipėsi dėl paskolų vien tam, jog galėtų įsigyti daugiau kriptovaliutų. Tačiau tai tikrai nereiškia, kad kiekvienam iš jų pasisekė. Todėl turite suprasti, kad kriptovaliutos yra labai rizikingas sprendimas.
Investuokite pasitikėdami savo sprendimais
Labai greito praturtėjimo schemos atrodo pernelyg gerai, kad būtų tikros. O tai reiškia, kad tokie dalykai tiesiog neegzistuoja. Realybė yra visiškai kitokia. Jei jūs norite susikurti finansinę nepriklausomybę, turite link to judėti sistemingai ir užtikrintai. Milijonieriai ir milijardieriai savo turtus susikrovė ne rizikingų investicijų, tokių kaip kriptovaliutos, pasirinkimo atveju. Jei jūs ieškote užtikrinto ir laiko patikrinto plano, kurio pagalba galėtumėte saugiau kaupti savo turtą ir stiprinti asmeninį finansinį pagrindą, kriptovaliutos nėra tinkamas pasirinkimas.