Gruodžio 11-ąją, nuo pat ryto, į Plungės kultūros centrą rinkosi tautodailininkai ir jų kūrybos gerbėjai. Mat tądien vyko du tautodailės renginiai – pirmąkart Plungėje surengta kalėdinė mugė, kurioje plungiškiai menininkai ir amatininkai pardavinėjo savo darbus, bei jubiliejinės trijų tautodailininkų kūrybos parodos atidarymas.
Pirmąkart Plungės kultūros centre surengta kalėdinė mugė sulaukė didžiulio plungiškių susidomėjimo – pirkėjai po ją vaikštinėjo nuo vidurdienio iki pat vakaro. Ir kaip nevaikštinėsi, jei pats laikas pirkti kalėdines dovanas, o jų mugėje buvo itin originalių, išmoningų.
Kalėdinės mugės pradžią paskelbė kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro studijos „Saula“, kuriai vadovauja Sigita ir Romas Matuliai, aktoriai.
Žolininkė iš Nausodžio seniūnijos Rasa Žalūdienė visus atėjusiuosius vaišino karšta arbata. Buvo galima įsigyti ir įvairiausių arbatžolių, kurios gydo, stiprina, ramina arba, atvirkščiai, kelia nuotaiką. Vaistinėmis žolelėmis prekiavo ir kita žolininkė – Vaiva Jundulaitė su mama Laima Puidokiene.
Netrūko ir įvairiausių dirbinių: minėtoji V. Jundulaitė pirkėjams siūlė austų takelių, staltiesių, servetėlių, R. Žalūdienė – originalių, iš žolynų pintų dubenėlių, dėžučių, vazų, pynėjas Vytaras Gedvilas – didelių ir mažų krepšelių, drožėjas Rimantas Laima – medinių angelų ir t. t. Buvo ir megztų pirštinių, kojinių, kepurių, servetėlių, medinių šaukštų, dubenėlių ir kitų virtuvės reikmenų, iš karoliukų suvertų ir iš veltinio padarytų papuošalų, įvairiausių kalėdinių dekoracijų namams. Na, o mažiesiems mugės lankytojams didžiausią įspūdį padarė gyvi triušiai, kuriuos atsivežė Milašaičių bendruomenės pirmininkė Rūta Endrijauskienė.
Po pietų plungiškiai pakviesti į parodos atidarymą. Plungės kultūros centro tautodailės kuratorė Zafira Leilionienė pristatė jos autorius – šiemet gražius jubiliejus atšventusius tautodailininkus Rūtą Milienę, Olę Stonkuvienę ir Gediminą Černiauską.
R. Milienę geriau pažįsta ne plungiškiai, o rietaviškiai tautodailės gerbėjai. Mat ji – garsi audėja, šio amato išmokusi iš savo mamos, taip pat gerai žinomos šio amato meistrės Barboros Kupetienės. O kad tai, kas išmokta ir daroma, gyvuotų dar daug metų, R. Milienė austi išmokė ir savo dukrą Remigiją. Jubiliejinėje parodoje eksponuoti rietaviškės austi rankšluosčiai, lovatiesės, staltiesės.
Jubiliatė O. Stonkuvienė – kitos tautodailės šakos atstovė. Ji kuria karpinius. Buvusi pedagogė Lietuvos tautodailės sąjungoje – neseniai. Mat kol dirbo, laiko rankdarbiams vis pritrūkdavo, o kai jo atsirado, kone visą paskiria mieliausiu pomėgiu tapusiam karpymui. Moteris žirklutėmis ant popieriaus lapo „piešia“ medžius, gėles, paukščius. Kiekvienas darbas – itin kruopščiai ir meniškai padarytas, be to, kiekvienam sugalvotas pavadinimas. Rankdarbiams neabejingos ir ponios Olės dukra Aurelija bei anūkė Toma.
Šiemet 65-metį atšventęs G. Černiauskas – vyriško amato puoselėtojas. Jis jau daug metų dirba peiliu ir kaltu, tiksliau – drožia medį. Vienkiemyje prie Platelių ežero gyvenantis tautodailininkas drožia angelus, rūpintojėlius, paukščius ir kt. Daug metų atidavęs liaudies kūrybos gaminių įmonei „Minija“, dabar G. Černiauskas kuria individualiai. Tautodailininkų sąjungoje jis jau daugiau nei 20 metų.
Tautodailininkus sveikino Plungės kultūros centro direktorius R. Matulis, Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos atstovė Aldona Kuprelytė, gražių linkėjimų jubiliatams negailėjo jų kolegos, draugai, artimieji.
Paroda veiks iki gruodžio 20-osios.