Verslo faktoringas – tai finansinis sandoris tarp įmonės ir trečiosios šalies skolintojo, kuris gali suteikti greitą prieigą prie kapitalo. Paprastai juo naudojasi mažos įmonės ir pradedančiosios įmonės, norinčios augti ir plėsti savo veiklą neimdamos paskolų iš tradicinių institucijų arba nelaukdamos, kol bus apmokėtos sąskaitos faktūros. Faktoringas yra ideali galimybė įmonėms, kurioms greitai reikia grynųjų pinigų, kurios neturi galimybės naudotis kredito linija arba negali gauti tradicinių banko paskolų.
Naudodamasi verslo faktoringu, įmonė parduoda savo gautinas sumas sąskaitas faktūras su nuolaida mainais į nedelsiant gaunamus pinigus. Tuomet faktorius iš kliento surenka visą sąskaitos faktūros sumą, o skirtumą pasilieka kaip savo mokestį. Šis finansavimo būdas gali būti ekonomiškesnis už tradicines banko paskolas, nes dažnai nereikalaujama užstato ir yra mažiau apribojimų, susijusių su lėšų panaudojimu.
Kodėl turėtumėte apsvarstyti šią galimybę?
Verslo faktoringas suteikia keletą privalumų įmonėms, kurios kitu atveju negalėtų gauti kapitalo iš tradicinių šaltinių. Finansuojant gautinas sumas, paprastai nereikalaujama užstato, o tai reiškia, kad finansavimą gali gauti net naujos įmonės arba įmonės, turinčios blogą kredito istoriją. Be to, finansavimą dažnai galima gauti per kelias dienas, o ne savaites ar mėnesius, o tai gali padėti paspartinti veiklą ir augimą.
Vienas iš pagrindinių verslo faktoringo trūkumų yra su sandoriu susijusios išlaidos; faktoriai paprastai taiko maždaug 2-5 % mokesčius, priklausomai nuo tokių veiksnių, kaip pramonė, rizikos lygis ir klientų mokėjimų istorija. Be to, mokesčiai gali būti taikomi ir tuo atveju, jei sąskaita neapmokama laiku arba jei klientai apskritai neatsiskaito. Kai kuriais atvejais šios išlaidos gali būti didesnės už bet kokią naudą, gaunamą dėl greitesnės prieigos prie kapitalo.
Kaip pateikti paraišką?
Prieš kreipiantis dėl verslo faktoringo, svarbu pasiruošti ir suprasti visas su šia finansavimo galimybe susijusias pasekmes. Štai keletas svarbiausių dalykų, į kuriuos reikėtų atsižvelgti:
Pažinkite savo pramonės šaką
Svarbu išmanyti savo pramonės šaką, taip pat sąskaitų faktūrų, kurias ketinate parduoti, tipus. Tai padės geriau suprasti, kiek grynųjų pinigų galite tikėtis iš sandorio, taip pat kokias nuolaidas gali suteikti potencialūs veiksniai.
Pažinkite savo pramonės šaką
Svarbu išmanyti savo pramonės šaką ir sąskaitų faktūrų, kurias norite parduoti, tipus. Tai padės geriau suprasti, kiek grynųjų pinigų galite tikėtis iš sandorio, taip pat kokias nuolaidas gali suteikti potencialūs veiksniai.
Supraskite mokesčius
Prieš sudarydami bet kokią sutartį su faktoriumi, įsitikinkite, kad suprantate visus su procesu susijusius mokesčius. Tai gali būti paskolos suteikimo mokesčiai, nuolaidų normos, baudos už pavėluotą mokėjimą ar nemokėjimą ir kt. Taip elgdamiesi galite užtikrinti, kad prieš įsipareigodami tęsti verslo faktoringo sandorį visiškai žinotumėte, kiek pinigų bus paimta iš kiekvienos sąskaitos faktūros.
Analizuokite savo klientus
Svarstant apie verslo faktoringą labai svarbu žinoti, kas yra jūsų klientai ir kokia yra jų mokėjimų istorija. Jei klientas prastai moka, gali tekti prisiimti papildomų išlaidų, jei jis laiku neapmoka sąskaitų faktūrų arba jų neapmoka visai. Prieš parduodami gautinas sumas būtinai kruopščiai patikrinkite savo klientus, kad užtikrintumėte geriausią įmanomą rezultatą abiem šalims.
Galutinis žodis
Apskritai verslo faktoringas gali būti naudingas mažoms įmonėms ir pradedančiosioms įmonėms, norinčioms per trumpą laiką padidinti grynųjų pinigų srautus ir išplėsti savo veiklą, nesinaudojant tradiciniais skolinimo šaltiniais, tokiais kaip bankai ar kredito unijos. Tačiau įmonėms, svarstančioms apie tokio tipo finansavimą, svarbu prieš priimant sprendimą suprasti visas galimas rizikas, kad įsitikintų, jog gauna geriausią įmanomą sandorį ir išvengia nereikalingų išlaidų.