Psichikos ir elgesio sutrikimai yra viena didžiausių visuomenės sveikatos problemų. Niekas nėra nuo jų apsaugotas. Šiuos sutrikimus paprastai gaubia paslaptis, todėl dažnai sunku įvertinti minėtosios problemos mastą.
Priklausomybės ligų gydymas – tai priemonių, skirtų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimui nutraukti arba sumažinti ir bendrai paciento sveikatos būklei pagerinti, visuma.
Šiuolaikinė pagalba kenčiantiesiems nuo priklausomybės ligų yra teikiama komandiniu principu, dažnai išvien dirbant gydytojams psichiatrams, narkologams, psichologams, psichoterapeutams, socialiniams darbuotojams.
Prieš gydymą susiduriama su sunkiai įveikiama problema – pacientas nenori pripažinti turįs priklausomybės bėdų. Todėl prieš pradedant atsikratyti priklausomybės labai svarbu asmenį motyvuoti. Tam yra sukurtas specialus metodas, kuris vadinamas motyvuojančiu interviu.
Motyvuojančio interviu tikslas – padidinti asmens vidinę motyvaciją keisti savo elgesį. Labai svarbu, kad pasikeitimai kiltų iš vidaus, t. y. pats žmogus suprastų būtinybę keisti savo elgesį, o ne sutiktų keistis (gydytis) priverstas artimųjų. Be to, labai svarbu, kad argumentus, kodėl reikia keisti savo elgesį, rastų pats pacientas.
Psichoterapijos metodu priklausomybės gydomos jau seniai, tačiau kad padidėtų šios terapijos efektyvumas, sumažėtų seansų skaičius, JAV (o vėliau ir Europoje) pradėta kombinuoti du gydymo būdus – psichoterapiją ir lazerio terapiją.
Lazerio terapija – gydymo metodas, paremtas šviesos spindulių poveikiu organizmui. Jo efektyvumas įvairiems sutrikimams ir priklausomybėms gydyti yra daugiau nei 70 procentų, ir jau po pirmosios procedūros įmanoma atsikratyti rūkymo, alkoholio potraukio, ilgai kamavusio fizinio skausmo ar padidėjusio noro užkandžiauti.
Lazerio šviesa infraraudonaisiais spinduliais lengvai pasiekia tam tikrus receptorius ir nervų galūnėles, aktyvuodama jas ir siųsdama signalus endorfinų ir kitų hormonų gamybai skatinti.
Endorfinai yra natūraliai organizmo gaminami hormonai, atsakingi už žmogaus nuotaiką ir skausmo pojūčius. Būtent padidėjusi šių hormonų gamyba padeda įveikti abstinencijos simptomus atsisakius psichoaktyviosios medžiagos (nikotino, alkoholio), sustabdydama nerimo pojūčius, gerindama nuotaiką, skatindama organizmą reabilituotis, sveikti.
Kaip veikia lazerio terapija gydant priklausomybę:
1) blokuoja organizmo poreikį psichoaktyviajai medžiagai (nikotinui, alkoholiui), gliukozei;
2) koreguoja abstinencijos simptomus: nerimą, nemigą, dirglumą, vidinę įtampą;
3) gerina nuotaiką;
4) skatina organizmo išsivalymą, gerina vidinių organų veiklą.
Priklausomybei gydyti lazeriu ir psichoterapija pacientas turi atvykti motyvuotas ir pasiruošęs (4 valandas prieš procedūrą nerūkyti! 2 dienas prieš alkoholizmo gydymo procedūrą nevartoti alkoholio!).
Kad būtų nugalėta rūkymo priklausomybė, dažniausiai užtenka 1–2 gydymo seansų. Alkoholio priklausomybės gydymas sudėtingesnis. Kuo daugiau metų trunka ši priklausomybė, tuo ilgesnis ir sudėtingesnis gydymas reikalingas, tačiau lazerio terapijos seansas visada gali būti pirmos remisijos startas ir tolesnio gydymo sėkmė priklausys nuo paciento motyvacijos ir valios tęsiant gydymą individualia ar grupine psichoterapija, vaistais.
Lazerio terapija sėkmingai naudojama ir lėtiniam skausmui, ir kitoms nervų sistemos patologijoms: nerviniams tikams, naktiniam vaikų šlapinimuisi ir kt., gydyti.
Šio gydymo metodo kontraindikacijos:
– širdies stimuliatorius,
– epilepsija, onkologinės ligos,
– chemoterapinis gydymas,
– per pastaruosius 5 metus patirtas širdies infarktas,
– nėštumas,
– antipsichotinių vaistų vartojimas.
Priklausomybės atsikratymas ne tik tausoja paciento sveikatą, pinigus, gerina santykius su artimaisiais, bet ir leidžia jam geriau save vertinti ir matyti daugiau spalvų pasaulyje.