Vyrai dažnai drovisi kalbėti apie prostatos negalavimus. Todėl moterys turėtų paraginti savo antrąsias puses tikrintis sveikatą, atlikti tyrimus. Prostata vadinama antrąja vyro širdimi. Nuo jos priklauso vyro gyvenimo kokybė, lytinė potencija, vaisingumo funkcijos.
Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Kiekvienais metais nustatoma apie 2 000 naujų ligos atvejų. Prostatos vėžys yra klastingas, nes neturi specifinių požymių. Gydymas gali būti efektyvus, kai nustatomas ankstyvųjų stadijų vėžys, todėl ypač svarbu periodiškai profilaktiškai tikrintis sveikatą.
Prostatos vėžys puola jaunesnius vyrus
Moterys apie sveikatą kalbasi tarpusavyje, viena kitą paragindamos tirtis, o vyrai į savo sveikatą neretai numoja ranka ir gydytojo kabineto duris praveria tik prispausti rimtos bėdos.
Vyrai griebiasi už galvos, išgirdę negailestingą prostatos vėžio diagnozę, nes jokių ligos požymių nejaučia. Prostatos vėžio simptomai atsiranda tik esant trečiajai arba pačiai vėliausiai – ketvirtajai – ligos stadijai.
Tačiau ligai galima užbėgti už akių. Lietuvoje nuo 2005 metų vykdoma priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos profilaktikos programa.
Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos tikslas – kuo anksčiau nustatyti prostatos vėžį. Todėl kasmet reguliariai nemokamai tikrinama 50–75 m. vyrų prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentracija kraujyje, pagal kurią galima numatyti ankstyvosios stadijos prostatos vėžį. Šeimos gydytojo siuntimą turintys minėto amžiaus vyrai kartą per metus nemokamai konsultuojami urologo, atliekamas PSA tyrimas. Esant padidėjusiam PSA, atliekama prostatos echoskopija, esant reikalui – prostatos biopsija.
Tie, kurių tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu, nemokamo tyrimo gali kreiptis ir sulaukę 45 metų.
Kodėl profilaktinė programa nemokamai pasitikrinti nekviečia vyresnių? Vyresnio amžiaus žmonėms dažnai onkologinės ligos vystosi lėčiau, be to, jei prostatos vėžys nepasireiškė ar nebuvo nustatytas iki 75 metų, galima pagrįstai tikėtis, kad ši liga nepasireikš ir vėliau. Vyresniems nei 75 metų vyrams reikia pasikonsultuoti su urologu, esant šlapinimosi sutrikimams, nes jiems dažnesnės kitos urologinės bėdos.
Susirgimų skaičius padvigubėjo
Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Šią diagnozę mūsų šalyje kasmet išgirsta maždaug 3,5 tūkst. vyrų. Prostatos vėžys aplenkė ilgą laiką pirmavusias onkologines plaučių ir skrandžio ligas – susirgimų prostatos vėžiu skaičius nuo 2005 m. beveik padvigubėjo.
Dabar nustatoma daugiau ankstyvosios stadijos prostatos vėžio atvejų, nors vos prieš dvejus metus daugiau nei pusė naujų pacientų sirgo vėlyvosios stadijos vėžiu.
Vyrams, sulaukusiems 50 metų, profilaktiškai išsitirti dėl prostatos vėžio ir užsukti pas urologą reikėtų bent kartą per metus. Tačiau šių rekomendacijų paiso ir pas urologą kartą per metus ateina tik 6 proc. vyrų. Daugumai apsilankyti pas šios srities gydytoją trukdo gėdos ir baimės jausmas.
Medikai yra pastebėję, kad vyrams sunkiausia pasiryžti pirmajam vizitui. Todėl gerai, jei tokiam žingsniui jį paskatina žmona arba gyvenimo draugė. Nors ankstyvosios stadijos prostatos vėžys neturi simptomų, įsisenėjus ligai, gali kilti šlapimo ištekėjimo sunkumų, tuštinimosi bėdų, atsirasti inkstų nepakankamumas, o vėžio metastazės išplisti į kaulus ir plaučius.
Anstvoris didina riziką
Prostatos, taip pat ir kitų organų, pavyzdžiui, krūties ar storosios žarnos, vėžio rizika priklauso nuo paveldimumo. Jeigu vyras serga prostatos vėžiu, yra tikimybė, kad ši liga neaplenks ir jo sūnaus. Dažnai pasikartojantis prostatos uždegimas rodo didesnę tikimybę susirgti prostatos vėžiu.
Riziką susirgti šia onkologine liga didina antsvoris ir nejudrumas, nes tokiems vyrams pakinta vyriškų hormonų apykaita. Bendra onkologinių ligų rizika taip pat didėja dėl mitybos ypatumų – gausaus riebios mėsos vartojimo. O štai pomidoruose esančios medžiagos prostatos vėžio riziką mažina. Vyro lytinis aktyvumas prostatos vėžio išsivystymui ir eigai įtakos neturi.
Prostatos vėžį galima visiškai išgydyti
Jeigu gydytojas diagnozuotų ankstyvosios stadijos prostatos vėžį, reikėtų ne pulti į paniką, bet pasidžiaugti, kad liga buvo nustatyta ir galima pradėti gydyti. Šiandien prostatos vėžį galima visiškai išgydyti.
Prostatos vėžį vyrams padeda įveikti operacija arba gydymas spinduliais. Vėliau dar kurį laiką reikia neprarasti budrumo, nes yra nedidelė tikimybė, kad liga gali atsinaujinti. Siekiant laiku pastebėti atsinaujinusią ligą, reikia reguliariai lankytis pas gydytojus ir kartoti PSA testą keletą kartų per metus.