
Spalio 1-ąją – Tarptautinę muzikos dieną – Plungės kultūros centre visuomet skambėdavo muzika. Šiųmetinis scenarijus buvo kiek kitoks. Puošniais sceniniais kostiumais vilkintys dainininkai ir muzikantai rinkosi į kultūros centrą, tačiau vietoj muzikos skambėjo… tyla. Vienintelis garsas – žiūrovų aplodismentai už „Tylųjį kūrinį“. Tokiu būdu kultūros darbuotojai – ne tik Plungėje, bet ir visoje Lietuvoje – išsakė savo protestą dėl skurdžių savo atlyginimų. Tikimasi, kad galbūt tokiu būdu Vyriausybė išgirs prašymus juos didinti..
„Tylųjį kūrinį“ „atliko“ sceniniais kostiumais pasipuošę kolektyvai – Plungės kultūros centro kamerinis choras ir pučiamųjų instrumentų orkestras. Alfonsas Vildžiūnas dirigavo „nebyliems“ choristams, o Romas Jasevičius – negrojančiam orkestrui. Žiūrovai kūrinį palydėjo audringais aplodismentais. Už tylų muzikavimą kolektyvams dėkojo ir Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. „Šįkart kaip niekad gerai derėjo ir choras, ir orkestras“, – pusiau juokais, pusiau rimtai sakė direktorius.
Antradienį, 18 valandą, „Tylusis kūrinys“ skambėjo visuose Lietuvos kultūros centruose ir kitose kultūros įstaigose. Ten, kur iš anksto buvo suplanuoti Tarptautinei muzikos dienai skirti renginiai, jie taip pat pradėti būtent šiuo kūriniu.
Kaip vėliau sakė kultūros centro direktorius R. Matulis, kuris eina ir Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidento pareigas, įvairiomis akcijomis kultūros darbuotojai bando išsakyti savo nepasitenkinimą ypač mažais atlyginimais ir socialine padėtimi.
„Tylusis kūrinys“ – jau trečioji protesto akcija. Pirmoji – „Neužmirštuolių akcija“. Jos metu kultūros darbuotojai Vyriausybės ir Seimo nariams siuntinėjo atvirukus su neužmirštuolėmis. Juose – Prezidentės, Premjero ir kultūros ministro kada nors ištartos frazės, kad laikas atsigręžti į kultūrą ir didinti ją kuriančių žmonių atlyginimus. Antroji akcija – rugsėjo 25-ąją prie Vyriausybės rūmų surengtas mitingas. Paklaustas, ar dalyvavo pastarojoje protesto akcijoje, R. Matulis atsakė: „Aš, kaip įstaigos vadovas, į mitingą nevykau. Ar vyko kiti kultūros darbuotojai, atsakyti negaliu. Jis buvo laisvanoriškas.“
Nors valdžios vyrai ir moterys lyg susitarę tvirtina, kad kultūra – prioritetinė sritis, jos darbuotojų noras uždirbti daugiau vis neišgirstamas. Pasak R. Matulio, per pastaruosius 19 metų kultūros darbuotojų algos kilstelėjo vos 3,5 procento, o štai švietimo – apie 90 proc. „Mes nesakome, kad švietimo darbuotojai uždirba daugiau, tik norime pasakyti, kad ir mes, taip pat dirbantys ugdomąjį darbą, turėtume uždirbti panašiai“, – kalbėjo Plungės kultūros centro vadovas.
Anot kultūros darbuotojų, jų darbo vietos tapusios nekonkurencingomis, norinčiųjų dirbti kultūros srityje mažėja. O tai reiškia, jog vieną dieną išties gali nutilti ir chorai, ir orkestrai.
Kaip pasakojo R. Matulis, liepos mėnesį Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius pritarė, kad laikas didinti menkus kultūros darbuotojų atlyginimus ir sudarė darbo grupę, kuri parengtų trejų metų kultūros darbuotojų atlyginimų didinimo programą. Programa parengta, pagal ją per trejus – 2014-2016 – metus vidutinis kultūros darbuotojų atlyginimas turėtų pasiekti šalies atlyginimo vidurkį – t. y. apie 1 700 Lt (į rankas). Algos kasmet didėtų po 240 Lt. Dabar vidutinis kultūros darbuotojo uždarbis – 1 267 Lt („popieriuje“), į rankas jie gauna apie… 900 Lt. „Kultūros įstaigose dirba aukštąjį išsilavinimą, magistro laipsnį turintys žmonės. Iš tokios algos jie neišgyvena, tad yra priversti ieškotis papildomų pajamų šaltinių, lakstyti per kelias darbovietes“, – kalbėjo R. Matulis.
Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidento teigimu, kultūros darbuotojai ne vienerius metus tylėjo ir nieko nedarė. „Suvokėm, kad valstybėj – finansinė krizė, kad nėra iš ko mokėti didesnių atlyginimų. Bet dabar, kai į ikikrizinį lygį atstatomi daugiausiai uždirbančiųjų atlyginimai, o mažiausiai uždirbantieji paliekami likimo valiai, tylėti nebegalime. Tai išties žeidžia“, – sakė R. Matulis.
Kultūros darbuotojai tikisi, kad bent jau po trečiosios akcijos jų noras gauti oresnį atlyginimą bus išgirstas. O jei ne, gali nutikti taip, kad 2014-ųjų Dainų šventė virs… „Tyliuoju koncertu“.