Per žiniasklaidą skrieja neįtikėtina žinia – 2018 metais šalies biudžetas bus perteklinis (to istorijoje dar nebuvo!). O tai reiškia, kad pinigų valstybės kišenėje bus daugiau, nei realiai jų reikėtų. Na, bent jau taip suskaičiavo Finansų ministerijos „protingieji kurmiai“. Perteklius nemenkas – gal net kokie 240 milijonų eurų. Kur juos dėsime? Gal padidės mažiausiai uždirbančių atlyginimai ar išaugs pensijos? Gal bus skirta medicinai, švietimui ar socialinėms reikmėms? Finansų ministro Viliaus Šapokos atsakymas į tokius samprotavimus būtų neigiamas. Jis sako, kad perteklius bus nukreiptas į rezervą, kuris naudojamas užklupus finansiškai sunkesniems laikams.
Portale „Delfi“ rašoma, kad kitų metų biudžetas Seimui svarstyti turėtų būti pateiktas iki spalio 17-osios. Panašu, kad politikai jau raitojasi rankoves ir ruošiasi to riebiojo pyrago dalyboms. Vieni sako kovosiantys, kad kitąmet būtų didinami atlyginimai (žinoma, pirmiausia – biudžetininkams, tarp kurių – ir jie patys, Seimo nariai, kurių pareiginė algelė – vos pustrečio tūkstančio eurų), kiti kalba apie pensijų didinimą, treti – apie skurdo mažinimą, ketvirti – apie lėšų šalies gynybai auginimą…
O ką sako Prezidentė Dalia Grybauskaitė? Šalies vadovė ne tokia optimistė (vėlgi rašoma portale „Delfi“): „Nors kalbame apie pozityvų viso sektoriaus biudžetą, noriu akcentuoti, kad valstybės biudžetas lieka deficitinis, bet kartu su „Sodros“ ir savivaldybių biudžetais bendras valdžios sektoriaus biudžetas yra pozityvus. Taigi mes dar nepasiekėme, kad valstybės biudžetas gyventų pagal išgales.“
Prezidentės teigimu, deficitas mažėja, nes mažinamas šešėlis ir geriau surenkami mokesčiai. 2018-ųjų biudžeto ji pernelyg nepeikia. Svarbu tik, kad, pakliuvęs į Seimo rankas, jis nebūtų drastiškai išdarkytas. „Be jokios abejonės, kad po pirmo biudžeto pristatymo Seime girdėsime pageidavimų koncertą, bus siūlomi papildomi išlaidų milijardai. Tikslas yra kiek galima labiau išvengti tokio pirmojo biudžeto pasiūlymo išvartymo ir išdarkymo, nes dabartinis biudžetas daugmaž atspindi tą balansą, tas finansines valstybės galimybes, kokios yra“, – tokia D. Grybauskaitės nuomonė.
Panašu, kad pyrago dalybos nebus lengvos. Juk kiekvieno nagai į save riesti, kiekvienas gardesnio kąsnio (to, kuris dar ir su kremu) nori. Ir visi turi savų argumentų, priežasčių, interesų. O kaip paprastas žmogus, kaip iš poros šimtų eurų gyvenantis pensininkas? Ar jis pajus, kad biudžetas perteklinis, kad mažėja šešėlis, auga ekonomika, geriau surenkami mokesčiai? Ko gero, ne. Paprastam mirtingajam visa tai – tik skambios užkoduotos frazės, kurios niekaip nesusijusios su gyvenimo pagerėjimu. Kad ir iš kokios pusės bežiūrėtum. Kad ir kiek trauktųsi tas šešėlis, iš už jo niekaip neišlenda nei 500 eurų minimali mėnesio alga (kurios reikalauja profsąjungos), nei orią senatvę garantuojanti pensija…