Daugiau nei prieš du mėnesius, liepos 10 dieną, Klaipėdos apygardos teismas statybomis užsiimančiai UAB „Alfva“ iškėlė restruktūrizacijos bylą. Procedūra įvykdyta pačios bendrovės prašymu. „Alfvos“ restruktūrizacijos administratoriumi paskirtas UAB „Klaipėdos administratorių biuras“ įgaliotas asmuo Tomas Malinauskas.
Jau ne paslaptis, jog bendrovę slegia skolos, keletą mėnesių žmonės negavo atlyginimų, trūksta darbo, be to, ir valstybė „Alfvai“ skolinga apie milijoną. Ar restruktūrizacijos byla įmonei yra tarsi gelbėjimosi ratas nuo bankroto? Šito klausėme fizinio restruktūrizacijos administratoriaus T. Malinausko.
– Kokie finansiniai sunkumai slėgė UAB „Alfva“ iki tol, kol Klaipėdos apygardos teismas jai iškėlė restruktūrizavimo bylą?
– Restruktūrizavimo byla buvo iškelta, nes bendrovę, kaip ir daugelį kitų Lietuvos statybų sektoriaus įmonių, pastaruoju laikotarpiu krėtė sutrikę užsakovų atsiskaitymai už rangos darbus, labai sumažėjusi darbų apimtis. Tai sąlygojo pinigų trūkumą atsiskaitymams.
– Ar įmonė turėjo skolų? Kokios jos?
– Taip, yra negrąžintų kreditų bankui, taip pat turima įsiskolinimų įmonės darbuotojams, biudžetui, rangovams, medžiagų tiekėjams ir kt.
– Kodėl pasirinktas ne bankrotas, o restruktūrizavimas?
– Nes įmonė dar nėra nutraukusi ūkinės ir komercinės veiklos. Nors darbų apimtys ir sumažėjusios, tačiau statybos rangos darbų bendrovė dar turi. Įmonės šiandienos uždaviniai – subalansuoti pajamas bei išlaidas, o ilgalaikiai planai – atsiskaityti su įmonės darbuotojais, tiekėjais, valstybės biudžetu ir tęsti pradėtus vykdyti statybos rangos darbus.
– Koks įmonės restruktūrizavimo planas (bent jau preliminarus)?
– Iki šios dienos restruktūrizavimo planas nėra baigas, todėl kalbėti apie konkrečias perspektyvas, išimant jas iš bendro konteksto, – ganėtinai anksti. Parengtas planas bus pateiktas įmonės kreditoriams susipažinti ir tvirtinti.
– Kokia tikimybė, kad po restruktūrizacijos „Alfva“ išgyvens?
– Apie tikimybę išgyventi bus galima kalbėti tik tuomet, kai bus parengtas ir kreditorių patvirtintas ar nepatvirtintas restruktūrizavimo planas. Tačiau iš esmės įmonė turi neišnaudoto potencialo, kuris, mūsų nuomone, gali išgelbėti įmonę nuo bankroto bylos.
– Papasakokite apie pačią procedūrą – kas vyksta paskelbus, jog bendrovė restruktūrizuojama: kas tampa įmonės savininku, kokios anksčiau buvusio savininko galios, į kieno rankas pereina bendrovės finansinių įplaukų ir išlaidų kontrolė, koks skolų likimas – jos nurašomos ar lieka kaip buvusios ir t. t. Apskritai – kas ta restruktūrizacija?
– Tai ūkinės veiklos rūšies pakeitimo, gamybos modernizavimo, darbo organizavimo tobulinimo, įmonės turto ar jo dalies pardavimo, kitų įmonių turto priėmimo, techninių, ekonominių bei organizacinių priemonių, skirtų įmonės mokumui atkurti, įgyvendinimas, įmonės įsipareigojimų kreditoriams dydžio ir vykdymo terminų pakeitimas. Įmonės savininkas ar savininkai klausimus, susijusius su nekilnojamo turto pardavimu, įsigijimu, įkeitimu, įmonės veiklos profilio keitimu, modernizavimu, kitų įmonių įsigijimu ir panašiai restruktūrizavimo proceso metu derina su įmonės kreditoriais.
– Kokia „Alfvos“ dabartis – kiek žmonių likę dirbti, ar jie gauna atlyginimus, ar bendrovė turi užsakymų? Pavardykite, kokiuose objektuose dirba.
– Už einamąjį laikotarpį iš esmės įmonė moka darbo užmokestį savo darbuotojams.
(T. Malinauskas neatsakė į kitus klausimus – aut. pastaba.)
– Kokia bendrovės ateitis – ar galima teigti, jog bankrotas jai nebegresia?
– Kaip ir minėjau, įmonės ateitis priklauso nuo daugelio veiksnių: įmonės pajamų ir išlaidų stabilizavimo, ar kreditoriai patvirtins planą, ar įmonė jį vykdys, galų gale – kokia bus bendra ekonominė situacija Lietuvoje.
– Kas dabar vadovauja įmonei – direktorius Alfredas Stropus ar Jūs?
– Šiandien įmonės ūkinei komercinei veiklai vadovauja generalinis direktorius Alfredas Stropus, kaip tai buvo ir iki restruktūrizavimo bylos iškėlimo, o restruktūrizavimo administratorius tik vykdo priežiūrą ir kontroliuoja įmonės lėšų panaudojimą.
– Ar daug įmonių restruktūrizuojama?
– Pastaruoju laikotarpiu, palyginti su ankstesniu, jaučiamas didesnis susidomėjimas galimybe restruktūrizuotis, tačiau dažnai tai būna ganėtinai pavėluotas veiksmas.
– Koks įmonės darbuotojų likimas? Ar jie išsaugos darbo vietas? Ar kada nors atgaus iš „Alfvos“ negautas algas?
– Manau, didžioji dalis darbuotojų išsaugos savo darbo vietas. Šiandien dedamos visos pastangos kiek galima greičiau padengti įsiskolinimus įmonės darbuotojams.
– Koks Valstybinės komisijos nepriimtų objektų likimas? Pavyzdžiui, Plungėje, buvusioje Oginskių dvaro sodyboje, „Alfva“ atliko darbų už kelis milijonus litų, pinigus gavo, o Valstybinė komisija objekto nepriėmė. Kas atsakomybės imsis šiuo atveju?
– Šiuo klausimu reikėtų kreiptis į įmonės administraciją, kuri yra kompetentinga ir, manau, galėtų pasakyti, kada bus užbaigtas jūsų nurodytas objektas.
Tad tą patį klausimą uždavėme ir UAB „Alfva“ direktoriui A. Stropui.
– Mūsų įmonė visus darbus yra užbaigusi, reikia tik, kad projektuotojai vieną brėžinį pataisytų. Tai atlikus, bus galima dar kartą kviesti Valstybinę komisiją.