
Spalio 6 dieną „Babrungo“ sodų bendrijoje gyvenantys žmonės mums pranešė, kad rado įdomų varnėno dydžio ilgu snapu paukštį ir, pagalvoję, kad jis sužeistas, parsinešė namo. Paukštį apžiūrėję supratome, kad tai nepakankamai ištirtas, retas Lietuvoje oželis nykštukas. Tai tikrai maždaug varnėno dydžio paukštis, labai panašus į perkūno oželį, tik maždaug trečdaliu už jį mažesnis. Skirtingai nei perkūno oželis, žmogų prisileidžia labai arti, apsimeta nematomu, nenoriai kyla nuo žemės. Pakilęs tuoj vėl leidžiasi žemyn. Skirtingai nei perkūno oželis, skrenda tyliai ir tiesia linija. Perkūno oželio uodega apskrita ir baltu kraštu, oželis nykštukas turi vienspalvę smailią uodegą, o jo nugaroje matomi gana ryškūs gelsvi dryžiai.
Lietuva yra pietiniame šio paukščio paplitimo arealo pakraštyje, todėl oželiai nykštukai retai sutinkami migracijų metu. Manoma, kad kelios poros gali perėti, bet dėl slaptumo retai matomi. Šis paukštis – didelių klampių pelkių gyventojas. Maitinasi dumble esančia gyvūninės kilmės smulkme.
Į mūsų rankas pakliuvęs oželis nykštukas tikriausiai migravo, kur pasiekia Ispaniją ir dar piečiau esančius kraštus. Apžiūrėję, kad jis nesužeistas, gana gyvybingas, paleidome Siberijos pelkėje. Manome, kad ten jis pasimaitins, sustiprės ir, kaip ir kiti jo giminaičiai oželiai, patrauks į pietus.