Prasidėjus rudens darganoms, „prabunda” ne tik virusiniai susirgimai, bet dažniausiai paūmėja ir varginančios, lėtinės reumatinės ligos. Apie jas pasakoja Sg klinikos gydytojos reumatologės I. Šniuolienė bei L. Adomaitienė.
Sąnarių ir nugaros susirgimai nuolatiniu skausmu paverčia dažno žmogaus gyvenimą. Statistika byloja, kad šie skausmai kamuoja vieną iš šimto gyventojų. Nuomonė, kad reumatinėmis ligomis serga tik seni žmonės, tėra tik mitas: dažniausiai reumatinėmis ligomis suserga 20-30 ir 45-55 metų žmonės.
Sąnarių patinimu, skausmu ir karščiavimu pasireiškia daug įvairių ligų: peršalimas, virusinės ligos, artritai, širdies ligos. Tačiau panašūs simptomai gali įspėti apie sunkią ir net mirtiną reumatinę ligą.
Kaip įtarti ligos pradžią? Jeigu skauda sąnarį, jis ištinsta, ir tai užtrunka savaitę ar ilgiau, būtina kreiptis į gydytoją. Taip pat reikia tirtis, jei sąnarių skausmai, sustingimas vargina ilgą laiką. Nereikėtų bandyti gydytis liaudiškomis priemonėmis ir būdais, kurie padeda kitiems. Taip galima sugaišti brangaus laiko, o organizme įvyks negrįžtami pokyčiai.
Raudonoji vilkligė – sunkiausia reumatinė liga
Agresyviausia reumatinė liga yra sisteminė raudonoji vilkligė. Ji diagnozuojama nedažnai, bet greitai progresuoja, pažeidžia ne tik sąnarius, bet ir vidaus organus ir gali sukelti rimtų komplikacijų, baigtis net mirtimi. Nors naujausi gydymo būdai padeda pasiekti, kad ligonis išgyvena ir trisdešimt metų, jo gyvenimo trukmė ir kokybė priklauso nuo ligos priežasties, gydymo būdų bei organizmo reakcijos į gydymą.
Nugarą skauda ne tik dėl osteoporozės
Tai, kad pastaraisiais metais medikai diagnozuoja vis daugiau reumatinių ligų, lemia ir tobulėjanti medicininė diagnostinė įranga, leidžianti anksti nustatyti tikslią diagnozę.
Vis dažniau diagnozuojama vadinamoji Bechterevo liga arba ankilozuojantis spondiloartritas. Šios ligos diagnostikai pradėjus taikyti magnetinio rezonanso tyrimą, susirgimą pavyksta aptikti greitai. Tai – lėtinis stuburo sąnarių uždegimas. Liga neišgydoma, tačiau ji progresuoja lėtai ir nesukelia mirtinų komplikacijų. Laikantis visų gydytojo nurodymų ir taikant naujausius gydymo būdus, ligoniai gali gyventi visavertį gyvenimą ir ilgai išlikti darbingais.
Dažniausia reumatinė liga – reumatoidinis artritas
Juo serga ir jauni, ir vyresnio amžiaus žmonės. Reumatoidiniu artritu serga apie 0,5-1 proc. visų suaugusių žmonių. Moterys serga 2-3 kartus dažniau negu vyrai. Lietuvoje užregistruota apie 12 000 suaugusių asmenų, besigydančių nuo reumatoidinio artrito. Kasmet suserga apie 1 200 asmenų.
Tai lėtinė, nuolat progresuojanti uždegiminė sąnarių liga, dažnai pažeidžianti ir kitus organus – raumenis, plaučius, širdį, kraujagysles, odą, akis. Dėl nežinomų priežasčių organizmo imuninė sistema neatpažįsta savo ląstelių, reaguoja kaip į svetimas, pažeidžia jas.
Liga tęsiasi visą gyvenimą. Ji deformuoja sąnarius, sukelia negalią. Ligonis gali tapti priklausomas nuo kitų žmonių, visiškai prikaustytas prie invalido vežimėlio ar lovos.
Naujovės reumatinių ligų gydyme
Nors vaistų reumatinėms ligoms gydyti asortimentas yra labai platus, visi jie tik dalinai efektyvūs, pašalina simptomus (skausmą, sustingimą), bet nestabdo ligos progresavimo ir turi daug pašalinių poveikių. Visai neseniai reumatinėmis ligomis sergančius žmones pradėta gydyti naujais biologiniais, ligos eigą modifikuojančiais (keičiančiais) vaistais. Šį gydymą finansuoja teritorinės ligonių kasos.
Ligos eigą modifikuojantys vaistai
Biologiniai vaistai skiriami tiems pacientams, kuriems įprastas medikamentinis gydymas nepadeda. Ligoniui lašinamos biologinių vaistų ampulės, kurių viena kainuoja 200 litų. Toks gydymas vienam pacientui per metus kainuoja nuo 4 iki 10 tūkst. litų.
Šie vaistai labai palengvina ligonio savijautą ir padeda simptomus prislopinti tiek, kad žmogus gali gyventi ir dirbti be didelių kančių.
Taigi šiuolaikiniais medikamentais jau galima pristabdyti reumatinių ligų progresavimą. Deja, nebepakeisi jau deformuotų sąnarių, didelių vidaus organų pakenkimų, todėl svarbu laiku diagnozuoti ligą ir paskirti efektyvų ir saugų gydymą.
Sg klinikoje dėl reumatinių ligų nuolat konsultuoja gydytojos reumatologės L.Adomaitienė bei I.Šniuolienė.