
Foto Mariaus Nekrošiaus.
Šių metų gegužės 9 d. Plungės kultūros centre teatras „Meno fortas“pristato režisieriaus Vytauto Rumšo vyresniojo spektaklį „Rudens sonata“ pagal žymaus švedų kino ir teatro režisieriaus Ingmanro Bergmano to paties pavadinimo pjesę. Pastatymo kūrybinė grupė nagrinėja sudėtingus žmonių santykius, kai kiekvienas personažas yra patyręs savotiškų gyvenimo traumų, neleidžiančių judėti pirmyn.
Į gimtąją Plungę grįžtantis režisierius bei aktorius Vytautas Rumšas kartu su bendraminčiais – didelę scenos patirtį turinčiais aktoriais Dalia Storyk, Adrija Čepaite, Sauliumi Balandžiu ir pianiste Monika Palšauskaite, atveria dukros ir motinos susitikimo po septynerių metų tylos skaudžias žaizdas, kai viltis susikalbėti ir atleisti viena kitai už patirtą nemeilę vis labiau blėsta.
– Kodėl Ingmaro Bergmano drama „Rudens sonata“ mūsų visuomenei yra neįtikėtinai aktuali?
– Režisierius Ingmaras Bergmanas pjesę parašė 1977-aisias, o po metų pagal ją pastatė filmą, analizuojantį motinos Šarlotės ir dukros Evos sudėtingus ryšius. Tačiau esminę pjesės bei filmo temą papildo ir nūdienai aktualios siužetinės linijos – tai pagrindinės veikėjos dukros patirti išgyvenimai, sūnaus netektis, slegiantys santykiai su vyru Viktoru. Mane itin sujaudino emociškai ir psichologiškai skausmingas pjesės finalas, kuriame tik akimirksniui žybteli meilės, o gal tiksliau, švelnumo akimirka tarp motinos ir dukros. Priėjau prie išvados, kad jos viena kitos bijo. Motina bijo prisiliesti prie dukros, ją paglostyti. Keista ar ne? Skaitant Bibliją mane netikėtai privertė susimąstyti vieni Jėzaus žodžiai, kad patys didžiausi priešai yra tavo namiškiai. Nes jie apie tave viską žino ir bet kada gali tave stipriai įskaudinti. Tada tampi jų įkaitu, nes vengi, išsisukinėji, nenorėdamas pasakyti apie jiems tiesos.
– Į kurias žmogiškąsias vertybes spektaklyje „Rudens sonata“ Jūs labiau sutelkiate dėmesį?
– Galbūt šiandien akcentuočiau tėvų pagarbą vaikams, jų bendravimą su atžalomis kaip su suaugusiais žmonėmis, asmenybėmis. Pripažinkime, tai vis dar labai retas atvejis mūsų aplinkoje. Pjesėje atskleidžiamas motinos Šarlotės požiūris į abi jos dukras, kur viena jų yra neįgali. Ji nematė būtinybės artimiau bendrauti su dukromis, į jas įsiklausyti. Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį į aplinką, kurioje Šarlotė augo. Ji irgi buvo savo tėvų, garsių mokslininkų matematikų palikta, taip ir nepajutusi nei meilės, nei šilumos, nei užuojautos. Klausiu – kaip tokiu atveju tu gali kitam suteikti meilę, jei nesi matęs ar patyręs šio jausmo vaikystėje, jeigu nežinai, kas tai yra?
– Kodėl būtina sugebėti išgirsti šalia esantį šeimos narį?
– Todėl kad jo siela, kaip ir tavo, priklauso kūrėjui. Jeigu jos nesiklausai, vadinasi, niekini ir negerbi kūrėjo. Už tai nekeršijama, nebaudžiama, tačiau gauni skaudžias pamokas. Bergmano „Rudens sonatoje“ matome itin komplikuotų motinos ir dukros santykių pynę.
– Kaip pasikeitė jūsų požiūris į šeimą, į tėvų ir vaikų santykius pastačius šį spektaklį?
– Išdrįsau būti šiltesniu žmogumi. Supratau, kad geriau ne įsakinėti, ne patarinėti, o viską priimti labai ramiai. Ir nebeprimetu savo valios kitam. Dabar pats labai dažnai sulaukiu pamokymų iš abiejų savo vaikų.
– I. Bergmano pjesėje „Rudens sonata“ vystoma jautrių ir savyje užsidariusių asmenybių drama. Kokias sąsajas įžvelgiate tarp spektaklio veikėjų ir…žemaičių?
– Žemaičiai yra labai atsargūs, atvirai nereiškiantys stiprių emocijų ir kiekvieną žmogų tikrinantys po kelis kartus. Nieko čia nebepadarysi. Atviram pašnekesiui žemaitis ilgai ruošiasi. Šio spektaklio veikėja Šarlotė man truputį primena žemaičius. Juk atvirai pasikalbėti su dukra jinai prisiverčia, tik kai nebėra kur trauktis. Tačiau judviejų dialogas tęsiasi labai trumpai – naktį, prie vyno taurės, pasibarant. Vėliau motina vėl užsiveria ir… išvažiuoja. Norėčiau, kad žemaičiai būtų atviresni, nes tada yra lengviau
gyventi. Atsisakę vidinės baimės gal išdrįsime džiaugtis gyvenimu?
Bermano „Rudens sonata“ rodoma gegužės 9 d. 18 val. Plungės kultūros centre.
Bilietai: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/teatras/ingmar-bergman-rudens-sonata-461655/
Spektaklio „Rudens sonata“ nuotraukų nuoroda: