Juk smagu stebėti į dangų paleistą balioną: jis atitrūksta nuo mūsų rankų, kyla aukštyn, tolsta, kol galų gale virtęs mažyčiu tašku pradingsta. Taip ir tos 365 metų dienos, kurios skrieja ir tolsta. Vienos palikdamos gražius prisiminimus, kitos įspaudusios blogio pėdsaką, o trečios nuplevena taip, lyg jų ir nebuvo.
2015-aisiais, kaip ir bet kuriais kitais metais, visokių dienų būta: šviesesnių ir tamsesnių, reikšmingų ir nykių, skandalingų ir ramių. Žvelgiant į pasaulį turbūt giliausiai įsirėžė kraupūs teroristų išpuoliai Paryžiuje. Lietuvai ypač svarbu buvo tai, kad pratinomės prie euro. O Plungėje, Rietave? Apie tai skaitykite šioje apžvalgoje – kaip ir kasmet, norime priminti jums, kas per praėjusiuosius metus vyko mūsų krašte ir ką užfiksavo „Plungė“.
Metų įkurtuvės
Pradėkime nuo bene svarbiausio, plačiai nuskambėjusio ir didžiulio visuomenės susidomėjimo sulaukusio įvykio – įkurtuvių, kurias savo vizitu pagerbė pats Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. Pamenate? Tai restauruotų ir XIX amžiaus autentika suspindusių Mykolo Oginskio rūmų centrinės dalies atidarymas. Šventė, per kurią duris atvėrė dvejus metus uždaryti buvę rūmai, įvyko gegužės 16-ąją. Į ją plūdo tūkstančiai žmonių ir visi aikčiojo apžiūrinėdami įstabųjį interjerą. Gal sakysite, kad šis įvykis ne toks ir svarbus, kad buvo ir reikšmingesnių, bet per mūsų akį žiūrint šio Plungę reprezentuojančio objekto – Žemaičių dailės muziejaus, kuriam vadovauja Alvidas Bakanauskas, atidarymas vertas ypatingo dėmesio.
Metų išrinktieji
Išrinktaisiais titulavome tuos, kuriuos patys ir išsirinkome: plungiškiai – Audrių Klišonį, rietaviškiai – Antaną Černeckį. Jie ypatingi tuo, kad buvo išrinkti per pirmąkart surengtus tiesioginius merų rinkimus, kurių pirmasis turas įvyko kovo 1-ąją. Beje, rietaviškiams to pirmojo turo ir pakako – juk jie A. Černeckiui ištikimi nuo 2000-ųjų. O štai plungiškiams prireikė antrojo turo, per kurį ietis sukryžiavo konservatorė Asta Beierle Eigirdienė ir liberalas A. Klišonis. Mero regalijas „nuskynė“ pastarasis. Jis Savivaldybės vadovu inauguruotas balandžio 9-ąją.
Metų sukaktuvininkai
Pačius garbingiausius jubiliejus 2015-aisiais atšventė Kulių seniūnijos Mostaičių kaimo gyventojas Liudas Stončius ir rietaviškė Pranutė Stasevičienė. Abu jie sulaukė šimto metų! Turbūt tik pavydėti (žinoma, baltu pavydu) tokio ilgo amželio senoliams galime.
Per pusę mažesnę – penkiasdešimtmečio – sukaktį minėjo Plungės kultūros centro direktorius, teatro „Saula“ vienas iš vadovų, Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas, Klaipėdos universiteto docentas ir daug kitų svarbių pareigų einantis Romas Matulis. Pasveikinti sausio 1-ąją gimusio jubiliato buvo atvykusi net kultūros viceministrė Agneta Lobačevskytė.
Būta ir kitų svarbių jubiliejų. Štai seniausioji Plungės vaistinė, kurią žmonės vadina centrine, o oficialiai – „Gintarine“, atšventė 150 metų sukaktį. Muziejininkė Laima Arlauskienė vasarį sveikinta dvidešimtmečio proga – tiek metų ji dirba Žemaitės memorialiniame muziejuje Bukantėje. Ją pagerbė pati Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė. Balandį gyvavimo 40-metį minėjo Senamiesčio mokykla. Jai neįtikėtiną dovaną įteikė buvę mokiniai: susibūrę į chorą padovanojo visą puokštę dainų. Staigmena labiausiai apstulbino visų šių choristų mokytoją Antaną Pagojų. Gegužę smagiai sukosi penkiolikmetis „Mažasis suvartukas“. Lapkritį 60-metį atšventė Žlibinų kultūros centras. Žinoma, jubiliejų būta ir daugiau, ir tegu atleidžia tie, kurių nepaminėjome.
Metų riteris
Taip Vytą Rutkauską, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorių, titulavome ne mes, o Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Valstybės atkūrimo dienos proga garbųjį rietaviškį apdovanodama ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi.
Metų šviesuliaiBe pono V. Rutkausko, pernai buvo ir daugiau asmenų, pagerbtų aukščiausiu lygiu. Štai visai neseniai kultūros viceministras Romas Jarockis sidabro garbės ženklą „Nešk savo šviesą ir tikėk“, kuris yra aukščiausias Kultūros ministerijos apdovanojimas, įteikė Plungės viešosios bibliotekos direktorei Violetai Skierienei.
Pernai gražiai pagerbta ir bibliotekos dailininkė, fotografė, draugijos „Saulutė“ pirmininkė, klubo „Oginskių dvaro bičiuliai“ narė Kristina Paulauskaitė. Ji apdovanota Gabrielės
Bitės-Petkevičaitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai“.
Kūno kultūros ir sporto departamentas už nuopelnus mūsų krašto sportui medalius įteikė ilgamečiam buvusios Plungės sporto mokyklos direktoriaus pavaduotojui Petrui Vingiui ir „Ryto“ pagrindinės mokyklos mokytojui Viktorui Vaitkui.
Pernai ypatingai pagerbta ir Plungės kultūros centro politinių kalinių ir tremtinių choro „Tėvynės ilgesys“, gyvuojančio jau 25-erius metus, vadovė Agnietė Lizdenytė – jai už nuopelnus skirtas aukščiausias Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendruomenės apdovanojimas „Vilties žvaigždė“.
Neliko pamiršti ir mūsų medikai – balandį Lietuvos medicinos dienos proga Ministras Pirmininkas A. Butkevičius Vyriausybės padėkos raštus įteikė Plungės ligoninės direktoriui Antanui Martusevičiui ir Vidaus ligų skyriaus vedėjui Boleslovui Kazlauskui. Visiems apdovanotiesiems – triskart „valio!“ Ir džiugu, kad turime asmenybių, kuriomis tikrai galime didžiuotis.
Metų vainikuotieji
Aukso vainiku pernai karūnuota garsiojo mūsų krašto kryždirbio Antano Vaškio galva. Tokią garbingą puošmeną jis gavo tapęs 10-osios respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatu.
Koja kojon su suaugusiais tautinio meno puoselėtojais žengia jaunoji kūrėjų karta, dalyvaujanti „sumažintame“ „Auksinio vainiko“ konkurse – respublikinėje Lietuvos moksleivių liaudies dailės parodoje-konkurse „Sidabro vainikėlis“. Šį apdovanojimą 2015-aisiais pelnė tautodailininko ir mokytojo Viktoro Raibužio ugdytinis, jaunasis medžio drožėjas Eimantas Jokubaitis.
Metų mamos
Šio titulo tikrai nusipelnė Stalgėnų seniūnijos Stalgo kaime gyvenanti aštuonis šaunius vaikus užauginusi Stasė Smilgevičienė ir Rietavo seniūnijos Vatušių kaimo gyventoja Stefa Jovaišienė, kurios turtas – septynetas vaikų. Abi jas Motinos dienos proga apdovanojo pati Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Apdovanojimai svarūs – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliai.
Metų sandoris
Taip įvardijome lapkričio mėnesį pasirašytą sutartį dėl skaudžiausios Plungės opos gydymo – tunelio po geležinkeliu statybos. Savo parašus po šia sutartimi suraitė akcinės bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“, Lietuvos automobilių kelių direkcijos ir Plungės rajono savivaldybės administracijos vadovai. Dokumentas pasirašytas Plungės pramonininkų sąjungai švenčiant 20-metį, kurio iškilmėse dalyvavo net premjeras A. Butkevičius.
Metų krikštynos
2015-aisiais perkrikštytos trys rajono mokymo įstaigos – gimnazijomis tapo Kulių, Žemaičių Kalvarijos ir Alsėdžių vidurinės mokyklos. Beje, Žemaičių Kalvarijos mokykla, gavusi garbingą Motiejaus Valančiaus gimnazijos vardą, kartu su krikštynomis atšventė ir savo 370 metų gyvavimo sukaktį. Ot, kaip seniai kalvariškiai mokslus pradėjo ragauti!
Metų moksliukai
Kad jau pradėjome apie mokyklas, tai ir pratęskime, paminėdami tuos, kurie 2015-aisiais sėkmingiausiai jas baigė. Sėkmė šiuo atveju lygi abiturientų pelnytiems šimtukams, o jais Nacionalinio egzaminų centro vertintojai apdovanojo „Saulės“ gimnazijos moksleivius Moniką Gerybaitę (ji šimtą balų gavo net per du valstybinius egzaminus!), Ernestą Simaitytę, Gabrielę Žilinskaitę, Paulių Mitkų, Rytį Buterlevičių, Eriką Mažeiką, kuliškę Mildą Pieškutę ir rietaviškę Ramintą Mineikaitę. Šaunus jaunimėlis!
Metų atstumtieji
Toliau dairydamiesi po mokyklas Metų atstumtųjų vardą suteikėme Nausodžio pagrindinės mokyklos pradinukams – pirmokams, antrokams ir trečiokams, kurių tėvai tik rugpjūčio pabaigoje sužinojo, kad neformuojama pirma, antra ir trečia klasės, o tai reiškia, kad vaikai mokykloje nelaukiami. Žinia, kad pradinukams reikia ieškoti kitos mokymo įstaigos, tėvams gal ir nebūtų buvusi tokia pribloškianti, jei mokyklos direktorius Edmundas Sausdravas būtų laiku ją pranešęs.
Metų ambasadoriaiIr šis titulas teko moksleiviams – „Saulės“ gimnazijos mokinių grupei, kuri kartu su mokytojomis Vilma Mosteikiene ir Saverina Pranckevičiene Lietuvai atstovavo Strasbūre, Europos Parlamente, organizuotame visos Europos jaunimo renginyje „Euroscola day“.
Puikiu Plungės ir Lietuvos ambasadoriumi pabuvo ir Alfonso Vildžiūno vadovaujamas Plungės kultūros centro kamerinis choras, kuris liepos 5-ąją dainas traukė Jungtinėse Amerikos Valstijose, Čikagoje, surengtoje 10-ojoje Šiaurės Amerikos lietuvių dainų šventėje.
Metų prisistatymas
Sausį, įžengusi į Mykolo Kleopo Oginskio 250-osioms gimimo metinėms skirtus metus, Plungė reprezentavosi Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“, surengtoje tarptautinėje turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodoje „Adventur“. Joje dalyti reklaminiai leidinukai apie mūsų savivaldybę, surengta konferencija „Plungės kraštas – Oginskių kraštas“, parodytas plungiškės Gintarės Gurevičiūtės ir emigranto Juliaus Miltenio sukurtas filmas „Aš – Plungė“.
Nė kiek ne prasčiau rugsėjį Vilniuje prisistatė ir Žemaičių Kalvarija, kuri 2016-aisiais tampa Mažąja Lietuvos kultūros sostine. Smagiai nusiteikę kalvariškiai „Tautų mugėje“ sostinėje pristatė savo tradicijas, kultūrą ir, žinoma, kulinarijos paveldą. Sakė sulaukę puikiausių atsiliepimų.
Metų atsisveikinimas
Ernesto Hemingway’aus kūrinys „Atsisveikinimas su ginklais“ – savotiškas Plungės Mykolo Oginskio meno mokykloje susiklosčiusios padėties atspindys. Mat baigiantis metams perkeltine prasme su ginklais atsisveikino šios ugdymo įstaigos direktorė Genovaitė Žiobakienė, mokyklai vadovavusi net 32 metus. Nors meras A. Klišonis ir tikina, kad direktorė pasiduoda amžiui, kelia baltą vėliavą ir traukiasi savo noru, bet niekam ne paslaptis, kad prieš tai ir ginklais buvo pažvanginta.
Tęsinys – kitame numeryje.