
Vasario 21 dieną Rietave surengtoje konferencijoje pasirašytas ketinimų protokolas dėl Žemaitijos inovacijų centro (ŽIC) steigimo buvusios Žemaitijos kolegijos pastate.
Į konferenciją „Kokį plėtros kelią renkasi Vakarų Lietuva“ suvažiavo daug garbingų svečių. Pranešimus skaitė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas, žemės ūkio ministro patarėja Giedrė Pupšytė, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Arūnas Plinkšys.
Prieš jiems lipant į tribūną, svečiams ir rietaviškiams Mykolo Kleopo Oginskio polonezą „Atsisveikinimas su Tėvyne“ atliko meno mokyklos mokinės.
Sveikinimo žodžius tarė Rietavo savivaldybės vadovas Antanas Černeckis. „Būtų tiesiog nepadoru nepapasakoti jums Rietavo istorijos“, – sakė meras, kviesdamas susirinkusiuosius prisiminti kunigaikščių Oginskių valdymo metus, Savivaldybės įkūrimo laikotarpį ir per pastaruosius dvidešimt metų nuveiktus darbus.
Būta įvykių, kurie miesto gyvenimą nuspalvino niūresnėmis spalvomis. Vienas jų – kolegijos uždarymas.
„2016 metais Vyriausybė nusprendė uždaryti Žemaitijos kolegiją. Nors jos turto valdymas ir perduotas Plungės technologijų ir verslo mokyklai (TVM), kaip ir buvo galima tikėtis, mokinių skaičius dar labiau sumažėjo. Liko didžiulis kompleksas su gerai įrengtomis laboratorijomis, bendrabutis, valgykla ir didžiulė spraga rengiant vidurinės grandies specialistus. Savivaldybė atsidūrė keistoje padėtyje – mūsų nuomonės likviduojant kolegiją niekas neklausė, o šiandien neturime jokios juridinės įtakos kasdien nykstančiam valstybės turtui. Plungės TVM šitiek pastatų nereikia, ji nepajėgi jų išlaikyti. Labai norėtųsi valstybinio požiūrio į tokių problemų sprendimą. Gaila, kad kartais metame didžiulius pinigus naujų statinių statybai, o gerai įrengtiems leidžiame sugriūti“, – kalbėjo Savivaldybės vadovas A. Černeckis.
Pasak mero, dabar būtų pats laikas nykstančiame turte (daugiau nei 7 tūkst. kv. m) pradėti veiklą. Rietave galėtų atsirasti Žemaitijos inovacijų centras, kuriame dirbant su kitomis savivaldybėmis būtų įgyvendinami bandomieji sprendimai. „Savivaldybė stengiasi išjudinti susidariusią situaciją, tačiau reikalinga ministerijų, Seimo narių, mokslo ir verslo žmonių, kurie neabejingi tam, kaip gyvens žmonės ne tik Vilniuje, bet ir likusioje Lietuvoje, pagalba ir palaikymas“, – tikino A. Černeckis.
Savo patirtimi, kaip bankrutavusios gamyklos bazėje buvo įkurtas Haldos vietos verslo centras, tiesiogiai iš Švedijos dalijosi Karlshamno savivaldybės atstovė Marie Bjorck.
Be jau minėtų svečių, pranešimus pristatė Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto dekanė prof. dr. Astrida Miceikienė, Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė, prof. habil. dr. Antanas Svirskis, Kelmės rajono ūkininkas Marijus Čekavičius, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Vėžaičių filialo direktorė Virginija Lukšienė.
Emocingiausią kalbą rėžė Žemaitijos inovacijų centro steigimo iniciatorius Gintautas Kniūkšta. Kolegijos uždarymas ir nykstančių pastatų likimas pranešėjui – jautri tema, nes jis pats yra baigęs šią mokyklą. G. Kniūkšta atvirai išreiškė pasipiktinimą dėl Seimo nario Jurgio Razmos viešai (feisbuke) išsakytų minčių, kuriomis politikas pasidalijo po susitikimo, vykusio Plungės TVM. Salėje buvęs J. Razma bandė apginti savo poziciją, bet pranešėjas jam tokios progos nesuteikė. Tiesa, vėliau už audringą reakciją jis parlamentaro atsiprašė.
G. Kniūkšta apžvelgė pagrindines galimas ŽIC veiklos kryptis: mokymas ir perkvalifikavimas įgyvendinant mokymosi visą gyvenimą principą; mokslo pasiekimų įgyvendinimas, eksperimentinė plėtra ir inovacijų diegimas; regiono verslo inkubavimas ir plėtra; palaikomosios paslaugos regiono verslininkams ir tyrėjams; inovacijų ir naujųjų technologijų pritaikymas, įvairių paslaugų teikimas privačių miškų sektoriuje; regioninis kooperacijos ir kitų paslaugų plėtojimas panaudojant ŽIC infrastruktūrą.
Visos šios veiklos kryptys išvardytos ir tądien pasirašytame ketinimų protokole dėl Žemaitijos inovacijų centro steigimo. Pasirašydami šį dokumentą steigėjai įsipareigojo viešąją įstaigą ŽIC įkurti iki 2020 metų kovo 30 dienos.
Protokolą pasirašė Rietavo savivaldybės meras A. Černeckis, Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis, Lietuvos mokslininkų sąjungos pirmininkas prof. dr. Jonas Jasaitis, Telšių rajono ūkininkas Vytautas Kondratas, Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė D. Matukienė ir Vilniaus universiteto kokybės vadybos magistro studijų programos pirmininkas, Lietuvos mokslininkų sąjungos tarybos narys dr. Dalius Serafinas.
Baigiantis konferencijai, A. Černeckis padėkojo visiems, palaikantiems ŽIC steigimo idėją: „Ačiū visiems, kurie buvote kartu, visiems, kurie palaikote mūsų sprendimą. Tikiuosi, kad buvęs kolegijos pastatas taps vieta, kur po vienu stogu bus padaryta daug gražių darbų.“