
2023 metus viešoji įstaiga Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) baigė su 15 tūkst. eurų nuostoliu. Apie mažėjantį prie poliklinikos prisirašiusiųjų gyventojų skaičių, palaikomojo gydymo ir globos paslaugų poreikio sumažėjimą kalbėta per Rietavo savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės paramos komiteto posėdį, vykusį balandžio 17 dieną.
Kai kurių paslaugų poreikis sumažėjo
Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro 2023 m. metinių ataskaitų rinkinį, tiksliau, tą dalį, kurioje kalbama apie paslaugas, pristatė gydymo įstaigos direktorius Mindaugas Marozas.
Rietavo PSPC paslaugas teikia poliklinikoje, Daugėdų medicinos punkte, 24 lovų Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje. Kaip sakė M. Marozas, 2023-iaisiais, lyginant su 2022 m., slaugos ir palaikomojo gydymo lovadienių skaičius sumažėjo 6,7 proc., o globos skyriaus – 14,8 proc. Tikėtina, poreikis „susitraukė“ dėl to, kad slaugos paslaugos pacientams yra teikiamos jų namuose.
Poliklinikos pacientų skaičius ataskaitiniais metais taip pat sumažėjo, tačiau nežymiai – nuo 1 509 iki 1 490 prisirašiusiųjų. O štai apsilankymų pas gydytojus skaičius auga (12 proc. didėjimas). Komiteto nariams bandant suprasti, kas lemia apsilankymų skaičiaus didėjimą net tada, kai mažėja pacientų skaičius, kaip viena iš galimų priežasčių įvardytas visuomenės senėjimas.
„Vyresni žmonės mėgsta lankytis pas gydytojus, kartais ir be rimtos priežasties…“ – nuskambėjo tokie ir panašūs samprotavimai.
Pasiekta, kad beveik trečdaliu išaugo prevencinių sveikatos priežiūros paslaugų apimtys. Tačiau, kaip pastebima ataskaitoje, rodikliai galėtų būti ir geresni – kvietimai dalyvauti gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programoje buvo išsiųsti 90 pacienčių, o dėl citologinio tepinėlio paėmimo atvyko tik 33. Ypač mažai domimasi priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos, atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programomis.
Metus baigė nuostolingai, bet optimizmo nepraranda
Rietavo PSPC finansinę padėtį apžvelgė vyr. finansininkė Stanislava Klovienė. Kaip jau minėjome, 2023-ieji užbaigti su nuostoliu. „Minusą“ lėmė tai, kad minimali mėnesinė alga didėjo 15 proc., o įkainiai už medicinos paslaugas – tik 7,5 proc.
Atleidžiamiems darbuotojams išmokėtos išeitinės išmokos, 14,5 proc. išaugusios išlaidos darbo užmokesčiui – dar keletas priežasčių, dėl kurių patirtas nuostolis.
S. Klovienė neslėpė: „Paskaičiavome, kad per pirmąjį šių metų ketvirtį slaugos paslaugos poreikis vėl išaugo. Todėl tikimės, kad šiemet įstaiga gyvens geriau.“
Įstaigos direktorius priminė, kad PSPC koordinuos įkurto Sveikatos centro veiklą, o už numatomas gauti projektines lėšas planuoja kosmetiškai aptvarkyti poliklinikos patalpas, atnaujinti įrangą, baldus. Kalbėjo ir apie naują iššūkį – gyventojų pavėžėjimo į gydymo įstaigas paslaugos koordinavimą. Specialistų trūkumas įvardytas kaip didžiausia įstaigos problema.
Išsiaiškinus visus rūpimus klausimus, posėdžiautojai pritarė, kad ataskaitų rinkinys būtų teikiamas tvirtinti Savivaldybės tarybai.
Neprieštarauta ir sprendimo projektui, kuriuo siūloma suteikti Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centrui kandidato statusą gauti skaidrios asmens sveikatos priežiūros įstaigos vardą. Komisijos, kuri vertino PSPC atitiktį skaidrios asmens sveikatos priežiūros įstaigos vardo suteikimo kriterijams, nuomone, PSPC atsparumo korupcijai indeksas – 99 balai.
„Toks sprendimas būtų paskata, raginimas, tam tikras spyris eiti teigiama linkme ir, jeigu yra kokių trūkumų, juos šalinti“, – kalbėjo meras Antanas Černeckis.
Į tarybą be diskusijų deleguotas Rietavo savivaldybės 2024 m. socialinių paslaugų planas. Taip pat sprendimo projektas dėl socialinės globos kainos patvirtinimo, kuriuo siūloma Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro teikiamos trumpalaikės socialinės globos kaina: suaugusiam ir senyvo amžiaus asmeniui su negalia – 1 650 eurų per mėnesį; suaugusiam ir senyvo amžiaus asmeniui su sunkia negalia – 1 650 eurų per mėnesį.
Nepritarė siūlomai sudėčiai
Šiek tiek strigta aptariant galimą Rietavo savivaldybės bendruomenės sveikatos tarybos sudėtį. Į šią tarybą buvo siūlomi: Jolita Alseikienė – Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja (pirmininkė); Egidijus Gricius – Savivaldybės tarybos narys; Alina Jurkienė – Liolių seniūnaitė; Snieguolė Rimkūnė – Giliogirio bendruomenės pirmininkė; Danutė Stončiuvienė – Rietavo socialinių paslaugų centro direktorė; Indrė Viršilaitė – Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė.
Su tokiu „sąstatu“ nesutiko Viktoras Krajinas. Socialdemokratui atrodė neteisinga, kad Sveikatos ir socialinės paramos komiteto pirmininkui E. Griciui pasiūlyta dirbti Bendruomenės sveikatos taryboje, o kitiems nariams – ne: „Mums to niekas nesiūlė. Be to, Savivaldybės administracijoje yra ir daugiau žmonių, išmanančių apie sveikatą, jaunimo reikalus, alkoholio ar narkotikų žalą.“
Partijos kolegos poziciją, kuri, pasak mero A. Černeckio, – tik prieštaravimas iš principo, palaikė ir Vytautas Blažaitis. Balsavimo būdu priimtas sprendimas iki Savivaldybės tarybos posėdžio vietoj E. Griciaus į siūlomą Rietavo savivaldybės bendruomenės sveikatos tarybos sudėtį įtraukti kitą asmenį.
Pats E. Gricius sakė visiškai neprieštaraujantis dėl to, kad jam sumažės papildomo darbo.
Be diskusijų į tarybą deleguotas sprendimo projektas dėl Rietavo savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemonių vykdymo 2023 m. ataskaitos patvirtinimo. Klausimų nekilo ir dėl Rietavo savivaldybės būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijų mokėjimo ir permokėtų kompensacijų grąžinimo tvarkos aprašo.