Per spalio 9 dieną vykusį Rietavo savivaldybės kolegijos posėdį aptarti klausimai, susiję su kelių tvarkymu, saulės elektrinių įrengimu, valstybinės žemės valdymo kaimo teritorijose perėmimu. Taip pat nuspręsta dėl artimiausio Savivaldybės tarybos mažumos posėdžio sušaukimo.
„Kauno šilas“ prašo koreguoti prioritetinių kelių sąrašą
Rietavo savivaldybėje, kaip ir kituose regionuose, keliai tvarkomi pagal Savivaldybės tarybos sudarytą prioritetinių kelių sąrašą. Vis dėlto, pasikeitus aplinkybėms, eiliškumas gali būti koreguojamas. Viena iš tokių aplinkybių – finansinis gyventojų ar verslo prisidėjimas. Būtent tokį siūlymą dėl Šilo gatvės pateikė uždaroji akcinė bendrovė „Kauno šilas“, kurios padalinys „Šiloporas“ įsikūręs Kalakutiškės kaime.
Kolegijos posėdyje padalinio vadovė Lina Vaičiulienė kalbėjo: „Įmonė gyvuoja nuo 2008 metų. Turime šešias sunkiasvores transporto priemones, keliu važiuoja darbuotojų transportas ir klientai į parduotuvę. Labiausiai kelio būkle ir skundžiasi parduotuvės klientai. Įmonės „Kauno šilas“ valdyba, siekdama spręsti problemą, parašė Savivaldybei prašymą sutvarkyti atkarpą nuo pagrindinio kelio iki „Šiloporo“ (maždaug 200 metrų) ir žada ženklų finansinį prisidėjimą.“
Iš esmės į verslo iniciatyvą prisidėti prie infrastruktūros gerinimo pažiūrėta palankiai, nes, sutvarkius minėtąjį ruožą, judėjimo sąlygos pagerėtų ir šalia esančių įmonių transportui.
Diskutuota, kaip užsitikrinti garantiją, kad, Savivaldybei paruošus techninį projektą, verslas nepasitrauktų. Mėginta išsiaiškinti, kokia pinigų suma įmonei yra ženklus prisidėjimas.
Kolegijos narys Mikas Jusys domėjosi, kokią įtaką kelių reitingavimas iš naujo padarytų šiuo metu sąrašo viršuje esantiems projektams, ar nepasikeistų Pievų gatvės remonto planai. Mero Antano Černeckio nuomone, Pievų gatvėje darbai bus pradėti dar šį rudenį, tad Šilo gatvės pakėlimas į aukštesnę poziciją eilėje projektui įtakos neturėtų.
Aptarus visus niuansus, nuspręsta pavesti Savivaldybės administracijos specialistams apklausti įmones ir sužinoti, kiek preliminariai galėtų kainuoti privažiuojamojo kelio prie „Šiloporo“ tvarkymo darbai. Vietos politikų manymu, žinodama preliminarią kainą, įmonė galėtų tvirtai apsispręsti, ar nori prisidėti ir koks tas prisidėjimas būtų.
„Minimos gatvės vieta prioritetinių kelių sąraše priklausys nuo to, kiek procentų išlaidų įmonė sutiks dengti. Kai bus galutinis apsisprendimas, galėsime ruošti techninį projektą“, – paaiškino meras A. Černeckis.
Planuoja įrengti 8 saulės elektrines
Su Savivaldybės kolegijos nariais meras pasidalijo planais įrengti saulės elektrines ant bendruomeninių pastatų Medingėnuose, Pelaičiuose, Daugėduose, Labardžiuose. Taip pat ant pastato, kuriame įsikūręs Tverų vaikų dienos centras, Rietavo socialinių paslaugų centro, Savivaldybės administracijos pastato ir Palangos gatvės 26-ojo namo, kuriame įruošti socialiniai būstai.
Pasak Savivaldybės vadovo, saulės elektrinės – gana nebrangus ir greitai įgyvendinamas projektas. Kaip parodė elektrinės, įrengtos ant Lauryno Ivinskio gimnazijos ir vaikų lopšelio-darželio Rietave, Tverų gimnazijos pastatų stogų, investicija atsiperka per gana trumpą laiką.
Merui A. Černeckiui papasakojus, kad būta planų elektrinę įrengti ir ant muziejaus, tačiau kelią tam užkirto paveldosaugininkai, Savivaldybės kolegijos narys Albinas Maslauskas pasiūlė apsvarstyti nutolusių elektrinių įsigijimo galimybę.
Baigiant diskusiją nuspręsta pasidomėti ir nutolusių elektrinių įsigijimo galimybėmis ir sąlygomis.
Perimti žemės kaimuose valdymo neskubės
Vykstant žemės valdymo ir naudojimo pertvarkai savivaldybėms perduotas valstybinės žemės miestuose valdymas. Perėmus šią funkciją Rietavo savivaldybėje susidurta su nemažais iššūkiais, todėl posėdžiautojai nusprendė neskubėti su valstybinės žemės valdymo perėmimu kaimų teritorijose.
Kaip sakė meras A. Černeckis: „Per 34 metus Nacionalinė žemės tarnyba pridarė daugybę klaidų – kurį sklypą bežiūrime, ten problema. Savivaldybei perimti valdyti ir žemę kaimuose būtų rizikinga vien dėl to, kad trūksta specialistų, o su savivaldybės tarnautojų atlyginimu jų ir neprisikviesime. Esu atsargus. Susilaikykime. Jeigu susireguliuos miestų žemės tvarkymas, gal į ateitį ir bus galima pagalvoti.“
Mažumos valanda – lapkričio mėnesį
Posėdžiui baigiantis nuspręsta, kad lapkričio mėnesį posėdžiauti bus sukviesti Savivaldybės tarybos mažumos atstovai.