Valstybę kuria žmonės. Nuo jų meilės tėvynei, energijos, darbų ir idėjų priklauso šalies stiprumas ir gebėjimas būti laisvai. Lietuvai minint šimtmetį, pagerbiami nusipelnę ir šimtametes tradicijas išlaikę bendruomenių nariai, objektai, iniciatyvos. Per Žolinę tokia šventė surengta Tveruose.
Aktyviausiems – gražiausio ąžuolo palikuonys
Tarp visų šventinį trečiadienį miestelyje vykusių renginių ryškia nata suskambėjo „Tautos šimtamečių ąžuolų“ apdovanojimų ceremonija. Ta proga į Tverus – Lietuvos mažąją kultūros sostinę – suvažiavo nominacijų laimėtojai iš Telšių regiono.
Susirinkusiuosius pasveikino žemės ūkio ministro patarėja Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė. Viešnia negailėjo gražių žodžių žmonėms, kurie nuoširdžiu darbu įneša savo svarų indėlį į Lietuvos kaimo gerovę. „Jūsų dėka mūsų regionai tampa vis stipresni, todėl norime įteikti po ąžuoliuką – seniausio Lietuvoje Stelmužės ąžuolo palikuonį. Šie ąžuoliukai nėra sudaiginti iš gilės – išaugo mokslininkų laboratorijose. Šiandien gausite tik jų sertifikatus, bet kai stelmužiukai sustiprės, perduosime Jums, kad globotumėte juos ir užaugintumėte stipriais ąžuolais. Ir Jūs būkite stiprūs ąžuolai, įleiskite savo šaknis giliai į Lietuvos žemę“, – linkėjo nominacijų laimėtojams V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Renginio vedėjas Deivis Norvilas, pradėdamas ceremoniją, priminė antrą tūkstantmetį įpusėjusią Stelmužės ąžuolo istoriją ir džiaugėsi, kad yra žmonių, kurie kaip tie ąžuolai myli savo tėvynę ir savo šaknimis laiko ją tvirtai apglėbę.
Žemės ūkio ministerija užsimojo apdovanoti 150 laimėtojų – kiekviename regione po penkiolika. Lygiai tiek stelmužiukų sertifikatų išdalyta ir Tveruose.
Rietaviškiams – ir mero dėmesys
Rietavas gali didžiuotis, kad net keturi ąžuoliukai suleis šaknis šio krašto žemėje.
„Šimtmečio amatų puoselėtoju“ paskelbtas rietaviškis Algirdas Krajinas. Žmogus, kuris nuo pat jaunystės puoselėjo idėją išsaugoti medinių žaislų gamybos tradicijas. Pirmąjį žaislą – vežėčias – išdrožė anūkams, nes matė, kokie nekokybiški yra rinką užpildę plastikiniai žaislai iš Kinijos. Prie vežėčių reikėjo arkliuko, prie arkliuko – namelio. Taip natūraliai ir auga medinių rankų darbo žaislų asortimentas.
Ekologiniam Jusių ūkiui atiteko nominacija „Šimtmečio verslininkas“. Ūkininkai Raimonda ir Arvidas Jusiai prieš dvylika metų iš Klaipėdos atsikėlė gyventi į Lopaičius. Kupini optimizmo ir idėjų, jie atvažiavo į nuošalų Žemaitijos kampelį, kad įgyvendintų savo svajones. Viena jų – namų restoranėlio atidarymas. Ne iš karto imtasi idėjos realizavimo, į tikslą eita pamažu, bet lopaitiškiai išdrįso žengti žingsnį ir jau šiandien džiaugiasi restoranėliu.
Tarp apdovanotųjų – ir Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus. Įstaigai skirta nominacija „Regiono šimtmečio palikimas“. Istoriniame pastate, kuriame 1872–1903 metais veikė kunigaikščio Bogdano Oginskio muzikos mokykla, įsikūrusi įstaiga per savo veiklos metus iš naujo atrado ir pristatė kunigaikščių Oginskių paveldą. Organizuojami tarptautiniai Oginskių festivaliai Rietave ir Lietuvos dvaruose. 2015-uosius Seimas buvo paskelbęs Mykolo Kleopo Oginskio metais. M. K. Oginskio 250-osios gimimo metinės taip pat įtrauktos į UNESCO minimų sukakčių kalendorių.
Rietavo, Kupiškio, Plungės ir Telšių vietos veiklos grupių vykdomo „Pieno kelio“ vadovei, Rietavo turizmo ir verslo informacijos centro direktorei Laimai Dockevičienei teko garbė atsiimti nominaciją „Versliausia Lietuvos šimtmečio bendruomenė“.
Rietavo bendruomenės narius, pagerbtus „Tautos šimtamečių ąžuolų“ apdovanojimais, sveikino ne tik renginio organizatoriai – Žemės ūkio ministerijos atstovai, bet ir Savivaldybės meras Antanas Černeckis.
Nominacijų laimėtojai iš kitų aplinkinių rajonų, deja, tokio valdžios dėmesio nesulaukė.
Plungės rajoną garsina bendruomenių darbai
Daug puikių ir aktyvių žmonių gyvena Plungės rajone, Kuliuose, tad miestelyje greitu laiku gali suvešėti ne vienas stelmužiukas.
Nominacija „Už pagalbą ir gerą žodį“ apdovanota Kulių bendruomenės „Alantas“ pirmininkė, kultūros darbuotoja Agnė Alčauskienė. O pati bendruomenė už kraštotyros muziejaus atkūrimą paskelbta „Šimtmečio tautiškiausia bendruomene“.
Nominacija „Šimtmečio mokytojas“ įteikta buvusiai pedagogei Giedrutei Idzelienei, kuri visą savo gyvenimą paskyrė Kulių krašto žmonių muzikiniam lavinimui.
Ąžuolų parkas augs ir Žemaičių Kalvarijos seniūnijoje
Nominacija „Šimtmečio mokytojas“ pagerbtas ir geografijos mokytojas, Žemaičių Kalvarijos seniūnijos bendruomenės „Gardai“ pirmininkas, aktyvus saviveiklininkas Bronius Kleinauskas. Jis apdovanotas už savo krašto garsinimą, poeto Vytauto Mačernio kūrybos puoselėjimą, šviečiamąją veiklą.
Bendruomenė „Gardai“, įgyvendinusi projektą „Švarus kūnas, švari siela – sveikatos ir energijos šaltinis“, tapo nominacijos „Šimtmečio projektas“ savininke. Ir tai dar ne viskas. Bendradarbiaudama su Amerikos ir Baltijos labdaros fondu bendruomenė įgyvendina daug socialinių projektų, padeda sunkiau gyvenančioms šeimoms, rūpinasi bendruomenės narių kultūriniu gyvenimu. Už tai „Gardams“ įteikta nominacija „Bendruomenė, išgarsinusi Lietuvą Europoje ar pasaulyje“.
Į Šarnelę nukeliavo nominacija „Už tai, kas pamiršta sena, atrasta naujai“. Šis apdovanojimas šarneliškių bendruomenei skirtas už prieigų prie kultūros objektų sutvarkymą.
Verslininkui Vidmantui Jonikai už geranorišką paramą, prisidėjimą prie kultūros puoselėjimo, nuolatinį Šarnelės bendruomenės veiklos ir renginių rėmimą atiteko nominacija „Šimtmečio dovana“.
Telšiškiams – trys nominacijos
Nominacija „Šimtmečio atradimas“ atiteko Telšių rajono Lauko Sodos bendruomenei, kuri vadovaujama pirmininko Juozo Dapkaus nuveikė daugybę gražių darbų gražindama savo gyvenamąją aplinką. „Šimtmečio linksmiausiaisiais“ paskelbta Eigirdžių bendruomenė. Nominacija „Jauniausias šimtmečio lyderis“ skirta Degaičių kaimo jaunimui.
Pasveikino seniūnas
Kai visi sertifikatai buvo įteikti, laimėtojus ir renginio organizatorius, atvežusius į miestelį tokią puikią šventę, Žolinės proga pasveikino Tverų seniūnas Antanas Zalepūgas.
Apdovanojimų ceremoniją vainikavo nuostabus Renatos ir Deivido Norvilų dueto koncertas.