
Penktadienį Plokščių kaime buvo sujudimas kaip reta – visuomenei oficialiai pristatytas rekonstruotas, vienintelis toks visoje Europoje Šaltojo karo muziejus. Į jo atidarymą sugužėjo gausus būrys prie rekonstrukcijos prisidėjusiųjų ar šiaip susidomėjusiųjų. Plokščiuose ta proga lankėsi ir LR krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė bei LR Seimo narys Jurgis Razma.
Šiek tiek istorijos
Šaltojo karo muziejus įrengtas viename iš pirmųjų Sovietų Sąjungoje buvusiame požeminiame balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse, pastatytame 1962 metais.
1963-1978 metais čia dislokuotos keturios vidutinio nuotolio balistinės raketos SS-4, apginkluotos dviejų megatonų galios termobranduolinėmis galvutėmis. Raketos buvo nutaikytos į Vakarų Europos šalis.
Muziejaus istorinė ekspozicija pasakoja apie penkis dešimtmečius trukusį Šaltąjį karą – vieną iš garsiausių ir pavojingiausių karinių konfliktų istorijoje. Čia pateikiama vaizdinė ir grafinė medžiaga apie kažkada buvusios visiškai slaptos sovietinės imperijos branduolinės ginkluotės organizavimo ir veikimo principus, taip pat demonstruojami kovinių raketų, kitų Šaltojo karo ginkluotės rūšių pavyzdžiai bei maketai.
Dar prieš rekonstrukciją buvusią požeminę raketų paleidimo aikštelę, vadinamąją militarizmo ekspoziciją, kasmet aplankydavo apie 16 tūkstančių turistų. Susidomėjimas jau anksčiau buvo nemažas, o dabar tikimasi dar didesnio antplūdžio.
Pasitiko „kareiviai“
Penktadienį lankytojus jau prie įvažiavimo į muziejaus teritoriją pasitiko „griežtai“ nusiteikę, rusiškai kalbantys „kareiviai“, klausdami, kas čia ir ko atvyko. Kiekvienam lankytojui jie prisegė po simbolinį ženkliuką – „praėjimo raktą“.
Vėliau laukė kitos atrakcijos: buvo galima „pasitikrinti sveikatą“ specialiai tam įrengtame medicinos punkte, pasivaišinti kiek įtartinai atrodančiu gėrimu (iš butelio su perbraukta kaukole) ar nusifotografuoti prie karinės instaliacijos.
Prieš pat oficialią atidarymo ceremoniją surengta spaudos konferencija, kurios metu apie muziejų, jo rekonstrukciją, be R. Juknevičienės ir J. Razmos, kalbėjo: Žemaitijos nacionalinio parko (ŽNP) direktorius Giedrius Norvaišas; pagrindinio projekto vykdymo rangovo UAB „Plungės Jonis“ valdybos pirmininkas Jonas Varkalys; buvęs ŽNP direktorius, dabar LR Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius Vidmantas Bezaras; UAB „Ekspozicijų sistemos“ direktorius, muziejaus ekspozicijų dizaineris Vilius J. Lunevičius; VšĮ „Karo paveldo centras“ direktorius, muziejaus ekspozicijų autorius Vladimiras Orlovas; LR Ūkio ministerijos Turizmo politikos skyriaus vyriausioji specialistė Lidija Bajarūnienė, Plungės rajono savivaldybės meras Albinas Klimas.
G. Norvaišas susirinkusiesiems trumpai priminė buvusios raketų bazės istoriją ir pabrėžė, jog pirmajam idėja atgaivinti muziejų kilo tuometiniam ŽNP direktoriui V. Bezarui.
„Muziejų sukūrėme taip, kad jame apsilankęs žmogus išeitų susimąstęs. Šaltasis karas tikrai buvo, jo metu ir Lietuvai grėsė didžiulė grėsmė“, – sakė V. Orlovas. Jis pasidžiaugė, kad šiemet muziejaus rekonstrukcijos projektui suteiktas Lietuvos metų gaminio medalis.
Kainavo apie 5, 7 mln. Lt
Anot J. Varkalio, bendra rekonstrukcijos projekto sąmatinė vertė – apie 5, 7 mln. Lt. Lėšos gautos iš Europos Sąjungos.
Seimo narys J. Razma prisiminė, kad į raketų bazę teko atsivežti tuometį LR ūkio ministrą Dainių Kreivį. Išvydęs, kokį potencialą turi ši unikali vieta, ministras „palaimino“ ŽNP parengtą projektą, gautas finansavimas.
„Mano kartai tai buvo mūsų gyvenimas, šiurpi tikrovė. Džiugiu, kad šiandien jaunimas galės pačiupinėti istoriją. Norėtųsi palinkėti, kad šis objektas visada liktų tik muziejumi“, – spaudos konferencijos metu, prisimindama Šaltojo karo laikotarpį, kalbėjo R. Juknevičienė.
Po oficialios atidarymo ceremonijos kalbų, iššovus simbolinę „raketą“ (tiksliau – žiedlapių petardą), vieni sugužėjo apžiūrėti militarizmo ekspozicijos, kiti – ragauti kareiviškos košės.