Šateikių seniūnijoje – neeilinė situacija, kuri Plungės rajone susiklostė bene pirmą kartą: nuo pareigų laikinai nušalinta seniūnė Simona Arytė-Lauciuvienė. Nuo gegužės 10 dienos Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nušalintos seniūnės atžvilgiu pradėtas tyrimas gavus informacijos apie galimai jos darytą psichologinį spaudimą vienam iš minėtosios seniūnijos darbuotojų. Pati S. Arytė-Lauciuvienė kaltinimus neigia ir yra įsitikinusi, jog šis sprendimas susijęs su tuo, kad jos asmenybė neparanki valdžioje esantiems liberalams. „Sprendimas nušalinti priimtas po to, kai nepaklusau ir savo noru nepasitraukiau iš pareigų“, – tvirtina seniūnė, neigianti jai mestus kaltinimus dėl netinkamo elgesio su vienu iš savo darbuotojų.
Žodinis darbuotojo skundas
Kaip „Plungei“ komentavo Savivaldybės administracijos direktorius Dalius Pečiulis, Šateikių seniūnė nuo pareigų laikinai nušalinta gavus žodinį jau buvusio vieno Šateikių seniūnijos darbuotojo skundą.
„Seniūnė nušalinta dėl galimo psichologinio smurto darbuotojo atžvilgiu. Šiuo metu negaliu daugiau konkretizuoti, nes vyksta tyrimas. Buvo suformuota komisija iš, mano manymu, kompetentingų Savivaldybės administracijos darbuotojų. Tikiuosi nešališko tyrimo. Tyrimas atliekamas kol kas tik Savivaldybės administracijos. Neturiu žinių, kad tas galimai psichologinį smurtą patyręs darbuotojas būtų kreipęsis į kitas institucijas“, – kalbėjo direktorius.
Seniūnės darbas – be priekaištų
D. Pečiulis plačiau komentuoti situacijos nenorėjo, esą kad būtų išvengta galimų interpretacijų, o viskas bus aišku pasibaigus tyrimui, kuris gali užtrukti ir keletą savaičių. Direktorius neigė kalbas, kad esą jis jau anksčiau siūlęs Šateikių seniūnei trauktis iš einamų pareigų savo noru. „Pats asmeniškai nesiūliau, o dėl kitų asmenų nenorėčiau komentuoti“, – atsakė jis. Paklaustas, ar anksčiau jam kaip tiesioginiam seniūnės vadovui yra tekę gauti skundų dėl netinkamo S. Arytės-Lauciuvienės elgesio, administracijos vadovas vėlgi nenorėjo detalizuoti, tačiau dėl darbo seniūnei priekaištų neturintis. „Aišku, visada visi gali dirbti geriau, bet dėl Šateikių seniūnės atliekamo darbo – ne, nusiskundimų neturiu“, – teigė D. Pečiulis.
Kol vyksta tyrimas, Šateikių seniūnijos vadovavimas laikinai patikėtas Platelių seniūnui Robertui Šimkui.
Seniūnė: „Nušalinimas – siekis pademonstruoti galią“
S. Arytė-Lauciuvienė Šateikių seniūnijai vadovauja gana neseniai – nuo 2022-ųjų metų. Vos tik atėjusi dirbti seniūnė akcentavo, kad jos tikslas – išjudinti vietos žmones, siekti aktyvesnio ir įdomesnio gyvenimo seniūnijoje. Iš viešojoje erdvėje matomos informacijos panašu, kad taip ir įvyko – ne kartą šateikiškiai džiaugėsi naujais įgyvendintais projektais. Tad dėl ko susiklostė ši konfliktinė situacija, ar tikrai seniūnė netinkamai elgėsi su savo darbuotojais? Pakomentuoti paprašėme S. Arytės-Lauciuvienės.
– Nuo gegužės 10 dienos esate laikinai nušalinta nuo Šateikių seniūno pareigų. Dėl kokios priežasties tai buvo padaryta?
– Nuo pareigų buvau nušalinta todėl, kad prieš tai nesutikau savo noru iš jų pasitraukti. Kita, mano nuomone, priežastis – siekis pademonstruoti galią. Mano manymu, liberalai vadovai pasijuto lyg privačioje bendrovėje ir pamiršo, kad jiems atlyginimą moka mokesčių mokėtojai. Tokie galios trokštantys vadovai trypia visus, kurie jiems nepataikauja ar paprieštarauja. Tą, deja, patyriau ne tik aš. Tik galbūt aš vienintelė išdrįsau apie tai prabilti viešai ir pakovoti ne tik už save, bet ir už visą rajoną.
– Jums mestas kaltinimas naudojus psichologinį smurtą prieš vieną iš Šateikių seniūnijos darbuotojų. Yra pagrindo tokiam kaltinimui? Kas lėmė konfliktinę situaciją su darbuotoju?
– Tikriausiai visiems žinoma, kad parėjau dirbti į gana apleistą kaimo seniūniją. Teko įdėti daug pastangų ir skirti laiko, kad padėtis pagerėtų. Tvarkytis teko ne tik su apleistomis erdvėmis, bet ir su esama situacija kolektyve. Seniūnijų kolektyvai maži, tad kiekvieno seniūnijos darbuotojo indėlis yra reikalingas, svarbus ir matomas ne tik seniūnui, bet ir gyventojams. Deja, tenka pripažinti, kad daliai seniūnijos darbuotojų „valdiškas“ darbas buvo tapęs savotiška prieglauda ir galimybe pasiimti atlyginimą už minimalias pastangas. Mano nuomone, atlyginimas mokamas už darbą, o ne už atėjimą į darbą ir pasėdėjimą darbe. Tad natūralu, kad man, santykinai jaunam, aktyviam žmogui, pradėjus vykdyti pokyčius, galėjo kilti pasipriešinimas iš tų, kurie nenorėjo dirbti, tingėjo ar be konkrečios priežasties prieštaravo pokyčiams.
Ne paslaptis, kad mane nušalino pagal vieno buvusio seniūnijos darbuotojo skundą. Savivaldybės administracijos direktorius nurodė, kad esu nušalinama nuo darbo būtent dėl šio žmogaus žodinio pranešimo. Kitaip tariant, direktorius mane nušalino nuo darbo „pliotkų“ pagrindu. Antra, jei šis žmogus išties pateikė tokį pranešimą, jis privalo prisiimti teisinę ir moralinę atsakomybę už savo veiksmus. Turiu daugybę įrodymų, patvirtinančių, kad mane su juo siejo normalūs santykiai, ne kartą esu teikusi šiam žmogui pagalbą ir pademonstravusi didžiulį žmogiškumą jo atžvilgiu. Žinoma, šiuo žmogumi galėjo būti tiesiog pasinaudota siekiant pakenkti man.
– Kaip vertinate Savivaldybės administracijos sprendimą Jus laikinai nušalinti?
– Vertinu kaip neteisėtą, galimai turintį piktnaudžiavimo tarnybiniais įgaliojimais ar kitos nusikalstamos veikos požymių. Mano nuomone, nušalinimas yra nepagrįstas ir neteisėtas, kadangi yra priimtas nesilaikant esminių procedūrinių reikalavimų ir viešojo administravimo principų, bei yra neobjektyvus, priimtas tik po to, kai nepaklusau ir savo noru nepasitraukiau iš pareigų. Vertinu ir kaip siekį pagąsdinti mane ir visus kitus, kurie nepaklus neteisėtiems ponų nurodymams. Todėl kviečiu žmones nebijoti ir, sulaukus neteisėtų pavedimų ar nurodymų, nepaklusti jiems ir kreiptis į teisėsaugą. Teisine prasme vertinant, dėl nušalinimo matau daug pažeidimų, todėl teismui pateiktas keliolikos lapų skundas, kuriame prašoma nušalinimą nuo pareigų pripažinti neteisėtu. Atlyginimą man, kaip seniūnei, mokėjo ne meras ir ne administracijos direktorius. Kiek daugiau nei tūkstančio eurų per mėnesį atlyginimą man mokėjo mokesčių mokėtojai. Daug žmonių mane palaiko netgi viešai, o gyventojų pasipriešinimas politikų sprendimui patvirtina, kad šioje istorijoje pažeistas ir viešasis interesas.
– Kaip vertinate savo kaip seniūnės darbą? Gal sulaukėte priekaištų dėl netinkamo savo pareigų atlikimo iš Savivaldybės administracijos direktoriaus, seniūnijos gyventojų?
– Administracijos direktorius vos prieš keliolika savaičių iki nušalinimo mano tarnybinę veiklą įvertino labai gerai ir netgi aukštesniais balais, nei reikalinga seniūno pareigoms užimti. Be to, už labai gerą tarnybinių pareigų vykdymą administracijos direktorius man padidino darbo užmokestį. Ir tik po to, kai nesutikau su mero nurodymu trauktis iš pareigų, tas pats administracijos direktorius nušalino mane nuo pareigų. Žmogiškąja prasme iš dalies suprantu Dalių Pečiulį – jis galimai stengiasi paklusti mero nurodymams, norėdamas įtikti merui, nes būtent meras jį, partijos kolegos ir savo bičiulio sūnų, iš eilinio specialisto pareigų be konkurso paskyrė į vadovaujamas pareigas. Direktorius galimai bijo prarasti darbą ir atlyginimą, todėl tiesiog vykdo tai, kas jam liepiama. Tačiau teisine prasme nepateisinu tokio D. Pečiulio, kaip buvusio policijos pareigūno, elgesio – valstybės tarnautojas, įskaitant administracijos direktorių, privalo atsisakyti vykdyti neteisėtus nurodymus, turėjo galimybę nusišalinti nuo tokių veiksmų, turėjo kitų išeičių. Mano asmenine nuomone, D. Pečiulis šioje istorijoje yra paverstas, kaip liaudis sako, atpirkimo ožiu, tačiau jis galimai sąmoningai pasirinko kolektyvo ir visuomenės akyse būti tuo atpirkimo ožiu.
– Ar tiesa, kad prieš nušalinimą sulaukėte ne vieno raginimo iš savo tiesioginių vadovų pasitraukti iš seniūno pareigų savo noru?
– 2024 m. balandžio 3 d. buvau pakviesta pas administracijos direktorių Dalių Pečiulį ir jo pavaduotoją Jovitą Šumskienę. Abu – liberalai, į pareigas paskirti be konkurso. Susitikimo metu man leista suprasti, kad turiu pasitraukti iš Šateikių seniūno pareigų mero Audriaus Klišonio pageidavimu. Iš darbo neišėjau, tad už kelių dienų, 2024 m. balandžio 8 d., jau pats meras A. Klišonis žodžiu nurodė man pasitraukti iš Šateikių seniūno pareigų ir apie tai informuoti jį iki 2024 m. balandžio 12 d. Meras man aiškiai pasakė neturintis priekaištų dėl tarnybinių pareigų vykdymo, tačiau nurodė trauktis iš pareigų „dėl kitų priežasčių“. Manytina, kad tos priežastys yra politinės. 2024 m. balandžio 15 d. raštu pateikiau merui atsakymą – informavau, kad iš pareigų nesitrauksiu, taip pat parašiau suprantanti, kad meras galimai vykdo pažeidimą, versdamas mane palikti pareigas: meras sprendimus priima tik dėl Savivaldybės biudžetinių įstaigų ir viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra Savivaldybė) vadovų, tad jis galimai viršijo įgaliojimus, teikdamas nurodymus direktoriui pavaldžiam seniūnui trauktis iš pareigų. Kreipiausi į Valstybinę darbo inspekciją dėl patirto psichologinio smurto darbe, Valstybinė darbo inspekcija informavo pradėjusi tyrimą pagal pareiškėjos skundą. Ir galiausiai liberalai rado kitą priežastį atlaisvinti seniūnijos kėdę kažkam kitam – buvau nušalinta nuo pareigų pagal balandžio 25 d. seniūnijos darbuotojo pranešimo pagrindu pradėtą tarnybinio nusižengimo tyrimą.
– Kaip manote, kodėl sulaukėte raginimo trauktis iš pareigų?
– Mano nuomone, kažkam prireikė darbo vietos. Kaimo seniūnijose darbo vietų yra mažai, tad, manau, vyko prekyba pareigomis ar kažkam už kažką prireikė atsidėkoti pareigomis, kurias aš užėmiau. Tai yra neteisėta. Aš esu darbininkė, mylėjau savo darbą ir seniūnijos gyventojus, politikoje nedalyvauju, nepriklausau jokiai partijai, gerus santykius stengiuosi palaikyti su visais vadovais.
– Viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad Jūsų nušalinimas galimai susijęs su tuo, jog kreipėtės į atitinkamas institucijas – Generalinę prokuratūrą, Valstybinę darbo inspekciją – dėl Plungės rajono savivaldybės mero ir jo komandos galimai vykdomų pažeidimų. Pakomentuokite plačiau.
– Ne paslaptis, kad, liberalams reiškiant man raginimus ir (ar) nurodymus pasitraukti iš pareigų, galimus teisės pažeidimus įžvelgė teisėsauga. Daugiau komentuoti nenorėčiau, tiesiog galiu pridurti, kad teisėsauga, mano nuomone, yra patyrusi, stipri ir stebinti tuos, kurie galimai piktnaudžiauja savo įgaliojimais ir iš mokesčių mokėtojų lėšų gyvena it privačioje bendrovėje. Šioje istorijoje man džiugu bent tai, kad supratau, jog ne tik prokuratūra, bet ir kitos institucijos dirba nuoširdžiai, objektyviai ir operatyviai. Ačiū jiems. Džiugu ir tai, kad sulaukiau didžiulio paprastų, nuoširdžių žmonių palaikymo – man tai yra svarbiausia. Tad noriu iš visos širdies padėkoti Šateikių seniūnijos gyventojams bei visiems kitiems, kurie mane palaiko mintimis ir žodžiais. Kad ir kokia būtų šios istorijos baigtis, mano nuomone, aš jau laimėjau – žmonės dėl šios istorijos dar kartą pamatė, kokios negerovės vyksta Plungės rajone.
Meras: „Žmonės, kurie yra kaltinami mobingu, paprastai patys tuo kaltina kitus“
Kaip matyti iš S. Arytės-Lauciuvienės atsakymų, ne paskutinį vaidmenį čia galimai atlieka Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Kokia jo nuomonė apie situaciją Šateikių seniūnijoje?
„Plungei“ rajono vadovas kalbėjo, jog laikinu seniūnės nušalinimu pasibaigęs konfliktas – jau senokai buvusios problemos pasekmė. „Tie dalykai gerokai anksčiau yra prasidėję. Dar praėjusiais metais buvo gautas kelių seniūnijos darbuotojų kreipimasis, ir raštiškas, dėl mobingo Šateikių seniūnijoje. Šiais metais tie dalykai vėl kartojosi. Turėjome keliolika (ne tik mano, bet ir Savivaldybės administracijos darbuotojų) susitikimų su seniūne, kad pabandytume išsiaiškinti situaciją ir nuramintume seniūnijoje kylančias aistras. Susitikome su seniūnijos bendruomenių pirmininkais, su kitų įstaigų atstovais. Matėsi, kad ten yra didelė įtampa. Pastaruoju metu vėl gavome gyventojų, seniūnijos darbuotojų skundų dėl seniūnės elgesio. Kokio? Nesiskaitymas su žmonėmis, durų trankymas, kalbėjimas pakeltu tonu ir nesirenkant žodžių, psichologinis spaudimas – veiksmai, kurie susideda į žodį „mobingas“. Kalbėjomės su seniūne metus laiko, norėjosi, kad žmogus, kuris tikrai yra darbštus, galėtų savo elgesį kontroliuoti, bet matome, kad situacija nėra gerėjanti. Buvo priimtas spendimas laikinai seniūnę nušalinti, kad kol vyksta tyrimas, nebūtų vykdomas spaudimas seniūnijos darbuotojams“, – komentavo meras.
A. Klišonis patvirtino, jog pats raginęs seniūnę trauktis iš pareigų, o tokį sprendimą priėmęs pabendravęs akis į akį su Narvaišių, Aleksandravo bendruomenėmis, kurios esą išsakė priekaištų seniūnei ir dėl tiesioginių jos kaip vadovės pareigų: kelių priežiūros, gatvių apšvietimo darbų… „Seniūnė yra darbštus, veiklus žmogus, bet didžiausia problema, kad veikdama kaip valstybės tarnautoja ji nesirenka nei priemonių, nei žodžių dirbdama su žmonėmis. Valstybės tarnautojas taip elgtis negali“, – pažymėjo Savivaldybės vadovas.
Į seniūnės išsakytus kaltinimus dėl tarnybinių įgaliojimų viršijimo vykdant jos laikiną nušalinimą A. Klišonis atsakė, jog jis nušalinimo procedūroje nedalyvavo, nes esą ne jis seniūnijos vadovą priima į darbą, ne jis ir atleidžia.
To, kad esą situacija Plungės rajono savivaldybėje dėl jos vadovų vykdomo mobingo Šateikių seniūnės atveju ir pareigų „prekyba“ susidomėjo Generalinė prokuratūra ir Valstybinė darbo inspekcija, meras plačiau komentuoti nepanoro. „Kol kas tokios informacijos iš jokios institucijos nesu gavęs. Juk paprastai, jei pradedami kokie tyrimai, žmonės, kurių atžvilgiu jie pradeda, yra informuojami“, – trumpai tarė meras.
A. Klišonis griežtai atmetė seniūnės mestus kaltinimus dėl bandymo su ja susidoroti ir liberalų valdžios esą įprastos politikos įdarbinti jiems parankius žmones: „Čia absoliuti nesąmonė, ką ji sako. Už šmeižtą seniūnę galima paduoti į teismą. Jei ankstesnės kadencijos valdantieji tokią praktiką ir turėjo, mes to netęsiame. Žinote, žmonės, kurie yra kaltinami mobingu, paprastai patys tuo kaltina kitus.“