
Sausio pradžioje Krašto apsaugos ministerija sudarė 2022 metų karo prievolininkų (šauktinių) sąrašus. Naudojantis kompiuterine programa atsitiktine tvarka į prioritetinę eilę buvo išrikiuota apie 54 tūkstančius 18–23 m. jaunuolių. Į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose šiemet planuojama pašaukti 3 828 karo prievolininkus. Be jokios abejonės, tarp jų – ir gyvenantieji Plungės rajono savivaldybėje.
Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos Klaipėdos regioninio karo prievolės ir komplektavimo skyriaus Plungės poskyrio viršininkas štabo seržantas Marius Pečiulis informavo, kad šiais metais iš Plungės rajono į karo prievolininkų sąrašą įtraukti 525 jaunuoliai.
„Iš minėtųjų 525 šauktinių 228 yra studentai. Aukštųjų mokyklų studentai nuo karo prievolės atleidžiami vieną kartą vienam studijų laikotarpiui pagal pirmosios pakopos (profesinio bakalauro ir bakalauro) studijų programą arba vientisųjų studijų programą, pagal antrosios pakopos studijų programą arba vientisųjų studijų programą, pagal laipsnio nesuteikiančią studijų programą, pagal doktorantūros studijų programą“, – aiškino št. srž. M. Pečiulis.
Patekę tarp šauktinių studentai turi apsisprendimo laisvę – sustabdyti studijas ir atlikti 9 mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą arba nenutraukę studijų pasirinkti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (vyksta trejus metus savaitgaliais), arba studijuoti ir tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose (trejus metus). Pasak M. Pečiulio, nepasirinkus nė vieno iš minėtųjų tarnybos būdų, patekusiems į šaukiamųjų sąrašus studentams tarnyba atidedama, o šaukimas pratęsiamas, iki jiems sukaks 26 metai, bet ne ilgiau nei vienerius metus po studijų baigimo. Pabaigę studijas jaunuoliai vieną kartą turi galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus.
Svarbu žinoti tai, jog studento statusą įrodančius dokumentus (išduotus einamaisiais kalendoriniais metais) turi pateikti tie karo prievolininkai, kurie studijuoja užsienyje ir yra patekę į 2022 metų šauktinių sąrašus.
Pasitikrinti, ar yra šiųmečiuose sąrašuose, jaunuoliai gali interneto tinklalapyje sauktiniai.karys.lt.
Pirmieji 2022 metų šaukimo kariai tarnybą pradės jau kovo mėnesį.
Žvelgiant į praėjusių metų duomenis, atmetus studentus, Plungės karo prievolės poskyris administravo 526 į šaukiamųjų sąrašus patekusius karo prievolininkus. 264 šauktiniai buvo iš Plungės rajono savivaldybės. Taigi šiemet į privalomąją tarnybą pašauktųjų skaičius ženkliai išaugo.
2021 metais į tarnybą Lietuvos kariuomenėje iš Plungės rajono išvyko 46 vaikinai ir 1 mergina. Pernai 12 karo prievolininkų į tarnybą išvyko savo noru, 31 pareiškė norą atlikti tarnybą pirmumo tvarka, o keturi į tarnybą išvyko privaloma tvarka. „Iš 12 savo noru į tarnybą išvykusių karo prievolininkų daugiausia buvo abiturientai, kurie nusprendė pirmiau atlikti pareigą, o vėliau grįžti prie mokslų“, – sakė kalbintas karininkas.
Ar pasitaiko atvejų, kai karo prievolininkai stengiasi išsisukti nuo tarnybos? M. Pečiulis neslėpė, kad Plungės karo prievolės poskyris susiduria ne tik su norinčiais tarnauti, bet ir su nevykdančiais karo prievolininkų pareigų ir vengiančiais privalomosios karo tarnybos jaunuoliais.
„Jų nurodomi motyvai yra individualūs ir įvairūs. Kai kurie vengimą atlikti karo prievolininko pareigas motyvuoja tiesiog nenoru tarnauti, kiti – tuo, kad turi planų, kuriems įgyvendinti privalomoji pradinė karo tarnyba tik trukdys“, – aiškino Plungės karo prievolės poskyrio viršininkas.
Jaunuoliai išvengti privalomosios pradinės karo tarnybos dažniausiai bando laiku nepateikdami reikalingų duomenų ir dokumentų.
„Vien pernai už karo prievolininkų pareigų nevykdymą buvo surašyti 56 administracinio nusižengimo protokolai“, – pažymėjo M. Pečiulis.
Šiuo metu už karo prievolininko pareigų nevykdymą gali būti paskirta bauda nuo 60 iki 210 eurų, už neatvykimą į privalomąją karo tarnybą – bauda nuo 280 iki 450 eurų, o už šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimą gali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė ir skiriama bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki trejų metų.
2021 metais už šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimą keturiems karo prievolininkams buvo iškeltos baudžiamosios bylos. Didžiausia paskirta bauda siekė 2 000 eurų. „Kai kurie karo prievolininkai mano, kad sumokėjus baudą viskas baigsis, tačiau baudos sumokėjimas nuo karo prievolės neatleidžia“, – pridūrė seržantas.