Nuo 1983-iųjų kas ketverius metus geriausi pasaulio vaikų teatrai renkasi į Pasaulinį vaikų teatrų forumą-festivalį Japonijoje, Tojamos mieste. Šiemet, rugpjūčio pradžioje, vykusiame šiame prestižiniame renginyje garbė pristatyti savo kūrybą ir visos Lietuvos kultūrą suteikta atrankos etapus sėkmingai įveikusiam Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatrui „Saula“ ir jo vadovams Sigitai ir Romui Matuliams.
Galimybė parodyti spektaklį ir pristatyti gimtosios šalies kultūrą suteikiama tiems vaikų teatrams, kurie sėkmingai įvykdo forumo-festivalio atrankos komiteto reikalavimus ir įveikia visus atrankos etapus, vykstančius net dvejus metus iki šio išskirtinio tarptautinio kultūros įvykio.
Pasaulinio forumo-festivalio atrankos komitetas iš daugiau nei šimto valstybių gauna paraiškas dalyvauti šiame ypač svarbiame renginyje. Tuomet atrenkami 20–23 geriausi vaikų teatrai iš visų žemynų.
Tojamos organizacinis komitetas Pasaulinį vaikų teatrų forumą-festivalį ir atrankas į jį rengia kartu su pasauline mėgėjų teatrų organizacija AITA/NEATA. 2016 metų atrankos komitete dalyvavo ir organizacijos AITA/IATA prezidentas Robas van Genechtenas iš Belgijos.
Šis tarptautinės reikšmės kultūros įvykis dažnai sulyginamas su Olimpinėmis žaidynėmis – ir į teatrų forumą, ir į olimpiadą renkasi viso pasaulio geriausieji. Per festivalio atidarymo ceremoniją Tojamos prefektūros gubernatorius Takakazu Ishii sakė: „Pasaulio geriausi sportininkai kas ketverius metus vyksta į Olimpines žaidynes, o į Tojamą kas ketverius metus – geriausi pasaulio teatrai ir talentingiausi vaikai. Mums tai tolygu.“
„Saula“ turėjo galimybę savo kūrybą pristatyti ir apie Lietuvą ir Plungės miestą papasakoti visų žemynų atstovams. Mat kartu su plungiškiais į Pasaulinį vaikų teatrų forumą-festivalį Tojamoje buvo atrinkti kolektyvai iš Australijos, Belgijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kinijos, Ekvadoro, Hong Kongo, Čekijos, Egipto, Indonezijos, Korėjos, Malaizijos, Vengrijos, Nepalo, Monako, Maroko, Lenkijos, Singapūro, Rusijos, Šri Lankos, Slovakijos, Ugandos, Vietnamo ir, žinoma, Japonijos. Taigi talentingų „Saulos“ kūrėjų dėka žinia apie Lietuvą paskleista ne tik Japonijoje, bet ir visame pasaulyje.
Tojamos Kaikai teatre „Saulos“ jaunieji aktoriai parodė savo sukurtą spektaklį pagal lietuvių liaudies pasakas „Velnių monai“. Be to, plungiškiai įrengė Lietuvos paviljoną, kuris veikė visomis festivalio-forumo dienomis. Jame pristatyta informacija apie mūsų šalį, Plungės kraštą ir tradicinius renginius, eksponuoti leidiniai, įvairūs lankstinukai, Plungę reprezentuojantys suvenyrai, lino, gintaro dirbiniai, tautiniai kostiumai ir t. t. Lietuvos paviljonas, kaip ir plungiškių spektaklis, sulaukė didžiulio susidomėjimo. Beje, „Velnių monus“ žiūrėjo neįtikėtinai daug žiūrovų, vaidinimui pasibaigus „nugriaudėjo“ aplodismentų ir pasigėrėjimo šūksnių banga. O Pasaulinio vaikų teatrų forumo-festivalio prezidentas Izumi Yoshida „Saulą“ asmeniškai pakvietė į Tojamą atvykti vėl po ketverių metų. Tai didžiulis pripažinimas ir garbė.
Kartu su teatrais iš viso pasaulio Tojamoje spektaklius žiūrėjo ir forumo veikloje dalyvavo ir pasaulinės organizacijos AITA/NEATA tarybos nariai, įvairių šalių – Belgijos, Monako, Suomijos, Čekijos, Prancūzijos, Nyderlandų, Korėjos ir kitų – teatrų sąjungų prezidentai. Atrinktus geriausius kolektyvus vertino pasaulinis kritikų komitetas, kurį sudarė profesionalūs teatro ir šokio specialistai iš Suomijos, Austrijos, Australijos, Maroko, Jungtinių Amerikos Valstijų, Singapūro, Ugandos, Didžiosios Britanijos, Korėjos, Indonezijos, Kinijos ir Japonijos. „Saulos“ jaunieji aktoriai dalyvavo ir teatro meno laboratorijose, kurių metu galėjo mokytis iš profesionalių scenos meistrų. Laboratorijas vedė teatro ir šokio pedagogai iš Japonijos, Belgijos, Italijos, Australijos, Singapūro ir Ugandos. Be to, „sauliečiams“ buvo sudarytos galimybės aplankyti japonų šventyklas, parkus, kitas jų kultūrą atspindinčias vietas.
Plungiškiams kelionė į tolimąją Japoniją paliko neišdildomų įspūdžių. Šios šalies, kaip sakė jaunieji aktoriai ir jų vadovai, neįmanoma palyginti su jokia kita. Išskirtinai puikūs miestai, jų architektūra, įstabi gamta. Tai šalis, kurios žmonės labai malonūs ir nuoširdūs, bet gyvenantys pagal gana griežtas taisykles, besilaikantys nepriekaištingos tvarkos, viską planuojantys. „Sauliečiai“ pastebėjo, kad Japonijos miestuose beveik nėra šiukšliadėžių, bet ir šiukšlių ten nerasi. Japonai gatvėje nevalgo, negeria, nerūko, tad ir šiukšlių dėžės jiems nereikalingos.
Didžiausias netikėtumas „Saulos“ aktorių ir vadovų vis dėlto laukė Lietuvoje. Po ilgos, daugiau nei 24 valandas trukusios, kelionės teatralai į Plungę sugrįžo ketvirtą valandą ryto. Nors buvo dar tamsu, sutikti Pasaulinio vaikų teatrų forumo-festivalio dalyvių į Senamiesčio aikštę atėjo gausus būrys plungiškių, nešinų plakatais ir gėlėmis. Sugrįžusiųjų čia laukė lietuviška duona, medus ir netgi fejerverkai. Sutikimo ceremoniją organizavę „Saulos“ aktorių artimieji sakė: „Mes pasitinkame savo olimpiečius.“
Iš tiesų taip garsiai ir taip garbingai apie Plungę ir Lietuvą kultūros pasaulyje kalbama ne itin dažnai. O teatrui „Saula“ ir jo vadovams S. ir R. Matuliams tai padaryti pavyko – dėl jų atkaklaus ir kūrybingo darbo, išskirtinio talento. Beje, plungiškių kolektyvas Lietuvą pasauliniu mastu pristato ne pirmą kartą – anksčiau kaip geriausias mūsų šalyje yra dalyvavęs pasauliniuose forumuose-festivaliuose Rusijos sostinėje Maskvoje ir Vokietijos mieste Lingene.
Tikrai didžiulis pasiekimas. Manau atstovaujant savo šalį būtų galima vaikučius papuošti kad ir šalies tautiniais drabužiais http://www.rutazalioji.lt/tautiniai-kostiumai/tautiniai-kostiumai-vaikams bent šventės atidarymo ceremonijos metu. Na, kad būtų akivaizdus išskirtinumas, rodantis tautos vienybę ir ilgaamžių tradicijų puoselėjimą.