
Birželio 15–17 dienomis Plungėje praūžė Miesto šventė ir XII tarptautinis folkloro festivalis „Saulelė raudona“. Festivalis unikalus tuo, kad plungiškiai kaskart gali grožėtis ne tik Lietuvos etnografinių regionų, bet ir užsieniečių ansamblių pasirodymais.
Dar birželio 15-osios, penktadienio, vakare miestelėnai, užsukę į Senamiesčio aikštę, galėjo pasidžiaugti svečių iš Vengrijos, Ukrainos, Turkijos, Estijos koncertu. Programą rodė ir festivalio organizatoriai – Plungės kultūros centro folkloro ansamblis „Gondinga“ (vadovai Dalia ir Sigitas Stasikėliai).
Birželio 16 dieną, šeštadienį, nuo pat ryto Plungės centre šurmuliavo tautodailės ir tradicinių amatų mugė. Be to, kad tautodailininkai, geriausi duonos kepėjai, sūrininkai ir kitokių gardėsių gamintojai siūlė savo produkciją, lankytojai galėjo susipažinti su tradiciniais amatais ir patys pasimokyti austi, drožti, spalvinti mandalas ir pan. Mugės metu buvo išdrožta didžiausia šventės klumpė. Ją per Miesto šventės ir folkloro festivalio „Saulelė raudona“ uždarymo koncertą Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis įteikė Savivaldybės merui Audriui Klišoniui. Be abejo, visą dieną įvairiose miesto erdvėse skambėjo skirtingų tautų muzika, dainos. O ir atskiriems Lietuvos etnografiniams regionams būdingų pasikalbėjimų netrūko.
Vidurdienį šventės svečiai kolektyvai pasitikti su duona ir druska. Iš viso dalyvavo daugiau nei 200 šokančių, grojančių ir dainuojančių žmonių.
Iškilmingai paskelbus, kad Miesto šventė ir tarptautinis folkloro festivalis „Saulelė raudona“ – atidaryti, plungiškiai Babrungo slėnyje plojimų negailėjo folkloro ansambliui „Materinka“ (vadovė Maria Koval-Mazuta) iš Ukrainos. Šiame šiek tiek daugiau nei dešimtmetį gyvuojančiame kolektyve dainuoja ir šoka vaikų darželių auklėtojos, kultūros centro darbuotojai, miesto tarybos atstovai ir kiti aktyvistai. Iš pradžių ansamblyje dainavo tik moterys, o vėliau į veiklą įsitraukė ir kiti šeimų nariai. „Materinka“ dažnai koncertuoja savo regione. Be to, turėjo progų pasirodyti Vokietijoje, Slovakijoje, Italijoje, Slovėnijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje.
Pasigėrėjimo sulaukė ir moterų folklorinių šokių grupė „Tammiku“ iš Estijos, Ida Virumos apskrities Jehvio miesto. Kolektyvas gyvuoja 46 metus, kai kurios jo narės šoka daugiau nei 20 metų. Grupei vadovauja šokių mokytoja Maris Toomel.
Tikrą šokių siautulį Babrungo slėnyje sukėlė Turkijos radijo ir televizijos korporacijos vaikų liaudies šokių grupė, gyvuojanti nuo 1986 metų. Kolektyvas Turkijai ir jos kultūrai atstovavo trisdešimtyje pasaulio šalių, keturiuose žemynuose, buvo pripažintas ir puikiai įvertintas įvairiuose tarptautiniuose renginiuose.
Ne prasčiau pasirodė svečiai iš Vengrijos, Šiaurės Alfeldo regiono. Tai – folklorinių šokių ansamblis „Bajnóca“. Kolektyvas įkurtas 2009-aisiais. Jo veikloje dalyvauja 110 nuo 3 iki 60 metų žmonių. Savo šokius ansamblis pristatė tarptautiniuose folkloro festivaliuose Lenkijoje, Čekijoje, Italijoje ir Rumunijoje, yra tapęs įvairių konkursų laureatu. Grupės vadovė – Renáta Turzó, jos padėjėjos – Boglárka Turzó, Erika Csarkó ir Barbara Jakab. Kartu su šokėjais koncertuoja „Szeredás“ liaudies muzikantų grupė.
Kol užsieniečiai trypė Babrungo slėnyje, Senamiesčio aikštėje vyko koncertas „Užeik, sveteli, šventą dienelę“. Čia žemaičius keitė aukštaičiai, šiuos – dzūkai ir t. t. Plungiškiai turėjo galimybę išvysti vieną seniausių ir unikaliausių Lietuvos folkloro kolektyvų – Prienų rajono Skriaudžių ansamblį „Kanklės“ (vadovė Elena Sakavičiūtė-Pečiulaitienė). Jis atstovavo Suvalkijos etnografiniam regionui. Ansambliui – 112 metų. Jo repertuare vyrauja instrumentinė kanklių muzika, suvalkiečių liaudies dainos ir buvusių vadovų kūryba.
Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ folkloro ansamblis „Salduvė“ (vadovas Darius Daknys) plungiškius supažindino su aukštaičių ir žemaičių (juk Šiaulių teritorijoje susieina Aukštaitija ir Žemaitija – aut. past.) dainomis, šokiais, žaidimais, pasakojimais.
Ukmergės kultūros centro folkloro ansamblis „Dagilėlis“ (vadovė Jūratė Martinkutė), gyvuojantis daugiau nei 30 metų, pristatė Aukštaitiją, o svečiai iš Birštono – kultūros centro ansamblis „Raskila“ (vadovai Roma Ruočkienė ir Algirdas Seniūnas) – Dzūkiją.
Klaipėdos krašto dainas dainavo, šokius šoko, žaidimus pademonstravo Šilutės Hugo Šojaus muziejaus folkloro ansamblis „Ramytė“ (vadovė Giedrė Pocienė).
Birželio 17-ąją, sekmadienį, Babrungo slėnyje koncertavo Plungės kultūros centro kolektyvai „Hello“, „Hera“, Eglės baleto studija ir Mykolo Oginskio meno mokyklos šiuolaikinių šokių grupė. Vėliau dainas dovanojo Plungės kultūros centro vokalinis ansamblis, Prūsalių moterų vokalinis ansamblis, grojo Plungės kultūros centro kapela „Minija“, vaikų ir suaugusiųjų liaudiškos muzikos kapelos, Mykolo Oginskio meno mokyklos tautinių instrumentų ansamblis ir kapela.
Babrungo slėnyje taip pat skambėjo Plungės kultūros centro kamerinio choro, tremtinių ir politinių kalinių choro „Tėvynės ilgesys“, Trečiojo amžiaus universiteto moterų ansamblio „Širdies melodija“, Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos, Mažeikių Vytauto Klovos ir Telšių muzikos mokyklų, Platelių meno mokyklos, Žemaičių Kalvarijos kultūros centro Alsėdžių filialo mišraus suaugusiųjų choro, Žlibinų moterų choro, Kulių kultūros centro mišraus vokalinio ansamblio ir Plungės mišraus choro „Plungė“ atliekami kūriniai.
Plungiškiams ir miesto svečiams buvo suteikta galimybė pasijusti lyg tikroje Lietuvos šimtmečio dainų šventėje „Vardan tos…“, nes čia buvo atliekami repertuariniai kūriniai, choreografinės kompozicijos, kurias paruošė Plungės kultūros centro liaudiškų šokių studijos „Suvartukas“ ir ansamblio „Žirginėliai“ šokėjai. Susirinkusieji galėjo pasiklausyti Plungės kultūros centro, Platelių meno mokyklos ir Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos jungtinio pučiamųjų instrumentų orkestro grojamų kūrinių. Muzikos instrumentų skambesį sustiprino bendros choreografinės kompozicijos, atliekamos Plungės kultūros centro merginų choreografinės grupės, Mykolo Oginskio meno mokyklos orkestro šokėjų grupės ir Žemaičių Kalvarijos merginų choreografinės grupės.
Miesto šventę ir XII tarptautinį folkloro festivalį „Saulelė raudona“ vainikavo Plungės kultūros centro simfoninio orkestro ir solistų programa.