
Gruodžio 10-ąją Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos ir Lietuvos Atgimimo metais atkurtos „Saulutės“ draugijos iniciatyva paminėtas 1916–1920 m. veikusios katalikiškos, švietėjiškos draugijos „Saulutė“
100-metis. Ta proga Platelių dvaro svirne surengta konferencija.
Pranešimą apie „Saulutės“ draugijos (katalikiško jaunimo kuopelės) įkūrimo aplinkybes ir tuos, kurie organizavo jos veiklą (Plateliuose vikaru dirbusį, draugijos laikraštėlį „Saulutė“ redagavusį kunigą Petrą Malakauskį (vėliau tapo bažnytinės teisės mokslų daktaru, profesoriumi), Joną Brežinskį, vargonininką Petrą Kidyką, būsimą filosofą Praną Mantvydą, Juliją ir Joaną Gadeikytes, Praną Gadeikį ir kt.), perskaitė prof. dr. Adomas Butrimas.
Šis mokslininkas vienas iš pirmųjų Lietuvoje susidomėjo „Saulutės“ draugijos istorija, surinko apie ją daug medžiagos ir visa tai dar Atgimimo pačioje pradžioje paskelbė spaudoje. Ano meto saulutininkai, kurių buvo apie 20, dažniausiai į susibūrimus rinkdavosi Platelių klebonijoje. Jų kuopelė išleido dvylika (tiek yra išlikusių, saugomi Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos rankraštyne) katalikų jaunimui skirtų rankraštinių laikraštėlių „Saulutė“. Dar 1916 m., J. Brežinskiui susitarus su vokiečių žandaru, buvo įsteigti suaugusiųjų mokymo kursai. Jie vykdavo sekmadieniais po pamaldų dviem grupėmis. Kunigas P. Malakauskis dėstė tikybą ir lietuvių kalbą, P. Mantvydas – Lietuvos istoriją, J. Brežinskis – aritmetiką, dailyraštį, gamtos pažinimą. Lietuvai tapus nepriklausomai „Saulutė“ persitvarkė į „Pavasario“ sąjungos kuopą.
Konferencijos metu prof. dr. A. Butrimas Žemaitijos nacionalinio parko direkcijai padovanojo J. Brežinskio archyvą, kad plateliškiai galėtų labiau pažinti savo krašto istoriją.
Kita pranešėja – laikraščio „Žemaičių saulutė“ redaktorė Kristina Paulauskaitė perskaitė pranešimą apie minėtosios draugijos atgimimą ir laikraščio „Saulutė“, vėliau pervardyto į „Žemaičių saulutę“, leidybą.
Renginio dalyvius pasveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Susirinkusieji pritarė, kad prieš 100 metų iškeltos idėjos aktualios ir šiandien.
Po pietų suorganizuota pažintinė ekskursija saulutininkų keliais – aplankytos Julijos, Joanos ir Prano Gadeikių, Prano Mantvydo, Petro Malakauskio gimtinės, senosios Beržoro kapinės, kur daugelis „Saulutės“ šviesuolių yra palaidoti.