
Sausio 13-ąją Prezidentūroje vyko Sausio 13-osios atminimo medalių įteikimo ceremonija, kurioje dalyvavo bei apdovanotas buvo ir Plungės rajono apylinkės teismo teisėjas Vaidas Gasiūnas. Plungiškis įvertintas už tai, kad Lietuvai lemtingąjį 1991-ųjų metų sausį, būdamas tuometinės Lietuvos policijos akademijos studentas, nuo okupantų saugojo Seimą ir Aukščiausiąjį Teismą.
Laisvės gynėjų dienos proga Sausio 13-osios atminimo medaliais Prezidentas Valdas Adamkus apdovanojo 53 piliečius, kurie 1991 metų sausio-rugsėjo
mėnesiais aktyviai gynė Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę, saugojo visuomenės rimtį ir žmonių sveikatą. Tai buvę Lietuvos policijos akademijos studentai, policijos pareigūnai, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Apsaugos skyriaus darbuotojai, Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos kariai, medikai, dvasininkai. Tarp apdovanotųjų buvo ir vienas plungiškis – V. Gasiūnas, 1991-aisiais buvęs Lietuvos policijos akademijos pirmojo kurso studentas.
„Plungės“ kalbintas V. Gasiūnas sakė gerai pamenąs tuos metus, kai jie, beginkliai studentai, saugojo Policijos akademiją, Aukščiausiąjį Teismą, Parlamentą.
Kaip pasakojo plungiškis, 1991-ųjų sausio 12-osios naktį Rygos OMON’o padalinys „Delta“ užėmė Vidaus reikalų ministerijos mokymo centrą Valakampiuose ir ruošėsi pulti Lietuvos policijos akademiją. Šie pastatai okupantams buvo labai reikalingi – idealiai tiko karinių struktūrų pareigūnams apgyvendinti, juose buvo šaudyklos, ginklų arsenalas, teritorijose – vietos transporto priemonėms.
Sužinojus apie numatytą šturmą, studentams liepta pasiimti būtiniausius daiktus. Iš pradžių visi evakuoti į mišką, paskui dalis jų kartu su dėstytojais suburti į Policijos akademijos šturmo gynybinę grupę, kiti išvežti saugoti tuometinės Aukščiausiosios Tarybos bei Aukščiausiojo Teismo.
Sausio 12-ąją studentai, siekdami išvengti galimų provokacijų ir riaušių, budėjo Parlamente, Aukščiausiajame Teisme, o sausio 13-osios rytą beginkliai jaunuoliai gyva siena apjuosė visus Seimo rūmus. Parlamentą saugojusi minia studentus sveikino, užjautė, maitino.
„Tuomet Vilniuje sutikau daug plungiškių, atvykusių atlikti pilietinės pareigos. Žinojau, kad kažkas panašaus vyksta ir Plungėje: saugomas paštas, autobusų ir traukinių stotys, retransliacijos bokštas. Tam vadovavo mano tėvas Jonas Gasiūnas“, – prisiminimais dalijosi apdovanotasis.
Paklaustas, ar Policijos akademijos studentams buvo privaloma visa tai daryti, V. Gasiūnas atsakė, jog ne. Kiekvienas studentas galėjo rinktis – važiuoti namo ar atlikti savo pareigą Tėvynei. Visi, nors rizikavo sveikata ar net gyvybe, rinkosi pastarąjį variantą.
V. Gasiūnas į Prezidentūrą atsiimti medalio buvo kviečiamas su visa šeima. Kartu su juo apdovanojimo ceremonijoje dalyvavo žmona Saulena ir du sūnūs.