Sunku ir suskaičiuoti, kiek jau kartų UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ (TRATC) atstovai stojo prieš Plungės rajono savivaldybės tarybą ir įrodinėjo, kad reikia patvirtinti regioninės atliekų tvarkymo sistemos 2013 metų sąmatą. Mėnesių mėnesius ji netvirtinama, nors bendrovei tai – svarbiausias dokumentas. Sąmata nepatvirtinta ir balandžio 25-ąją vykusio Savivaldybės tarybos posėdžio metu. O štai naujas sąvartyno „vartų mokestis“ pro tarybos „tankus“ prasiveržė – už jį balsavo 12 tarybos narių, 11 susilaikė, 1 – prieš. Nors buvo lygiosios, sprendimas priimtas – teigiamą rezultatą lėmė mero Albino Klimo balsas.
Stojęs į tribūną, TRATC direktorius Rimantas Adomaitis Savivaldybės tarybos narių pasiteiravo: „Ar aš ir vėl turiu jums nežinia kelintą kartą tą pačią informaciją pateikti?“. Elvyra Valerija Lapukienė jam atsakė: „Ne, tiesiog įtikinkit mus, kad balsuotume.“ Direktorius taip ir padarė – įtikinėjo, bet ne taip ramiai, kaip tai darydavo anksčiau. Šįsyk jis ir balso toną pakėlė, ir net kumščiu į tribūną trinktelėjo.
Anot R. Adomaičio, daugelis Savivaldybės tarybos narių atliekų tvarkymo sistemos nesupranta, politikams neįdomu, kad TRATC gyvena tik iš rinkliavos, kurios seniai nebeužtenka, todėl auga skolos. „Mes visas savo išlaidas sudedame į sąmatą ir teikiame ją tvirtinti. O jūs netvirtinate, nes sąmata atrodo per didelė ir reikia kelti rinkliavą“, –
kalbėjo TRATC vadovas.
Susiklosčiusią padėtį R. Adomaitis aiškino taip: „Mūsų kepami sausainiai kainuoja keturis centus, o Savivaldybės taryba nusprendžia juos parduoti už tris. Tai mus skandina į skolas.“ Direktoriaus teigimu, be atliekų tvarkymo, bendrovė turi atsiskaityti su bankais, vežėjais, kurių paslaugos kasmet brangsta, išlaikyti atliekų aikšteles ir t. t. Be to, šiemet dar prisidės ir papildomų išlaidų – kadangi ir vežėjai, ir Rietavo savivaldybė TRATC yra padavę į teismą, vadinasi, kainuos ir antstoliai, ir bylinėjimasis.
R. Adomaitis išaiškino ir vadinamojo „vartų mokesčio“ įvedimo būtinybę. Anot jo, iki šiol buvo vienas – atliekų tvarkymo – mokestis. Dabar jis tik išskaidomas į dvi dalis –
lėšos, skirtos atsiskaityti su vežėjais, ir tas „vartų mokestis“, skirtas atliekoms sutvarkyti sąvartyne. Kadangi atliekas iš regiono veža trys bendrovės, kurių įkainiai – skirtingi, tai ir vežėjams skirtos lėšos visoms savivaldybėms bus skirtingos, o štai „vartų mokestis“ Plungei, Rietavui, Telšiams ir Mažeikiams bus vienodas, taip sakant, solidarus. Tiesa, Plungė ir Rietavas mokės brangiausiai, nes mūsų bendras vežėjas UAB „Valda“, nors įsikūręs arčiausiai sąvartyno, bet už paslaugas ima brangiausiai.
Taikant naująją metodiką, Plungės savivaldybė vežėjui mokės 170,51 Lt, „vartų mokestis“ – 93,32 Lt, bendra suma – 263,73 Lt už toną į sąvartyną atkeliavusių atliekų. Pagal senąją metodiką įkainis už toną buvo 216 Lt. Tiesa, vartotojai tiesiogiai šios sumos nemokės, bet ji bus įskaičiuota, nustatant rinkliavos dydį, o kadangi suma didesnė, vadinasi, ir rinkliava didės. Beje, jau seniai svarstoma, kad nuo liepos mėnesio už atliekas mokėsime 20 proc. brangiau.
Baigdamas pasisakymą, direktorius akcentavo, kad dabar įmonė skęsta skolose, o vežėjams reikia mokėti. „Mes pinigų neturime, o vežėjai laukia burneles pražioję, tai ir trupiname, kiek išgalime“, – sakė R. Adomaitis. Jo teigimu, jei Savivaldybės taryba priimtų sprendimą, būtų išspręstos didelės problemos. Tiesa, skolų TRATC nepadengtų, bet jos bent jau neaugtų.
Tarybos narys Visvaldas Nekrašas kolegas ragino priimti sprendimą ir baigti tuos ilgus ir atsibodusius politinius žaidimus. „Kiek galim tą direktorių tampyti? Aš tą žmogų matau jau dešimtą kartą ir tiek pat kartų klausausi to paties“, – piktinosi V. Nekrašas.
Atėjus laikui balsuoti, už regioninės atliekų tvarkymo sistemos 2013 metų sąmatą pasisakė tik 8 tarybos nariai, 13 susilaikė, 1 – prieš (iš 22 dalyvavusiųjų). Taigi sąmata ir vėl liko nepatvirtinta. O štai balsuojant už naują kainos nustatymo metodiką ir „vartų mokestį“, reikalai krypo jau kita linkme – 12 politikų balsavo už, 11 susilaikė, 1 buvo prieš (iš 24 dalyvavusiųjų balsavime). Nors už sprendimą pasisakė tik pusė tarybos, jis priimtas – viską nulėmė mero balsas.