Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jau ne vienerius metus vykdo programą, pagal kurią savivaldybėms kasmet skiria lėšų socialiniams būstams įsigyti. Plungės rajono savivaldybėje paraiškas vadinamiesiems valdiškiems butams gauti yra pateikę 457 asmenys ir šeimos. Tikėtina, kad penkiems iš to ilgo sąrašo šiemet nusišypsos laimė – būtent tiek būstų iki 2014-ųjų pabaigos planuoja nupirkti Savivaldybės administracija.
2013 metais ministerija mūsų Savivaldybei buvo skyrusi 317 tūkst. Lt. Už tuos pinigus nupirkti penki butai ir vienas namas. Šiemet skirta gerokai mažiau – 279 tūkst. Lt. Pinigus panaudoti – nupirkti už juos būstus socialiai remtiniems žmonėms – būtina iki gruodžio 31-osios.
Kaip sakė Savivaldybės administracijos Vietos ūkio ir turto skyriaus specialistė Neringa Žilienė, nors vartant laikraščius atrodo, kad parduodamų butų Plungėje netrūksta, tačiau siūlančiųjų įsigyti juos Savivaldybei nebuvo daug. Dėl mažos pasiūlos butų pirkimo konkursą teko skelbti net tris kartus.
Apie perkamus butus paskelbusi pirmą kartą, Savivaldybės administracija gavo tik penkis pasiūlymus. Socialiniams būstams keliamas sąlygas iš visų pasiūlytųjų atitiko vos vienas. „Butas negali būti didesnis kaip 60 kvadratinių metrų, namas – iki 80. Būste turi būti atliktas bent jau einamasis remontas. Be to, įstatymas mums neleidžia pirkti buto bendrabučio tipo daugiabučiuose namuose“, – sąlygas vardijo N. Žilienė.
Kadangi po pirmojo konkurso Savivaldybei priimtinas buvo tik vienas variantas, apie pirkimą skelbta antrąjį kartą. Vokų atplėšimo dieną, rugsėjo 24-ąją, buvo gauti šeši pasiūlymai, įsigijimui atrinkti dar du butai. Taigi po dviejų etapų Savivaldybė buvo nusižiūrėjusi tris butus: du iš jų – vieno kambario, vienas – trijų kambarių.
Kadangi trys butai kainuoja mažiau nei 279 tūkst. Lt, apie pirkimą skelbta ir trečią kartą. Vokai atplėšti spalio 14 dieną, Savivaldybė gavo tris pasiūlymus, ir visi jie, kaip patvirtino N. Žilienė, atitinka keliamus reikalavimus. „Dabar mums pasiūlė vieno ir trijų kambarių butus mieste ir gyvenamąjį namą kaime. Taigi turime šešis variantus, o įpirksime, manau, tik penkis. Vadinasi, vieno iš pasiūlytųjų būstų teks atsisakyti, kurio – dar nenuspręsta“, – kalbėjo specialistė. Panašu, kad perkant bus atsižvelgta į prašomas kainas, o jos gana skirtingos – nuo 1 000 iki 1 700 Lt už kvadratinį metrą.
Savivaldybės įmonė „Plungės būstas“ šiuo metu administruoja ir prižiūri 284 Savivaldybei priklausančius socialinius būstus Plungės mieste. Kaip nurodo įmonės direktorius Zigmantas Daugėla, administruojant Savivaldybei priklausančius butus, daugiausia problemų kyla dėl to, kad nuomininkai nemoka mokesčių, nesilaiko nustatytų taisyklių. Socialinių butų nuomininkai „Plungės būstui“ skolingi 270 981 Lt. Žinoma, jie turi ir daugiau skolų už komunalines paslaugas. Pavyzdžiui, Plungės šilumos tinklams gyvenantieji Savivaldybės skirtuose būstuose skolingi net 376 713 Lt (spalio 1 d. duomenimis).
„Plungės būstas“ dėl nuomininkų, kurie nemoka mokesčių ar nesilaiko tvarkos, neretai priverstas kreiptis į teismą – kad būtų išieškotos jų skolos ar kad apskritai būtų iškeldinti iš buto. Šiais metais įmonė dėl skolų išieškojimo iš skolininkų teismui yra pateikusi 49 bylas, ieškinių suma – 57 763 Lt. Dabar teisme nagrinėjama byla dėl nuomininkės, nemokančios mokesčių ir nesilaikančios taisyklių, iškeldinimo. Netrukus teismą turėtų pasiekti dar viena analogiško turinio byla. Du nuomininkai, gavę įspėjimus, kad už skolas bus iškeldinti iš butų, išsikėlė savo noru. Savo eilės „laukia“ dar šeši nuomininkai, kuriems taip pat įteikti įspėjimai, o terminas baigiasi lapkričio pradžioje.
Anot Z. Daugėlos, nuomininkai neretai skolas augina turėdami priedangą – esą jų niekas niekur neiškeldins, nes turi mažamečių vaikų. Pastebima, kad tokie asmenys gauna pašalpas, nuolat girtauja, o apie darbą ar mokesčių mokėjimą net girdėti nenori.