Kaip informavo Savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Daiva Mažeikienė, lėšų trūkumas Savivaldybę gramzdina į skolas. Nėra pinigų atsiskaityti už atliktus statybos darbus, moksleivių vežimą, komunalines paslaugas ir t. t. Bendra skolų suma – 4,3 milijono litų, didžioji dalis jų – jau uždelstos. Dėl tos pačios priežasties ateityje gali vėluoti ir atlyginimai. Tokią informaciją D. Mažeikienė pateikė praėjusios savaitės ketvirtadienį posėdžiavusiems Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto nariams.
Skolos
Pasak D. Mažeikienės, atlyginimai darbuotojams kol kas nevėluoja – išmokami iki kito mėnesio 15 dienos, tačiau gerais laikais žmonės algas gaudavo pirmosiomis dienomis. Ateityje gali būti, jog ir 15-ąją algų dar nebus.
Iš minėtųjų 4,3 mln. Lt skolų uždelstų yra 2,3 mln. Lt. Tai skolos, kurios nesumokamos jau daugiau nei 45 dienas. Savivaldybė nėra atsiskaičiusi už kai kuriuos net balandį ar gegužę atliktus statybos darbus, su Plungės autobusų parku neatsiskaityta už moksleivių vežimą praėjusiais mokslo metais, nesumokėta Plungės šilumos tinklams už praėjusį šildymo sezoną, nėra iš ko grąžinti paskolos Finansų ministerijai ir t. t.
Anot Finansų ir biudžeto skyriaus vedėjos, likusiais mėnesiais Savivaldybės finansai gal kažkiek ir atsigaus, bet metų pabaiga prognozuojama su gana solidžiomis skolomis.
Kiek įkainoti bendrabučius?
Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto nariai gana ilgai svarstė klausimą, kiek apmokestinti moksleivius, gyvenančius „Saulės“ gimnazijos ir Alsėdžių vidurinės mokyklos bendrabučiuose.
„Saulės“ gimnazija prašo įvesti 20 Lt mėnesinį mokestį, vaikams iš socialiai remtinų šeimų – 10 Lt, Alsėdžių vidurinės prašymas – 30 Lt per mėnesį, o socialiai remtinus vaikus apgyvendinti nemokamai. Finansų ir biudžeto skyrius siūlė vidurkį – 25 Lt, o lengvatą socialiai remtiniesiems palikti tokią, kokios prašo mokyklos: vienai – 50 proc., kitai – 100 proc.
Kai kurių komiteto narių nuomone, ir mokestis už bendrabutį, ir lengvata abiem mokykloms turėtų būti vienoda. „Aš siūlyčiau 25 litų mokestį, o socialiai remtinus vaikus apgyvendinti nemokamai“, – sakė Audrius Klišonis. Šiai nuomonei nepritarė merė Elvyra Valerija Lapukienė ir komiteto narė Idalija Alminienė. „Kodėl būtinai suvienodinti? Manau, mokyklos pačios geriau mato situaciją, tegu jos ir sprendžia“, – sakė I. Alminienė. Galutinį žodį dėl mokesčio tars Savivaldybės taryba.
Nustatė mokesčius
Savivaldybės įmonė „Plungės būstas“ komiteto prašė nuo spalio 1 dienos nustatyti gyvenamųjų patalpų nuomos, gyvenamųjų patalpų eksploatavimo ir administravimo mokesčius. Už daugiabučių gyvenamųjų namų bendro naudojimo patalpų eksploatavimą ir namams priklausančių teritorijų priežiūrą – 0,28 Lt už kv. metrą buto ploto; gyvenamųjų namų administravimo mokestis – 0,051 Lt už kv. metrą. Abu tarifai patvirtinti be PVM. Vadinasi, didėjant PVM, didės ir tarifas.
Nukarpė algas ir priedus
Komitetas neprieštaravo, kad, vadovaujantis Vyriausybės nutarimu, būtų sumažinti Savivaldybės merės, vicemero, visų Savivaldybės žinioje esančių įmonių ir įstaigų vadovų atlyginimai bei personaliniai priedai.
Merei E. V. Lapukienei pareiginės algos koeficientas nuo 10,5 bazinio dydžio sumažintas iki 9,45, vicemerui Juozui Šlepečiui – nuo 8,8 iki 7,92.
Plungės nakvynės namų direktoriui Gintarui Armaliui tarnybinio atlyginimo koeficientas nuo 23 sumažintas iki 20,4, personalinis priedas – nuo 25 proc. iki 18. Socialinių paslaugų centro direktorei Žanetai Liutikienei koeficientas – nuo 23 iki 19,9, priedas – nuo 10 proc. iki 7. Ligoninės direktoriui Antanui Martusevičiui koeficientas – nuo 25 iki 22,5, priedas – nuo 25 proc. iki 18.
Mažesnius personalinius priedus begaus ir Plungės rajono greitosios medicinos pagalbos direktorė Marytė Mažonienė – 9 proc. pareiginės algos dydžio (buvo 13), „Varpo“ knygyno direktorė Vaclava Žutautienė – 7 proc. (buvo 10), „Plungės būsto“ direktorius Zigmantas Daugėla – 11 proc. (buvo 15), „Varkalių agroserviso“ direktorius Vytautas Razmas – 18 proc. (buvo 25), Priešgaisrinės apsaugos tarnybos viršininkas Vladas Šimkus – 11 proc. (buvo 15).
Sumažėjo ir kultūros įstaigų vadovų atlyginimai bei priedai. Plungės kultūros centro direktoriui Romui Matuliui koeficientas nuo 23,5 sumažintas iki 21,4, viešosios bibliotekos direktorei Violetai Skierienei – nuo 19,7 iki 19,6. Kitų kultūros įstaigų vadovų tarnybiniai atlyginimai nemažėjo, tačiau priedai sumažinti visiems. Toks pat – 40 proc. – paliktas tik R. Matuliui. „Nors aš esu didžiausias priedų priešas, tačiau šiuo atveju pritariu, kad kultūros centro direktorius yra nusipelnęs didesnio priedo“, – sakė komiteto posėdžiui pirmininkavęs Rimas Ščupokas.
Taigi V. Skierienės ir Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus Alvido Bakanausko priedai sumažinti iki 21 proc. (buvo 30), Kulių, Šateikių ir Žlibinų kultūros centrų direktorių Mirgos Gulbinskienės, Ramutės Žilienės ir Nijolės Norbutienės – iki 7 proc. (buvo 10).
Be to, visų Savivaldybės įmonių ir įstaigų vadovai įpareigoti 30 proc. sumažinti priedus, nustatytus pavaduotojams, padalinių vadovams ir jų pavaduotojams, taip pat 10 proc. sumažinti priedus ir priemokas kitiems darbuotojams.