
Sausio 11-osios pavakarę Plungės kultūros centre atidaryta kandidatų į Lietuvos tautodailininkų sąjungos narius kūrybos paroda. Savo darbus pateikė net penki autoriai – Adilija Kudzevičienė, Irena Rimkienė, Vida Gendvilienė, Gintautas Bidva ir Rimvydas Rimeika.
Kaip sakė Plungės kultūros centro tautodailės kuratorė Zafira Leilionienė, kandidatų į tautodailininkus paroda tradiciškai rengiama kiekvienų metų pradžioje.
Lietuvos tautodailininkų sąjunga vienija daugiau nei 2 000 narių ir yra pati didžiausia kūrėjus burianti organizacija Lietuvoje. Plungiškiai priklauso Telšių skyriui. „Džiugu, kad esame tokie kūrybingi – plungiškių tautodailininkų Telšių skyriuje yra daugiausiai, šiuo metu – 76. Daugiausiai tai medžio drožėjai, audėjai, tapytojai“, – sakė Z. Leilionienė.
Pristatydama parodą, ponia Zafira juokavo, kad tautodailę okupuoja dainų ir šokių ansamblis „Suvartukas“, mat tarp pretendentų į tautodailininkus – dvi „suvartukietės“ dainininkės – A. Kudzevičienė ir I. Rimkienė. „Smagu, kad savo gretose gerų dainininkių turėsime“, – juokėsi Z. Leilionienė.
Plungiškė tekstilininkė A. Kudzevičienė parodai pateikė itin moteriškų darbų: siuvinėtų staltiesėlių, nėrinių, siuvinėtų ir šiaudeliais dekoruotų paveikslų bei daug kitų kūrinių. Akį traukė ir plungiškės I. Rimkienės darbai: įspūdingo grožio vąšeliu nertas krikšto drabužėlių komplektas, didžiulė skara, kepuraitės, pirštinės, riešinės ir kita. Tekstilininkė ir trečioji kandidatė į tautodailininkus – V. Gendvilienė, plungiškiams gerai žinomos tapytojos Zuzanos Radvilavičienės dukra. Ji parodai pateikė puikių moteriškų drabužių kolekciją. Z. Leilionienė ponią Vidą apibūdino kaip itin patyrusią mezgėją, dirbusią dar liaudies kūrybos gaminių įmonėje „Minija“.
Vyrai šiai parodai pateikė medžio drožinių: G. Bidvos dirbiniai – labiau praktiški, R. Rimeikos – itin dekoratyvūs, meniški.
Anot Z. Leilionienės, Gintautas Bidva – jauniausias tarp šiųmetinių kandidatų. Jam – tik 27-eri, tačiau jo darbai – kaip seno meistro. Ponia Zafira sakė G. Bidvą atsimenanti dar nuo tų laikų, kai 2005 metais jis dalyvavo jaunųjų kūrėjų konkurse „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“. Įdomu tai, kad drožti jį išmokino senelis, vėliau mokėsi Lietuvos dailės akademijos Telšių fakultete. Visi pasidžiaugė, kad į tautodailininkų gretas įsilieja tokie jauni kūrėjai.
Masyvios, bet kartu ir labai meniškos, originalios vazos, žvakidės, suvenyrai – R. Rimeikos rankų darbas. Jau daug metų staliumi-baldžiumi dirbantis vyras meno ėmėsi tik prieš kelerius metus – uždarbiaudamas užsienyje, radęs laisvo laiko, pamėgo drožybą.
Parodos autorius pasveikino ir Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis: „Man ši paroda – vyriška, praturtinta moteriškumu. Džiaugiuosi matydamas, kad į tautodailininkus įsilies kūrybingi, gyvybingi menininkai.“ Ir išties Gintauto ir Rimvydo pateikti darbai – išskirtinai vyriški, o visos moterys – tekstilininkės, moteriško meno ir amato atstovės.