
Rietavo savivaldybės kultūros centro vaikų ir jaunimo dramos studija savo gyvavimo penkmetį įprasmino keisdama pavadinimą. Po ilgų diskusijų nuspręsta, kad taikliausiai kolektyvo veiklą apibūdintų „T didžioji“, kur užkoduoti žodžiai „teatras“, „tolerancija“, „tęstinumas“, „tvirtybė“, „tradicija“, „tema“, „tikra“, „teigiamas“, „taktiškumas“ ir t. t.
Kultūros centro vaikų ir jaunimo dramos studijos ištakose – 2002 metais Zitos Narmontienės suburta vaikų dramos studija „Raudonkepuraitė“. Ši aštuonerius metus gyvavusi trupė pastatė net keturiolika spektaklių, tarp kurių – J. Juškevičiūtės „Asiliuko Mafino nuotykiai“, V. Viktorovo „Pasaka ir tikrovė“, Z. Erglės „Mikas ir Maris Tinginijoje“, V. Venckaus „Ką gali mergaitės“. Nuo 2011-ųjų spalio mėnesio vaikų ir jaunimo dramos studijai vadovauja režisierė Birutė Gedminaitė. Pirmasis iš naujo suburtos jaunųjų aktorių grupės spektaklis – A. Puškino „Undinė“. Ši premjera, vykusi 2012 metų kovo mėnesį, ypatinga tuo, kad veiklos metus trupė skaičiuoja būtent nuo tos datos. Agnė ir Ugnė Petravičiūtės, Paulė Katauskaitė, Vygailė Valatkaitė – kolektyvo senbuvės, pradėjusios vaidinti nuo pirmojo spektaklio. O jų per penkerius metus pastatyta nemažai. Žiūrovai matė R. Skučaitės „1, 2, 3“, D. Kuoraitės „Plaštakes“, V. Kupšio „Prie dangaus vartų“. 2016-aisiais studija pristatė du darbus: „Obuolių pasakas“ pagal V. V. Landsbergį ir L. Klemkaitės „Žaidimą be taisyklių“. Šiemet į sceną perkelta J. Katkevičiūtės „Marionetės“ ir „Atrakinkim lobių skrynią“ pagal lietuvių liaudies tautosaką.
Režisierė didžiuojasi studijos nariais. „Nebuvo lengva suburti vaidybą mėgstančius jaunuolius ir vaikus. Pirmais metais pačiai teko eiti į mokyklą ir kviesti. Sunkiausiai vaidyba sekėsi sudominti paauglius, kurie prie teatro nebuvo visiškai prisilietę. Juk užlipti į sceną ir pasakyti tai, ką privalai ir ką nori, ne visi drįsta. Todėl nuo pirmųjų studijos gyvavimo metų dalyviai lavina scenos kalbą, judesius, dėmesio valdymą. Lankydami repeticijas vaikai išmoksta dirbti komandoje, pajaučia pareigos ir atsakomybės prieš draugus jausmą, semiasi bendravimo kultūros. Per vaidybą ugdomas jų supratimas, tolerancija ir kitos asmeninės savybės“, – kalbėjo B. Gedminaitė.
Kad kolektyvas būtų draugiškas ir dirbtų darniai, vien repeticijų ir spektaklių neužtenka. Penkmetį veikianti studija jau turi suformavusi kai kurias tradicijas. Viena jų – kasmet vykstantis sezono uždarymas. Ta proga organizuojamos išvykos ar iškylos gamtoje. Šiemet iš karto po Naujųjų metų studija surengė „Teatro naktį“, į kurią pasikvietė draugus iš Gargždų kultūros centro. Jauniesiems aktoriams naktis neprailgo: vyko žaidimai, spektaklių peržiūros, grimo pamokos.
Kartą per pusmetį studijos dalyviai išsiruošia į išvyką, kurios metu ne tik aplanko muziejus, galerijas, bet ir pažiūri kitų vaikų ar jaunuolių spektaklių. Grįžę aptaria, dalijasi mintimis, pasako, kas jiems patiko, o kas ir nelabai. Tokie pokalbiai, anot B. Gedminaitės, moko ne tik formuluoti, bet ir išsakyti savo nuomonę. „Vaikai imlūs viskam. Jie patys siūlo idėjas, kaip įkūnyti vieną ar kitą personažą, patys dalyvauja renkantis naują pjesę, kuriant dekoracijas. Taip įgauna drąsos apginti savo nuomonę, išmoksta sklandžiai reikšti mintis, kas gyvenime yra labai svarbu“, – įsitikinusi režisierė.
Kasmet jaunieji rietaviškiai į sceną lipa vis drąsiau. Su kiekviena repeticija jų gebėjimas įkūnyti personažus auga. Studijos vadovė negaili pagyrų jaunimo grupėje vaidinantiems Armandai Uselytei, Karolinai Tolytei, Ugnei Kauliūtei, A. ir U. Petravičiūtėms, Rolandui Vyšnevskiui, Gyčiui Grigučiui, P. Katauskaitei, Gretai Andrulytei, Gyčiui Fabijonavičiui, V. Valatkaitei. Džiaugiasi ir aktyviais, energingais mažaisiais aktoriukais Karolina Arlauskaite, Dovile Arlauskaite, Airidu Bereniu, Kamile Einikyte, Simona Grauslyte, Julija Grauslyte, Gabija Lapyte, Ema Marozaite, Elinga Rubyte, Iveta Simonavičiūte, Titu Žiauberiu, Smilte Bulvydaite.
Šiuo metu abu kolektyvai mėgaujasi premjeriniu laikotarpiu – pristatė naujus darbus festivalio „Teatro dienos Rietave“ žiūrovams. Be to, kad pasirodo šiame tradiciniame renginyje, jaunieji aktoriai vaidina savivaldybės švietimo ir kultūros įstaigose, aktyviai dalyvauja miesto šventėse, vaikų ir jaunimo teatrinėse vasaros stovyklose, kasmet vyksta į „Šimtakojo“ šventę, kur parodo savo spektaklį ir pažiūri kitų vaikų ir jaunimo teatrų pasirodymų.