
Spalio 18-ąją sušauktame Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdyje nemažai naudingos informacijos pateikė Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė.
Šiaulių teritorinės ligonių kasos atstovė į posėdį kviesta tam, kad papasakotų apie tinkamą Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų naudojimą skiriant kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones.
Komiteto nariams rūpėjo sužinoti apie plačiai nuskambėjusį skandalą, kuris kilo dėl to, kad Plungės sveikatos centro medikai Stonaičių pensiono gyventojams neteisėtai išrašinėjo tvarsčius nuo pragulų.
D. Ozolienė neslėpė, kad kas kiek laiko dėl kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išrašymo atliekami rizikos vertinimai. Jų metu ir buvo atkreiptas dėmesys, kad Plungės sveikatos centro medikai dideliais kiekiais ir ilgam laikui (pusmečiui, kai įprastai tokios priemonės skiriamos mėnesiui – aut. past.) išrašo tvarsčius praguloms gydyti. Panagrinėjus detaliau paaiškėjo, kad jie skiriami Stonaičių pensiono gyventojams. „Nuvažiavę į vietą pirmiausia paprašėme nuvesti pas tuos žmones, kurie turi pragulų. Parodytas tik vienas, kuriam ant žaizdos buvo uždėtas paprastas tvarstis“, – kalbėjo Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja. Tada pradėtas kitoks tikrinimas, medžiaga perduota atitinkamoms institucijoms.
Viešnia sakė, jog Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba jau baigia tyrimą, tad gali būti, kad greitu laiku byla bus atiduota teismui. Tiesa, Plungės sveikatos centras Šiaulių teritorinei ligonių kasai žalą atlygino. „Noriu įspėti: išrašydami vaistus, medicinos pagalbos priemones nepasiduokite gąsdinimams, vilionėms ir skirkite juos tik matydami ligonį“, – akcentavo darbuotoja.
Tačiau kalbėta ne tik apie tai. D. Ozolienė komiteto nariams minėjo, kad iš plungiškių sulaukia skundų dėl kompensuojamųjų vaistų išrašymo gydantis stacionare.
Kaip pasakojo Šiaulių teritorinės ligonių kasos atstovė, 2011 metais priimtos įstatymo pataisos, kad jei žmogus guli ligoninėje, gydantis medikas gali pratęsti jam vaistų išrašymą, jei tie medikamentai buvo vartojami iki patenkant į gydymo įstaigą. Išimtis – negalima išrašyti kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių (tvarsčiai, sauskelnės ir pan.). Paprastais žodžiais tariant, šiomis priemonėmis ligoniai turi būti aprūpinti ligoninėje! Kaip ir vaistais, kateteriais, švirkštais ir pan.
D. Ozolienė pabrėžė, kad reikalavimas susimokėti už šias priemones – neteisėtas. „Pacientas gali rinktis kitokius medikamentus, tačiau ir tokiu atveju vaistus jis turi pirkti ligoninėje ir sumokėti tik skirtumą“, – kalbėjo viešnia.
Plungės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius tokia tvarka pasipiktino. Esą neteisėta, kad dėl apendicito paguldytas pacientas turi būti aprūpintas sauskelnėmis, jei dėl kitos ligos nelaiko šlapimo. „Būtent taip. Jūs turite teisingai sukoduoti pagrindines ir gretutines ligas, ir už viską bus sumokėta iš ligonių kasos“, – paaiškino D. Ozolienė. Ir pridūrė, kad viena uostamiesčio gydymo įstaiga už ligonių nusipirktas priemones jiems turėjo grąžinti pinigus.
Kita šeimos gydytojams ir pacientams aktuali tema – konsultuojančių specialistų siuntimai dėl tolesnio gydymo ar tyrimų. „Šeimos gydytojas nėra perrašinėtojas. Jei specialistas konsultuoja ligonį, jis savo darbą turi padaryti iki galo – nusiųsti atlikti tyrimų, paskirti gydymą, o ne siųsti ligonį atgal pas šeimos gydytoją tokiam siuntimui gauti“, – dėstė D. Ozolienė. Pacientams taip pat svarbu žinoti, kad, išeinant iš ligoninės, gydęs gydytojas, jei reikia, privalo išrašyti būtinų vaistų.
Pasakodama apie kitokias priemokas sveikatos priežiūros įstaigose, Šiaulių teritorinės ligonių kasos atstovė akcentavo, kad kainynas turi būti matomas pacientams, patvirtintas įstaigos vadovo. Be to, žmonės, jei jiems neaišku ar jaučia, kad mokestis neteisėtas, visada gali kreiptis į Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyrių. „Svarbu, kad pacientai patys domėtųsi, žinotų savo teises ir jas gintų“, – kalbėjo viešnia.