
Plungės kultūros centras prieš pat Velykas plungiškius pakvietė dalyvauti akį traukiančiame renginyje – Kristaus Prisikėlimo šventė pasitinkama miesto centrą išpuošus didžiuliais margučiais. Jais pasigrožėti trečiadienio pavakare, kai ir įvyko Margučių alėjos atidarymas, į Senamiesčio aikštę rinkosi nemažai žmonių. Viliojo ne tik vienas už kitą originalesnių Velykų kiaušinių vaizdas, bet ir puikus oras, taip pat galimybė pasisemti žinių: kultūros centro fojė vyko edukacinis užsiėmimas „Tradiciniai ir šiuolaikiniai margučių marginimo būdai“.
Dar prieš atidarant Margučių alėją šurmulys netilo Plungės kultūros centre, kur vyko Velykų kiaušinių marginimo edukacija. Joje dalyvavę žmonės tikrai savo šventinį stalą papuoš pačiais gražiausiais margučiais, nes kiaušinių marginimo paslapčių buvo mokomi talentingų mokytojų. Viena tokių – plungiškė Inga Simutienė.
Suviliojo tradicija
Pati Inga sako, kad jai labiausiai tinkantis ir patinkantis kiaušinių marginimo būdas yra naudojant vašką. „Todėl, kad tai tradicija“, – paprastai paaiškina moteris. Ant jos edukacijai paruošto stalo puikavosi tikri gražuoliai: vašku dailinti kiaušiniai dar iš praeitų ir užpraeitų Velykų. „Man mama visada sako, kad gaila sudaužyti tokius margučius – juk tiek darbo įdėta. Gal todėl dažnai juos esame linkę dovanoti ar tiesiog pasilikti“, – kalba moteris.
I. Simutienė, nors ir nelaiko savęs jokia menininke ar tuo labiau tautodailininke, polinkį prie kūrybos turi. Ji – Kulių gimnazijos dailės ir technologijų mokytoja. Profesija tarsi ir įpareigoja domėtis visokiais meniniais dalykais ir tuo dalytis su savo mokiniais. „Buvo laikas, kai domėjausi dekupažu, vilnos vėlimu, tapyba ant šilko. Štai kiekvienais metais prieš Velykas tenka prisiminti margučių dažymą vašku. Su mokiniais stengiamės viską išbandyti“, – aiškina mokytoja.
Kiaušinių marginimas vašku galbūt ir nėra pats lengviausias būdas, tačiau, be jokios abejonės, rezultatas visada džiugina. Inga sutinka, kad tam reikia didelės kantrybės, kruopštumo, įgūdžių, aišku, ir žinių, kaip tai daryti. Gal todėl šis kiaušinių marginimo būdas vaikams ne toks patrauklus – juk jiems norisi greito rezultato.
Pati Inga vašku margučius pradėjo dailinti prieš gerus dvidešimt metų, ir štai jau tiek laiko prieš kiekvienas Velykas jų šeimoje laikomasi tokios tradicijos. „Dažniausiai tuo užsiimame mudvi su mama: aš marginu, mama dažo. Kiti prisijungia pagal galimybes“, – pasakoja pašnekovė.
Taigi ko reikia norint per Velykas puikuotis vašku margintais kiaušiniais? Būtina žinoti, jog vašku dekoruojamas kiaušinis turi būti atitinkamos temperatūros – nei per karštas, nei per šaltas, nevirtas. Reikia pasirūpinti tinkamu įrankiu ir drąsiai bandyti piešti norimus raštus. Jų yra įvairiausių: saulutės, paukščių pėdutės, šluotelės, įmanomos įvairios kombinacijos. Dekoruotas kiaušinis dedamas į paruoštus dažus ir palengva kaitinamas. „Vaškas turi atsiskirti nuo kiaušinio, o kol bus kaitinamas, margutis ir išvirs. Svarbu, kad puode kiaušiniai nebūtų suspausti“, – pataria I. Simutienė. Verdant galima įdėti druskos – margutis bus tik stipresnis.
Dekupažas ir kitos grožybės
Tie, kurie suabejojo savo gebėjimais kiaušinius dekoruoti vašku, galėjo rinktis ir kitus marginimo būdus. Pavyzdžiui, pasidaryti dekupažo būdu dailintą kiaušinį ar pabandyti paieškoti savyje menininko gyslelės darant iš jų dekoracijas, naudojant audinių gabalėlius ar siūlus. Norintieji galėjo pabandyti pasiūti ir velykinį žaisliuką. Fantazijai edukacijos metu buvo kur reikštis.
Margučių alėja
Pasibaigus edukaciniam užsiėmimui, veiksmas persikėlė į Senamiesčio aikštę, kur įvyko Margučių alėjos atidarymas. Gerą nuotaiką susirinkusiems žmonėms dovanojo Plungės kultūros centro meno kolektyvai: folkloro ansamblis „Gondinga“ (vadovė Dalia Stasikėlienė), vaikų liaudiškos muzikos kapela (vadovė Rita Džiaugienė), renginių organizavimo klubo „Menadė“ merginos (vadovė Simona Gudavičiūtė), ir Prūsalių moterų vokalinis ansamblis „Serbentėlės“ (vadovė R. Džiaugienė).