![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Jau keletą mėnesių Plungėje nerimsta aistros dėl Senamiesčio vidurinės reorganizavimo į pagrindinę. Iki šiol viskas vyko tarsi į vienus vartus: naujai išrinkta valdžia nusprendė, jog jau nuo šių metų rugsėjo Senamiesčio vidurinėje vienuoliktųjų klasių komplektų turi nelikti. Nepadėjo nei mokyklos kolektyvo prašymai, nei mokinių tėvų maldavimai, nei prie Savivaldybės pastato piketavusi mokinių minia.
Tačiau prieš keletą dienų paaiškėjo, kad ši istorija gali įgauti visai kitokių spalvų. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) rugpjūčio 12 dienos nutartimi „įšaldė“ šių metų gegužės 26 dienos Plungės rajono savivaldybės tarybos sprendimo „Dėl priėmimo į Plungės rajono savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklas 2011-2012 mokslo metais tvarkos“ 21-ąjį punktą: „Plungės Senamiesčio vidurinėje mokykloje nebekomplektuojamos vienuoliktosios klasės“.
Sprendė ir senoji, ir naujoji valdžia
Skaitytojams priminsime, kad Senamiesčio vidurinės mokyklos klausimą svarstė dar senoji valdžia. Mokyklos likimas spręstas šių metų kovo pabaigoje vykusiame tarybos posėdyje. Tuomet į Savivaldybę suplūdo toks didžiulis skaičius palaikiusiųjų mokyklą, kad taryba neišdrįso rėžti griežto verdikto: sprendimas liko nepriimtas. O Senamiesčio mokyklos bendruomenei – mokytojams, mokiniams ir jų tėvams – suteikta viltis, kad bent kelerius metus mokykla dar liks vidurinė.
Deja, vėliau likimas klostėsi visai priešingai. Naujai išrinkta valdžia buvo kiek kitokios nuomonės, nei senoji (nors tarybos nariais liko beveik tie patys žmonės) ir gegužės 26-ąją vykusiame tarybos posėdyje pasisakė už tai, kad Senamiesčio vidurinė liktų be vienuoliktokų.
Už mokyklai nepalankų sprendimą tuomet balsavo: Raimondas Doviltis, Vytautas Jonutis, Marijus Kaktys, Albinas Klimas, Elvyra Valerija Lapukienė, Audrius Misiūnas, Visvaldas Nekrašas, Irena Nekrašienė, Romas Remėza, Janutė Stancelienė, Judita Stankutė, Adomas Zamulskis. Už tai, kad vis dėlto vienuoliktosios klasės būtų komplektuojamos, balsavo vos keturi tarybos nariai: Robertas Endrikas, Mindaugas Jurčius, Mykolas Pronckus ir „darbietis“ Juozas Šlepetis. Dar aštuoni tarybos nariai susilaikė: Aidas Kėsas, Audrius Klišonis, Albertas Krauleidis, Algirdas Pečiulis, Tomas Raudys, socialdemokratas Juozas Šlepetis, Gintautas Vaitkevičius ir Jonas Varkalys.
Birželio 30-osios tarybos posėdžio metu Senamiesčio vidurinės „virsmas“ į pagrindinę galutinai užtvirtintas sprendimu, pagal kurį mokykla nuo 2012-ųjų rugsėjo 1-osios reorganizuojama į pagrindinę mokyklą.
Teisybės ieško teismuose
Senamiesčio vidurinės mokyklos bendruomenė neslėpė nusivylimo ir kalbėjo apie planus kreiptis į teismą. Šie žodžiai buvo netušti: mokinių tėvų iniciatyvinė grupė netrukus po gegužės 26-osios tarybos posėdžio, birželį, Klaipėdos apygardos administraciniam teismui (KAAT) tarybos sprendimą apskundė. Tačiau KAAT atmetė skundo pareiškėjų prašymą taikyti reikalavimo užtikrinimo priemonę, t. y. bylą nagrinėti nusprendė, bet sprendimo galiojimo nesustabdė. Argumentuota tuo, kad, atsižvelgiant į byloje esančius duomenis, yra pagrindas manyti, jog Savivaldybės tarybos 2005 metų lapkričio 24-osios sprendimu jau buvo numatyta Senamiesčio vidurinėje mokykloje nebekomplektuoti 11-ųjų klasių 2011-2012 metais. Tad esą nėra pakankamai duomenų dėl prašomo taikyti reikalavimo užtikrinimo priemonės pagrįstumo.
Pagaliau – geresnės naujienos
Tačiau mokinių tėvai taip lengvai nepasidavė: kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą (LVAT). Ir štai prieš kelias dienas paaiškėjo, kad pagaliau bent mažytė pergalė pasiekta – LVAT nutarė: „pareiškėjų <…> atskirąjį skundą dėl reikalavimo užtikrinimo priemonių taikymo tenkinti. KAAT 2011 m. birželio 13 d. nutarties rezoliucinę dalį dėl reikalavimo užtikrinimo priemonių panaikinti ir išdėstyti ją taip: patenkinti pareiškėjų <…> prašymą taikyti reikalavimo užtikrinimo priemonę – iki teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos sustabdyti Plungės rajono savivaldybės tarybos 2011 m. gegužės 26 d. sprendimu patvirtintos „Mokinių priėmimo į Savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklas 2011-2012 metais tvarkos“ bendrųjų nuostatų 21 punkto galiojimą iki tada, kai bus išnagrinėta byla“.
Atskirąjį skundą nagrinėjusi LVAT teisėjų kolegija nutartyje pažymėjo: jei, KAAT išnagrinėjus bylą, pareiškėjų skundas būtų tenkinamas, iki nelemtojo „21 punkto“ priėmimo buvusi padėtis negalėtų būti atkurta, nes „de facto“ mokykloje jau nebebūtų sukomplektuotos vienuoliktokų klasės. Pabrėžta ir tai, kad, sustabdžius to punkto galiojimą, iš dalies būtų tenkinamas ir viešasis interesas – byloje yra pateikti sąrašai mokinių ir jų tėvų, pasirašiusių pritarimą kreiptis į Savivaldybės tarybą dėl leidimo formuoti vienuoliktąsias klases 2011-2012 metais.
Ši LVAT nutartis neskundžiama!
Ateitis neaiški
Ketvirtadienį „Plungės“ kalbinta Senamiesčio vidurinės mokyklos tarybos pirmininkė Gina Drackienė patvirtino, kad tokia LVAT nutartis gauta, tačiau ji esą dar nesanti oficiali. Anot G. Drackienės, artimiausiu metu reikės eiti į Savivaldybę tartis dėl tolesnės eigos.
Tą pačią dieną kalbintas vicemeras M. Jurčius taip pat patvirtino, kad neoficialiai nutartį Savivaldybės administracija gavo. Tačiau pabrėžė, kad be užsienin išvykusių mero A. Klimo ir administracijos direktorės A. Beierle Eigirdienės jis kol kas nieko negalįs spręsti. Faktas yra tas, kad Savivaldybės administracija teismo nutartį vykdyti privalės. Meras su direktore turėtų grįžti šiomis dienomis.
Kaip jau minėjome, M. Jurčius buvo vienas iš keturių tarybos narių, gegužės 26-ąją balsavęs Senamiesčio vidurinės mokyklos naudai. Vicemeras ir dabar mūsų laikraščiui teigė, jog tebesilaiko tokios pačios pozicijos ir iš LVAT gautą nutartį vertinąs palankiai: „Aš visuomet palaikiau šios mokyklos bendruomenę“.
Žodžiu, kol kas Senamiesčio vidurinės mokyklos bendruomenės pasiekta pergalė nedidelė, tačiau neaišku, ką nuspręs bylą išnagrinėjęs KAAT.